Čeští investoři byli v roce 2024 opět aktivní a ochotní investovat rizikový kapitál do startupů. Necelé dvě třetiny (62,2 %) z nich ale loni označily jako nejpalčivější problém nedostatek kvalitních startupů, což je o téměř 20 % více investorů než v roce 2023. Údaje pocházejí z průzkumu investiční skupiny DEPO Ventures. Report analyzuje investiční trendy, preference, klíčové výzvy a mnoho dalšího s cílem poskytnout ucelený pohled na český venture kapitálový ekosystém. Hlavními partnery průzkumu, do kterého se zapojilo 156 respondentů, je agentura na podporu startupů Czechinvest a advokátní kancelář Novalia.
- Nejvíce poptávaná technologie byla AI a vzrostl zájem o obranu
- Zájem investovat výhradně do českých startupů klesá
- Výnosy ze startupových investic překonávají výnosy z jiných aktiv
- Investiční nálada je pro tento rok optimistická
- Investorům, kteří do startupů neinvestují, brání vysoký kapitál a riziko
Kam se loni investovalo nejčastěji
Investoři se loni nepřekvapivě zaměřili na umělou inteligenci, která se stala nejžádanější technologií (77,6 %), což je v souladu s celosvětovým trendem a rostoucím počtem AI startupů. Dále se nejvíce zajímali o velká data (51 %) a analýzu dat (45,9 %), které s AI úzce souvisejí. Zvýšený zájem byl také o kybernetickou bezpečnost (44,9 %), strojové učení (33,7 %) a kvantové technologie (17,3 %).
Z technologických odvětví drží v Česku dlouhodobě prvenství SaaS (53,1 %), dále fintech (48 %) a healthtech (46,9 %). Výrazně se zvýšil zájem o sektor obranných technologií (33,7 %). „Vidíme rostoucí zájem o investice do umělé inteligence a obrany. Je to pochopitelné. Investoři si uvědomují, jak klíčové jsou investice pro budoucnost. A samozřejmě vnímají i obrovské příležitosti, které se v této oblasti otevírají, protože finanční motivace zůstává dlouhodobě tím, co investory přitahuje nejvíc,“ vysvětluje Petr Šíma, generální partner DEPO Ventures a člen představenstva CBAA. Pozici si udržuje také e-commerce (24,5 %) nebo mobilita (24,5 %). Téměř čtvrtina investorů (23,5 %) se nezaměřuje na konkrétní sektor.
Výhradně na české startupy cílí 24,5 % investorů, což potvrzuje pokračující klesající trend z předchozích let (31 % v roce 2022, 25,3 % v roce 2023). Největší podíl investorů má zájem o startupy ze střední a východní Evropy (29,6 %), zatímco 20,4 % respondentů je jedno, odkud startup pochází.
Výkon investic a role investorů
37,4 % investorů hodnotí výkonnost investic do startupů jako vyšší nebo výrazně převyšující oproti ostatním třídám aktiv. Je třeba podotknout, že necelá polovina respondentů (45,5 %) to zatím není schopna porovnat.
Z těch, co již svou investici zhodnotili, připadá největší podíl (konkrétně 50,7 %) na investory, kteří investovali do startupu napřímo. Nadpoloviční většina (58 %) volí kombinaci více než jednoho způsobu investování do startupů, což naznačuje nejen diverzifikaci portfolia, ale i samotných investičních metod. Nejčastější míra návratnosti se pohybuje v rozmezí 1–5× investovaného kapitálu napříč všemi způsoby.
Naprostá většina investorů (86,7 %) aktivně podporuje zakladatele startupů, do kterých investují, což není u jiných forem investování běžné. Nejčastěji jim pomáhají se zajištěním dalšího kapitálu (68,4 %), obchodním rozvojem (82,1 %) nebo marketingem (45,3 %). „Český startupový ekosystém dospěl, investoři se profesionalizovali. Dobrý startupový investor je partnerem, který pomáhá startupu uspět, podrží jej v nesnázích. Mám radost, že výzkum ukazuje, že tuto roli na sebe bere čím dál více investorů,“ shrnuje loňský rok Jakub Císař, spoluzakladatel advokátní kanceláře Novalia.
Co investory čeká v letošním roce
Většina soukromých i profesionálních investorů (79,8 %) plánuje pokračovat v investicích do startupů i v roce 2025. Polovina generálních partnerů VC fondů plánuje výrazně zvýšit investovaný kapitál. Podobně jsou na tom limited partneři, kteří investují do fondů. 81,3 % z nich chce pokračovat v investování, přičemž čtvrtina (25 %) plánuje investovat méně než loni a dalších 6,3 % nebude investovat vůbec.
Z průzkumu vyplývá, že letos bude největší výzvou pro české investory nedostatek kvalitních startupů. Tuto obavu vyjádřilo 62 % respondentů. Dále globální události (44 %), které mohou ovlivnit tržní podmínky a ochotu investorů riskovat. Geopolitické konflikty, například válku na Ukrajině, považuje 36 % za nepodstatné, nicméně stejný podíl je vnímá jako významný faktor. Podobně na tom je i vliv ekonomických faktorů (např. inflace, úrokové sazby). Nejméně investory ovlivňuje politická situace v České republice. Startupové investování tak nadále funguje relativně nezávisle na vnitrostátní politice.
Získávat rizikový kapitál od investorů je stále složitější a vyžaduje více času a úsilí než v předchozích letech. Shoduje se na tom většina dotázaných VC fondů (82,4 %), pro které to je také největší priorita pro tento rok. Většina z nich chce totiž i tak aktivně expandovat. Více než 40 % z nich chce v roce 2025 otevřít nový fond. „Investoři do fondu, stejně jako v minulém roce, stále očekávají exity a zlikvidnění svých předchozích investic. Je pravděpodobné, že po obdržení prvních výnosů tyto prostředky reinvestují znovu do venture kapitálu,“ říká Eliška Vámošová, organizátorka průzkumu a venture partnerka v DEPO Ventures.
Tradiční investoři investice do startupů stále vnímají jako složitější a méně přístupné než tradiční formy investování. Mezi nejčastější bariéry patří kapitálová náročnost (35,3 %), nedostatek času (27,5 %) a vnímané vysoké riziko (23,5 %).
Nejvíce poptávanou podporou byla pomoc s identifikací kvalitních startupů, kterou by ocenilo více než 51 % respondentů. Přestože se úroveň znalostí investorů oproti minulým rokům výrazně zlepšila, stále je české startupové prostředí nutné kultivovat.
DEPO Ventures je investiční skupina zaměřující se na rané fáze startupů v regionu střední a východní Evropy, podporovaná komunitou andělských investorů. S třetím andělským fondem v pořadí jejich portfolio zahrnuje více než 50 investic. Mezi významné projekty patří globální blockchainová platforma Tatum, inovativní řešení pro monitorování srdce z domova přes Kardi AI, mobilní průvodce SmartGuide či přelomová logistická platforma Ringil. Investiční skupina rovněž vede mezinárodní syndikát DEPO Angels, který propojuje investory s kvalitními startupy a zjednodušuje investiční proces. Vizí DEPO Venture je naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého kvalifikovaného investora.
zdroj: Depo Ventures