Kdo ještě nikdy neslyšel o WebExpo, tak jen v krátkosti. WebExpo je jediná konference, která vás připraví na dalších 30 let v oboru. Pasuje se na největší skutečně technologickou konferenci ve střední Evropě, se zaměřením na deep tech, a pokrývá konkrétní technologická témata pro vývojáře, designéry, produktové manažery nebo obchodníky, jež zařazuje do profesionálního kontextu. Je to konference především pro lidi a experty z technologických oborů, kteří tento rok dostali nášup více než 90 hodin obsahu ve formě debat, prezentací, workshopů nebo mentorských stolů. Hlavní linka letošního ročníku se zaměřila mimo jiné na zachování soukromí na internetu, pozvání přijala např. slavná cybersecurity expertka, Runy Sandvik.
Stalo se už malou tradicí, že otvírák WebExpa se koná u kluků z Apify, jak jinak než v jejich kanclech pod střechou Lucerny. Skvělý start, naladění a seznámení s prvními účastníky ještě před samotnou konferencí, což je vždycky plus, a podle ohlasů to bylo zase velké.
Den 1
Páteční ráno bylo slunečné a žluté barvy loga konference do toho hezky zapadaly. Snídaně na nohou a šrumec nově příchozích v hlavní pasáži paláce Lucerny dávaly na vědomí, že konference brzo začne a že tu bude celkem narváno. A bylo. V 9:15 vše vypuklo uvítací řeči sponzorů a hlavní organizátorky Šárky Strossové a hned po ní první velké jméno – Runy Sandvik, jejíž keynote mířila na navrhování technologií, které umožňují skutečnou svobodu slova na internetu.
Jako netechnický člověk jsem se zaměřil především na přednášky, které se týkaly byznysu, designu a nových trendů, kterým naprosto propadám. Mou první zastávkou byla skvělá analýza Honzy Řezáče ohledně designování dopadů byznysu se zaměřením cílů buď na outcomes, nebo outputs, a jak rozdílné výsledky následně můžeme dostat a dostáváme. Následně jsem si poslech Antonína Kučeru z LiveSportu na téma jak být data-informed místo data-driven a co to znamená. Před polední pauzou jsem ještě vyslechl Prokopa Šimona z mého oblíbeného startupu Oddin.gg, který se stává jedním z globálních leaderů v nabízení kurzů a dat třetím stranám v e-sportu. Šimon nám ukázal jakým výzvám jeho tým při analýzách e-sportových klání čelí a jak se s nimi vypořádávají.
Odpoledne jsem začal přednáškou od Tomáše Krchy z Around, který designuje produkty, které lidi zkrátka milují. Tom popisoval cesty k milovaným produktům a dával tipy, jak takových produktů dosáhnout. Následně jsem se zaposlouchal do přednášky s názvem – Problémy v naší hlavě, která popisovala nevědomé kognitivní zaujatosti a předsudky při výzkumu a práci na digitálních produktech. Díky za skvělý náhled Zsuzsa Kovács (Prezi).
A pak to přišlo, můj highlight dne, tedy fuckup story Honzi Mayera z Heureka group o tom, jak před lety ještě jako CEO Dataweps, jež Heureka později koupila, najal top talent, který se ukázal být celý fake. I když díky němu společnost postoupila o řádný kus dopředu, což bylo velmi překvapující, pořádně to zamávalo s firemní kulturou. Věřili byste, že 19letý de facto nezkušený teenager, který se vydával za 28letého experta se zkušenostmi z McKinsey & Company a z dalších globálních společností, dokáže tak skvěle na 42 dní obelstít všechny kolem něj? Po vyprávění Honzi tomu věřím, ale on stále ještě asi ne. Brilantní vyprávění s radami, jak nenaletět při hiringu, doporučuji vyslechnout všema deseti. Všechny detaily příběhu nebudu prozrazovat, ale Honza to zakončil nějak takto: “Jsi ten nejvíc kompetentní 19letý kluk, jakého jsem měl možnost poznat.“
Závěr dne 1 patřil debatě ohledně hybridního cestování, kde se na pódiu sešli Honza Herget z CzechTourism, Jirka Helmich z Mews a Ondřej Krátký z Liftaga. Večer pak přišla na řadu Productboard party na lodi Cargo Gallery, kam se účastníci konference přesunuli, aby ještě více zanetworkovali, třeba při skvělé poznávací hře (najdi někoho kdo běžel maraton, nebo najdi někoho, kdo nezná Hana Solo, Hana kdo?). Párty se protáhla daleko za půlnoc a byla to skvělá tečka za nabitým programem prvního dne.
Den 2
Druhý den jsem začal přednáškou od Benedikta Kotmela z magistrátní firmy Operátor ICT, který povídal o přístupu k městským datům a o jejich konkrétních využití v Praze. Na řadu přišel Adam Zvada, který založil můj další oblíbený startup NFTscoring, který se mimo jiné dostal do Y Combinatoru, a který přednášel o evoluci NFT a o zapojení jeho firmy do budoucnosti NFT infrastruktury.
Poslechl jsem si taky Evu Pavlíkovou a Karla Minaříka z Česko.Digital, kteří povídali o expertním dobrovolnictvím a jejich zkušenostech v rámci tohoto tématu v Česku. Po Česko.digital následovalo povídání od Petry Dolejšové o právních aspektech brandingu a chybách, které společnosti nejčastěji dělají a proč.
Po obědě mluvil například Honza Řežáb z Time is Ltd. především o potřebě opčních plánů pro lidi pracující ve startupech, o kombinované nabídce platu a akcií pro zaměstnance, o tom, jak zjistit, že je nabídka dobrá, a jak se nabídka mění v závislosti na různých fázích vývoje společnosti a naší role v ní. Zlatý hřeb sobotního programu pro měla byla WebExpo pitching competition, kterou jsi vzala na starosti zkušená venture kapitálová dvojice Vojta Roček z Presto Ventures a Sebastian Sulma z DEPO Ventures, kteří na stage přivedli 8 technologických startupů, jako například Stacktape, který pitch competition nakonec i vyhrál.
Den i konference se pomalu chýlily ke konci a po závěrečných řečnických vystoupeních na účastníky čekala další párty, tentokrát pod taktovkou společnosti Outreach v praku Grébovka. Piknikové deky, zahradní hry a catering s krásným výhledem z Havlíčkových sadů. Poslední networkingové setkání hostů a konference po půlnoci spjala ke svému konci. Poslední, co některé hosty ještě z Web Expa čekalo, byly nedělní dopolední premiové workshopy, např. ten o nových výzvách ve front endu, nebo nový desing pro lidské vnímání. A to bylo vše. Moc díky a za rok zase v Lucerně!
Děkujeme Petrovi za reportáž!