Poprvé se sešla první inovační platforma, ve které zasedli odborníci na podporu a rozvoj podnikání v Praze. Pocházejí jak přímo z podnikatelského sektoru, tak i z univerzit, jež chtějí mít přesah do firemní praxe. Úterního jednání se v Podnikatelském a inovačním centru hl. města Prahy (PIC) zúčastnil i zástupce Magistrátu hl. města Prahy. Zasedání odborných skupin, kterých je celkem devět, organizuje Pražský inovační institut (Pii).
Hlavním cílem je pozvat k jednomu stolu experty z byznysu, vědy, vzdělávání a také zástupce města, aby společně diskutovali o aktuálních trendech, překážkách i potřebách podnikání a hledali možná řešení, která by posílila pražskou ekonomiku. Závěry platformy předloží inovační manažer Prahy Tomáš Lapáček poradnímu orgánu primátora – Pražské inovační radě (PIR), která formuluje inovační politiku města a zároveň v této oblasti koordinuje spolupráci metropole s dalšími kraji ČR i s celostátní politikou výzkumu a inovací.
“Pro budoucnost Prahy je zcela klíčové, jak využijeme post-covidovou dobu. Musíme co nejlépe zkoordinovat snahu soukromého a veřejného sektoru o ekonomický restart, abychom plně využili možností, které nám nabídne pozměněný trh, ale i dotační příležitosti z evropských programů. Velmi proto vítám intenzivní aktivitu Pražského inovačního institutu a jeho partnerů, kteří dlouhodobě koncepčně promýšlejí budoucí vývoj a jsou schopni nabídnout nejen pražským podnikatelům know-how a nástroje, jak se ze současného ekonomického propadu co nejrychleji dostat opět na vrchol,” říká Vít Šimral, radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání.
V Praze zatím neexistuje dostatečná finanční podpora ze strany města, která by cílila na rozvoj inovativních podniků. Nejen v metropoli, ale i v celé České republice je také málo soukromých investorů (tzv. angel investorů), kteří by poskytovali kapitál pro zakládání nových firem. Mladí lidé jsou k rozvoji podnikání málo motivovaní, malou podporu mají i na vysokých školách. Také startupové projekty se musejí více rozšířit. V současnosti až 90 procent nových firem vzniká v oboru IT, naopak například v life science je jich nedostatek.
“Inovace klíčí tam, kde se potkávají různé odbornosti a tam, kde se propojuje know-how a informovaní investoři. Pro toto vytváříme v Pražském inovačním institutu podmínky, a přestože šlo teprve o první jednání této platformy, diskuse byla živá a vygenerovala řadu nových podnětů ke schválení PIR. Jedná se zejména o problematiku a podporu podnikání mladých absolventů, řešení absence vědeckotechnologických parků v Praze, zacílení zejména na podporu domácích firem, které mají globální ambice a potenciál uspět na celosvětové úrovni,” uvedl k jednání inovační manažer Prahy Tomáš Lapáček.
Účastníci platformy se také shodli, že je nutné klást větší důraz na sdílení problémů a příležitostí, nejen ve formě otevřených dat ze strany samosprávy, zároveň by se však i univerzity a podniky měly otevřít vzájemné spolupráci, třeba i na bázi otevřených inovací. “K tomu nést náklady na koordinaci inovačního ekosystému se nyní Praha hrdě hlásí a jsem velmi rád, že se město zabývá zřízením grantového schématu na podporu podnikání a inovací v řádu desítek milionů korun ročně. Právě za aktivní účasti veřejné správy lze nastavit inovační prostředí Prahy do podoby skutečně funkčního ekosystému,” dodal inovační manažer Prahy Tomáš Lapáček.
Zdroj: Pražské Inovační Centrum