Svět zažívá novou situaci a ani Česká republika to nemá jednoduché. V této nelehké době česká vláda i jiné subjekty pomáhají různými opatřeními částečně zmírnit dopady na ekonomickou situaci v České republice.
Jedním z důležitých nástrojů je program COVID od Českomoravské záruční a rozvojové banky, jejímž cílem je usnadnit přístup malým a středním podnikatelům k provoznímu financování. Jedná se o podnikatele, kteří své ekonomické aktivity omezili v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření. Bezúročný úvěr COVID I ukončil příjem žádostí, ale navazující COVID II, záruka pro podnikatele s alokací 5 mld. Kč, výší úvěru 10 000 – 15 000 000 Kč a s dobou ručení až 3 roky bude již brzy spuštěn. Jedním z hlavních podmínek programu je, že finance jsou určeny na mzdové náklady, nájmy, nákup materiálu apod. Více detailů je uvedeno na webu ČMZRB. a v případě dotazů se podnikatelé mohou obrátit na linku 246 017 397, která je vám k dispozici od pondělí do pátku od 8:00 – 18:00.
Ministerstvo průmyslu a obchodu schválilo program Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19 a program z Operačního programu OPPIK s názvem Technologie COVID 19 . Jejich cílem je podpořit rychlé zavedení nových řešení, která mohou pomoci s bojem proti koronaviru a zmírnit dopady dalšího šíření a následky této krize řešit. Atraktivní podmínka je mimo jiné to, že není kladen požadavek na historii společnosti, tj. žádost o podporu může podat jak příjemce s víceletou historií, tak s nově vzniklým IČ z důvodu podpory na boj proti COVID 19 a způsobilé náklady budou uznatelné už od 1.2 2020.
Součástí proti-koronavirových opatření je i odpuštění pokut, sankcí a povinných plateb v podobě tzv. Liberačních balíčků I a II, odpuštění povinných plateb na sociální a veřejné zdravotní pojištění a zrušení poplatků za odesílání datových zpráv, které platí od 24. března do odvolání.
Součástí zmíněných Liberačních balíčků je mimo jiné plošné prominutí pokuty za opožděné podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a právnických osob a úroku z prodlení, a to nejdéle do 1. července 2020 nebo prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně ve všech případech, kdy je daňovému subjektu individuálně prominut úrok z prodlení nebo o posečkání, splátkování daně anebo pokuta za nepodání kontrolního hlášení v souvislosti s koronavirem. Další konkrétní opatření jsou uvedeny na stránkách Ministerstva Financí ČR.
CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem zdravotnictví a Svazem průmyslu a dopravy ČR spustil platformu www.spojujemecesko.cz, kde mohou firmy nabídnout své produkty a služby státu nebo dalším společnostem. Zároveň mohou poptávat pomoc od ostatních firem. Cílem platformy je pomoci v boji proti Covid-19, a to především po ekonomické a podnikatelské stránce. Projekt Spojujeme Česko používá už více jak 750 firem, obsahuje důležité webové stránky, detailní rozcestník a konkrétní projekty.
Jaká je aktuální situace v ČR a ve světě?
COVID-19: Přehled aktuální situace v ČR zpracovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR
Zdravotní situace ve světě dle Světové zdravotnické organizace
Jaká konkrétní pomoc se nabízí tuzemským firmám v ČR?
Přehled pomoci podnikatelům a živnostníkům zpracovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR
Českomoravská záruční a rozvojová banka a její podpůrné programy
Projekt Spojujeme Česko
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR spouští příjem žádostí 14.dubna 2020 do programu Technologie COVID
Kontakty na regionální kanceláře CzechInvestu, které konzultují konkrétní jednotlivé případy podpory v regionech ČR
Agentura CzechTrade nabízí své exportní služby zdarma
Společná aktivita českých technologických firem a IT nadšenců zaměřená na pomoc v boji s nákazou COVID-19
Zdarma vzory smluv a dokumentů zpracovány právními a advokátními kancelářemi