- Asociace sjednocuje český startupový a investorský sektor.
- Hlavním cílem je předkládat kvalitní řešení, která reprezentují potřeby a poptávku inovativního sektoru, a v dialogu s politiky je pomáhat prosazovat do praxe.
- Tým Asociace již definoval 7 hlavních okruhů, které český startupový ekosystém potřebuje adresovat. Na jejich základě připravuje ucelený návrh opatření, který následně projedná se zástupci politických stran.
- V čele Asociace stojí odborník na politiku a lobbing Martin Jiránek.
- Mezi prvními členy jsou investoři Credo Ventures a Presto Ventures, startupy Keboola a Liftago, technologicky zaměřené právní kanceláře Novalia a Sparring a také Jihomoravské inovační centrum (JIC).
Česko potřebuje v podpoře startupů a inovací výrazně přidat. Zatím se ale nedaří prosazovat změny, které by k tomu vedly. Změnit to má nově vznikající Česká startupová asociace. Ta má za cíl zastupovat zájmy českého startupového ekosystému v dialogu s vládou, Parlamentem a politickými stranami. Zaměří se na přípravu kvalitních analýz a konkrétních návrhů legislativních a systémových řešení pro zlepšení českého startupového ekosystému a jejich následné vyjednávání s politickou sférou. Asociaci vede Martin Jiránek, zkušený expert na zákonodárství, politiku a lobbing.
Prvními členy Asociace jsou venture kapitálové fondy Credo Ventures, Presto Ventures či Purple Ventures, technologické startupy Keboola, Liftago či Oddin a také další klíčoví hráči startupové komunity – Sparring a Novalia, právní kanceláře zaměřené na technologický sektor, inovační agentura JIC, akcelerátor StartupYard a byznys hub Opero. S desítkami dalších partnerů nyní Asociace jedná.
Na základě desítek hloubkových rozhovorů s českými zakladateli startupů, podnikateli, angel investory, VC fondy a experty na právní a daňové systémy Asociace vydefinovala sedm konkrétních překážek a výzev, na jejichž změnu se nyní chce zaměřit.
7 hlavních oblastí, které je potřeba adresovat:
1) ESOP: Smysluplný způsob, jak nabídnout podíl ve firmě všem, kteří se na jejím úspěchu podílí
2) HPP vs. OSVČ: neflexibilní systém zbytečně svazuje startupům ruce
3) Začátky podnikání jsou administrativně i daňově náročné
4) Životní cyklus firem je zatížený zbytečnou a nepružnou byrokracií
5) Penzijní fondy nemohou investovat a investování postrádá daňové incentivy
6) Stát neumožňuje snadný přístup k veřejným datům a práci s nimi
7) Chybí hospodářská strategie pro rozvoj startupového ekosystému
Jednotlivých problémů i možných opatření na zlepšení je mnoho a týkají více oblastí – daně, pracovní právo, kapitálové trhy, rozjezd podnikání, inkubace, technologický transfer a další. Aby měly změny co největší přínos pro podnikatele, investory, ekosystém i stát, je nutné je vnímat a adresovat propojeně. Asociace proto bude vést diskuzi napříč celým sektorem a sbírat konkrétní podněty pro jednání s politiky a úředníky. Tým připraví analýzy, policy papery a další návrhy změn, které bude aktivně obhajovat, a v neposlední řadě bude pracovat na posílení mediální a veřejné komunikace klíčových témat.
Hlavním cílem Asociace na nejbližší měsíce je společně s partnery zpracovat ucelený návrh provázaných legislativních a systémových opatření, jak v Česku vytvořit jeden z nejlepších startupových ekosystémů v Evropě. Navazujícím úkolem bude tyto návrhy představit a projednat s politickými stranami tak, aby se ideálně v příštím volebním období mohly zavést do praxe.
Asociace plánuje využívat sektorové synergie a spolupracovat se stávajícími organizacemi, jako jsou Česká fintechová asociace, Czech Founders, Česká asociace andělských investorů (CBAA) nebo Czech Private Equity & Venture Capital Association (CVCA) – a také s konkrétními iniciativami, jako například ESOPasap – při prosazování společných cílů. V mnoha případech spolupráce a dialog již probíhá.
Martin Jiránek | Česká startupová asociace, předseda
„Česko mezi evropskými zeměmi v podpoře startupů stále zaostává. Chceme to změnit. Cílem Asociace je posílit startupový sektor při navrhování a prosazování klíčových změn. Chceme reprezentovat všechny startupy, investory i další ekosystémové hráče. Budeme relevantním partnerem pro politiky – organizací, která to odmaká, navrhne řešení a bude pomáhat s jejich prosazováním. Řešení nevymyslí politici, to je naše práce. Musíme ukázat cíle a směr, dodat argumenty a čísla,
popsat praxi, navrhnout opatření, vysvětlovat a vyjednávat. Bez toho to nepůjde. Politici potřebují na druhé straně stolu kompetentního partnera, který bude za sektor mluvit, a to nejlépe jedním jasným hlasem. A právě to je hlavním úkolem nové Asociace. Je to důležité právě teď, protože Česko potřebuje nakopnout a začít budovat skutečně kvalitní startupový ekosystém.”
Vojta Roček | partner Presto Ventures
„Všichni tady o podpoře startupů hodně mluví, málokdo pro to něco skutečně dělá. Přišli jsme to změnit. Sjednotíme všechny, kteří Česku přejí bohatší a zářivější budoucnost a chtějí k tomu využít obrovský inovační potenciál a lidský kapitál, který naše země má.”
Ondřej Krátký | spoluzakladatel Liftago, zakladatel grid.online
„Inovativní české firmy mohou výrazně přispět k růstu celé naší ekonomiky. Po Evropě už je dost silných příkladů, že stačí nastavit moderní prostředí. Věřím, že totéž naši úředníci a zákonodárci dokáží v ČR také. Navíc teď, když je Česká startupová asociace podpoří.”
Jakub Císař | spoluzakladatel a partner Novalia
„Už teď má Česko skvělé startupy s globálními ambicemi. Když klientům radím v právních záležitostech, vidím, že nedostatečná úprava ESOPu a zbytečné formality při investicích a podnikání odvádí jejich pozornost od růstu. Pokud stát aspoň částečně vyslyší potřeby startupů, věřím, že se z nich brzy stane ještě významnější souč
zdroj: Česká startupová asociace