Vše začíná u pitch decku. Při navazování vztahů s investory především dobře vysvětlete problém, který chcete řešit, radí Tom Cironis.
Investiční akademie CzechInvestu, nabízející unikátní know-how od zkušených právníků a odborníků, začala druhý týden v listopadu prvním workshopem s podtitulem Skvělý pitch deck aneb startup připravený na investici.
Téměř tři desítky startupů z celé České republiky si poslechly doporučení od zkušené dvojice Toma Cironise, šéfkuchaře Startup Kitchen a šéfa evropské platformy Disraptors, a Angela Burgarello, ředitele AI Startup Inkubátoru (AISI). Jedna z prvních rad, která rezonovala v sále, mířila na samotnou strukturu pitch decku, která je první prezentací pro investory. Tom Cironis během několik let viděl tisíce pitch decků a sám potvrzuje, že i pitch deck musí mít jasně vymezené hranice a nelze jej tvořit spontánně až před investory. Znalost problému, řešení, byznys modelu, marketingu, konkurence, financí, cílů a týmu. To jsou hlavní body správného pitch decku. Startup musí především znát svůj problém, který chce řešit, a to do detailu. Nejlépe mít i osobní zkušenost. Mnohdy se jedná o hru emocí, která pomáhá zakladateli startupu najít ta správná řešení na problémy, které jej v životě omezují.
Tom Cironis popisuje svoji neobvyklou zkušenost: „V dobách, kdy jsme s Air Ventures měli ještě coworkingové patro v Pražském inovačním Institutu na Staromáku, tak jsme foundery, kteří byli ochotní poslouchat feedback a nechat si poradit, posílali na Staromák oslovit co nejvíce lidí a získat od nich zpětnou vazbu. A nejlépe i nějaký commitment, že by se mohli stát potenciálními budoucími zákazníky. Jednalo se především o B2C projekty logicky, ale lidi zvenku jim dali kolikrát relevantnější feedback i než my sami.“
Rizika tu byla, jsou a budou. Pro každý startup je důležité s nimi počítat a být realistický. Mluvte o nich otevřeně. Riziko znamená také příležitost. S rizikem je spojena i dlouhodobá vize a ukázka, že to myslíte vážně. Plány na jeden, dva nebo pět let dopředu? I to je součástí dlouhodobé strategie, která signalizuje vaši budoucnost a připravenost.
“Pitch decky a prezentace jsou taková variabilní disciplína; 100 venture investorů, 100 názorů. Za těch pár let, co se v tom pohybuji, jsem viděl nějakých 2 300 pitch decků a jedním z nejčastějších důvodů vyřazení je schopnost (či spíše neschopnost) na prostoru několika slajdů předat, co je problém, jaké je řešení, jak velký trh to je, kdo to bude platit a jak zákazníka oslovit. Většinu z toho jsme se snažili pokrýt v investiční akademii, kdy jsme s ostatními VCs došli k závěru, že stejně jako neposíláme jedno CV na více pracovních pozic při hledání práce, tak stejně neposíláme jednu verzi pitch decku na všechny fondy. Já jako founder bych si měl také udělat research koho oslovuji, do jakých vertikál investují a jaké stages je zajímají nejvíce,” upřesňuje Tom Cironis.
Jedna minuta v pitch decku. Ta předurčuje nadšení a první dojem. A stejně tak jsou důležité i další dny, měsíce, roky. V roce 2021 dle Investopedia.com nepřežilo první rok 20 % startupů, dalších pět let 50 % a stáří deseti let se nedožilo 65 %.
A jakých je těch 5 správných ingrediencí pro úspěšný startupový pitch deck? Dle 2MuchCoffee, The Founder Institute, Haje Jan Kamps via TechCrunch je to skvěle vystihnout problém, řešení, trh, byznys a tým.