Vízová podpora startupům
Zaměstnávání zahraničních klíčových specialistů
Rychlejší a snadnější vízový proces pro klíčové specialisty (např. programátory, manažery) do českých startupů umožnuje:
Program klíčový a vědecký personál pro startupy
Priorita na ambasádě
Méně dokumentů
30 dní*
- dlouhodobé pobyty – účel zaměstnání (zaměstnanecká karta/modrá karta)
s dobou planosti až 2 roky s možností opakovaného prodloužení - dlouhodobé vízum – účel podnikání – pro jednatele společnosti
- dlouhodobá víza a pobyty pro rodinné příslušníky
Služby CzechInvestu
- poradenství spojené s vízem
(účel pobytu, dokumenty, jednání) - komunikace se státní správou
- podpora v průběhu vízového procesu
- plánování prioritních schůzek pro registraci zaměstnance po příjezdu do Česka
- administrace vízových programů
Program digitální nomád
Priorita na ambasádě, doba řízení 45 dní*
- špičkový pracovník v oblasti IT
- občan Austrálie, Japonska, Kanady, Korejské republiky, Nového Zélandu, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, USA, Tchaj-wanu
- zaměstnanec zahraniční společnosti vzdáleně pracující z ČR
- držitel živnostenského oprávnění v ČR se smlouvou o poskytování služeb v oblasti IT
* versus zákonná doba řízení 60-90 dní, nedostatky a chyby v žádostech způsobují průtahy v řízení
Kvalitní specialisty, vysoce kvalifikované pracovníky a talent potřebují ke svému rozvoji všechny firmy bez rozdílu velikosti a stáří. České technologické firmy hledají odborníky na domácím pracovním trhu někdy obtížně, a proto obracejí své náborové snahy i do zahraničí. CzechInvest prostřednictvím vládních vízových programů pomáhá takovým firmám odlehčit od administrativní zátěže vízového procesu a zkrátit jeho délku až na polovinu.
Startupy, mladé inovativní firmy s unikátním technologickým řešením, mohou výrazných benefitů vízového Programu klíčový a vědecký personál využívat již od roku 2019. „Díky programu mohou získat startupy například prioritní přístup na ambasádu pro podání žádosti o pobytové oprávnění (zaměstnaneckou kartu, modrou kartu i dlouhodobé vízum za účelem podnikání) nebo kratší lhůtu pro rozhodnutí o žádosti,“ uvedl Petr Kopeček, ředitel Odboru akcelerace startupů agentury CzechInvest, a dodává: „Výhod programu v současné době ale nevyužívá takové množství startupů, proto mapujeme příčinu nízkého zájmu v české startupové komunitě a sbíráme podněty k tomu, aby naše služby byly co nejefektivnější.“
CzechInvest je garantem Programu klíčový a vědecký personál pro startupy. Každoročně pořádá vízové semináře v Praze, Brně a Ostravě, kde informuje o novinkách v zaměstnávání cizinců i využívání vládních vízových programů, a webináře zaměřené na vízovou podporu startupům. „Naším cílem je zvýšit informovanost startupů o službách a podpoře, kterou CzechInvest může v oblasti relokace specialistů ze zahraničí nabídnout. Máme zde propracované a funkční nástroje pro zrychlený vízový proces, které mají startupy možnost využít,“ dodává Gabriela Bauerová, ředitelka Odboru rozvoje investic.
Ministerstvo průmyslu a obchodu v červenci letošního roku představilo také nový vízový Program digitální nomád. Ten umožňuje v Česku pobývat a vzdáleně pracovat občanům Austrálie, Japonska, Kanady, Korejské republiky, Nového Zélandu, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Spojených států amerických nebo Tchaj-wanu. Česko tak reaguje na měnící se trendy mezinárodní mobility zejména IT specialistů. I českým startupům se tak otevírá možnost využít pro své projekty a zakázky služby digitálních nomádů.
Více informací o vízové podpoře startupů a dotazník pro mapováního současného zájmu naleznete zde.
V případě dotazů můžete kontaktovat tým vízové podpory agentury CzechInvest: Afc-visa@czechinvest.org, programklicovy@czechinvest.org
zdroj: CzechInvest