Z velké konkurence 137 inovativních českých firem vzešli vítězové již 17. ročníku nejstarší startupové soutěže u nás. Nejvyšší příčkou ocenila odborná porota Vlastimila Hrabala, COO firmy Kardi Ai, která umožňuje lidem jednoduše monitorovat zdraví svého srdce. Na stupních vítězů stanula ještě Kamila Zahradníčková s virtuálními respondenty Lakmoos AI a Ladislav Dvořák s RoboTwin, nástroji pro názornou výuku robotů.
Absolutním vítězem Vodafone Nápad roku 2024 je Kardi Ai. Díky sofistikovaným algoritmům umělé inteligence identifikuje potenciální srdeční rizika a anomálie a poskytuje cenná data jak samotnému uživateli, tak jeho lékaři. Například arytmií, která může vést k srdečnímu selhání, mozkové mrtvici nebo brzkému nástupu demence, trpí podle COO firmy Vlastimila Hrabala jen v Česku přes půl milionu lidí – a asi třetina z nich o tom neví, protože nezažívají žádné potíže.
„Zdravotnictví se ukazuje jako další silná oblast českých inovátorů, podobně jako kyberbezpečnost, enterprise software nebo herní byznys. Obzvlášť ve spojení s AI, kde jsou tuzemské firmy technologicky velice silné. Již počtvrté v řadě vyhrál Vodafone Nápad roku právě zdravotnický projekt,“ popisuje zakladatel soutěže Martin Kešner. Loňský vítěz MAIA.Labs pomocí umělé inteligence urychluje a zpřesňuje endoskopická vyšetření, o rok dříve triumfoval Carebot, který rovněž s využitím AI pomáhá lékařům lépe rozumět tomu, co se nachází na rentgenových snímcích.
Vítězný tým Vodafone Nápad roku 2024 si odnesl 300 tisíc korun a dalších 100 tisíc získal za vítězství v kategorii Kooperativa Bezpečnost má zelenou. Všichni účastníci navíc mají šanci získat investici ve výši až 50 milionů korun. Mimo pozornosti investorů i potenciálních partnerů byly mezi oceněné projekty rozděleny také věcné ceny v hodnotě téměř 7 milionů korun. V rámci mentoringu zároveň finalisté získali přístup k desítkám odborníků z oblasti marketingu, obchodu či práva.
Celková druhá příčka letos připadla Kamile Zahradníčkové, jejíž Lakmoos AI automatizuje marketingové průzkumy. Pro firmy vytváří digitální respondenty, kteří přesně simulují jejich reálné klienty. Třetí místo obsadil Ladislav Dvořák a společnost RoboTwin, která vyvíjí chytrá zařízení pro robotizaci výroby. Pracovníkům umožňuje učit roboty bez programování, rychle a flexibilně. Díky no-code robotics řešení pomáhá automatizovat i tam, kde to dosud nebylo možné.
„Automatizace dnes proniká do všech oblastí života, a i díky mladým českým firmám má každý k dispozici špičkové technologie i nejnovější poznání. Lidé mohou být sami sobě lékařem, firmy vývojářem. Je nesmírně inspirativní sledovat, jak chytře startupy využívají nové globální příležitosti,“ uvedla Viktoria Korabelnikova, obchodní ředitelka pro ICT služby ve Vodafone Česká republika.
Další odměny účastníkům přinesla speciální ocenění od partnerů soutěže. Cenu týdeníku Ekonom získala Petra Doubková s ekologickými pracími papírky EcoHaus, titulem Huawei Startup roku 2024 se může chlubit Infigy Lukáše Caldra a Jiřího Šizlinga, jejichž tým bude mít plně hrazenou cestu do R&D centra Huawei v čínském Šen-čenu, stejně jako týmy, které skončily na celkovém 2. a 3. místě. Infigy je chytrá energetická platforma pro domácnosti, která řídí fotovoltaiku, bojler, tepelné čerpadlo, chytré zásuvky či nabíjení elektroauta pro maximální efektivitu.
Více o Vodafone Nápad roku
Vodafone Nápad roku je nejstarší startupová soutěž v České republice a na Slovensku, která již od roku 2007 slouží jako finanční a kreativní injekce pro nové projekty nadějných podnikatelů. Dosud jí prošlo přes 2500 projektů, které získaly investice za téměř půl miliardy korun. Zúčastnit se může jakákoli firma, jejíž produkt či služba není na trhu déle než dva roky. Cílem je nejen objevovat další revoluční produkty, ale také mladé podnikatele vzdělávat, motivovat a pomáhat jim s uvedením na trh a následnou expanzí. Více o soutěži se dočtete zde.
zdroj: Nápad roku