Miroslav Uďan je srdcař, dříč a hlavně člověk, který za svůj dosavadní život zažil tolik růstů a pádů, jako málokdo jiný. Ve svých 29 letech odešel ze zaměstnání v korporátu, které bylo klidné a jak sám říká, v podstatě mu nic nescházelo. Něco ho však táhlo dát výpověď a začít se svým prvním byznysem. A tam se začal psát příběh, který je pro mnoho lidí inspirací. Před 15 lety založil Shoptet. Známou českou firmu, která má momentálně hodnotu jedné miliard korun a pomáhá tisícům podnikatelům během chvilky založit e-shop na míru. Nyní už tři roky žije další životní kapitolu. Shoptet prodal, spustil web s radami pro podnikatele svympanem.cz, založil a za dva roky skončil se svým startupem Out of dark a nyní hledá jako business angel projekty s mladým nádechem a nadšením founderů.
Sedli jsme si a zpovídali Miroslava Uďana poměrně dlouho. Ptali jsem se na světlé i tmavé stránky podnikání, jeho přístup k work-life balance, jeho osobní a profesní cestě nebo jeho usměvavou povahu, kterou má zakódovanou ve své DNA.
1) Myslíte, že Shoptet se povedl i díky vašemu „jinému přístupu“? Šéf, co chodí ke klientům, pozoruje klienty, sám dělá produktového manažera?
Věřím, že u produktové služby je to velká výhoda, resp. myslím si, že bez toho, aby šéf podobné firmy nebyl ve velmi těsném kontaktu jak s produktem, tak se zákazníky, se nedá špičková firma vybudovat. Drobné ladění a dlouhodobé směřování produktu u technologické firmy se dělá mnohem snadněji a lépe, pokud máte dostatečně velkou empatii a zkušenosti, které se nedají načerpat bez toho, abyste se se zákazníky osobně potkávali. A ještě lepší je pokud se jich moc nevyptáváte, ale sledujete je, jak s vaším produktem pracují, a díváte se jim pod ruce. Zákazníci velmi často buď nevědí co chtějí, nebo jaké jsou možnosti.
2) Pořád se smějete a jste velmi pozitivní. Myslíte, že vám to v byznysu pomohlo? Žádné litování, žádné třeba osobní pocity toho, že vám někdo nesedí?
Snažím se fungovat podle jednoduché zásady: buď přede mnou je problém, který vyřešit umím, a pak udělám maximum, abych ho vyřešil, a pokud to neumím, nebo nemohu, tak ho vytěsním ze svého okolí. To funguje jak u problémů, tak u lidí. Snažím se pracovat na projektech které mě baví, s lidma které mohu respektovat a vážit si jich. To vede k tomu že máte lepší náladu a – pevně doufám – i lepé odvedenou práci. 🙂
3) Work-life balance. Dá se to? Lze dělat obojí – kariéru a chodit v pět domů?
U majitelů firem tomu nevěřím. Pokud chcete budovat dobrou firmu, která má přežít a vzkvétat, tak je nereálné počítat s tím, že v 5 dáte padla. Nikdo z těch co úspěšnou firmu vybudovali vám neřekne, že to funguje, naopak se na nějakou dobu svoji prací stanete a nebudete mezi osobním a pracovním životem rozlišovat. To je daň, ale i (pokud se vše povede) benefit takového přístupu. Stejně jako špičkoví sportovci i vy budete muset něco pro svůj sen obětovat. Popř. je i cesta snít menší sny, které ale mohou být průměrné, nebo se nemusí naplnit.
“Work-life balance” beru jako buzz word pro zaměstnance, kde se s ním dá operovat. Pokud to tedy není cílené potlačování výsledků práce pro zaměstnavatele v čase, který jim byl proplacen. 🙂
4) Váš startup Out of dark, na kterém jste pracoval 2 roky, nevyšel – napadlo vás, že Shoptet byl jednoduše takový ten jeden projekt za život, co se povede, protože jste našli díru na trhu, měli jste dobré načasování a začal hlad po e-shopech?
Je to něco co se stát může. Vždy jsem úspěch v Shoptetu bral s velkou pokorou a vděčností za lidi a časování kolem mě. Pokusím se ale o to, aby tento projekt nebyl svým úspěchem jediný 🙂. Ať už to bude v jakémkoli segmentu nebo oboru.
5) Dokázal jste se rozloučit se Shoptetem a jít dál? Byla to velká část vašeho života, vaše miminko.
Bylo to velmi těžké a ještě dlouho jsem sledoval (a vlastně stále sleduji) dění v Shoptetu “přes plot”. Hodně mi v tomto pomohlo se akcionářsky od firmy úplně oddělit a poslat své “dítě” do světa a věřit, že je v dobrých rukou.
6) Často se říká, že v podnikání nesmíte litovat a musíte jít dál. Jak jste to v reálu zvládnul? Dobře se to píše, ale hůře provádí…
Hodně se to točí kolem toho principu popsaného výše. Litování na dané věci nic nezmění. Pokud už se něco stalo, beru to jako danou věc a nešpekuluji moc nad tím, co se mohlo stát, protože ten příběh se už odehrál a já se musím připravovat na novou kapitolu. 🙂
7) Cítíte na sobě změnu po prodeji Shoptetu a konci projektu Out of dark? Něco, co byste nečekal?
Konec Out of Dark i moje ukončení působení v Shoptetu pro mě bylo velkou životní katarzí. Ukončilo se jedno velké období v mém životě a dá se říct, že z mých ramenou spadla velká váha. Teď beru, že vstupuji do další etapy – etapy investora, na kterou se chci jak dobře připravit, tak si ji maximálně užít. A zároveň využít zdroje které mám k dispozici, abych pomohl budovat lepší svět pro lidi kolem mě.
8) Vy sám jste napsal příručku pro další podnikatele a našel jste i náš projekt CzechStartups.org. Pomohl někdo někdy vám tak, aniž by to bral jako byznys?
Neberu to, že vám někdo pomůže proto, že tím pomůže i sobě, jako negativum. Je to přirozený běh věcí a jsem rád, že jsem kolem sebe měl lidi, co mi pomohli i když to třeba znamenalo i benefit pro ně. A samozřejmě, že kolem mě bylo vždy hodně lidí, většinou zpřátelených CEO, se kterými jsme si vyměňovali informace a zkušenosti. To jsou většinou ty nejcennější rady, protože víte, že to daný člověk nemá vyčtené nebo z akademických debat ve škole, ale že je draze získal osobní praxí. Nebojte se bavit a kamarádit s lidmi, co také vedou firmy jako vy.
9) Říká se, že ve startupu se nedá plánovat a nečekat, až bude vše dokonalé a bude si tím člověk jistý, protože by se nikdy nedočkal.
Je optimální přesně najít vhodný okamžik, kdy je produkt/služba ready na to, aby ji zákazník začal využívat, a vy jste mohli získávat cenné informace z jejich feedbacku a vhodně upravovat vývoj produktu a kroky vašeho marketingu nebo salesu. Je v naší přirozenosti tento krok oddalovat a říkat si “ještě to není ono, ještě počkám”. Nikdy to nebude “ono”, vždy bude co zlepšovat – tak se nebojte a skočte do toho rybníku a začněte plavat co nejdříve. 🙂
10) Kdyby nebylo Shoptetu, kde byste teď byl?
Ježíš, ani nepomyslet! Asi bych byl stále ještě zaměstnancem v T-mobilu a snažil bych se hrát ty drobné zbytečné korporátní hry. Žít život který mě už tehdy nebavil a nenaplňoval. Život, který jsem se před 15 lety bál opustit, ale našel jsem na to dostatek sil a jsem za to teď neskonale vděčný. 🙂
Děkujeme moc za váš čas! Ať se daří!
zdroj foto: Miroslav Uďan