Ondřej Kolařík založil svůj startup Arbo Technologies před několika lety s cílem zachránit vzrostlé stromy, které není nutné kácet. Jednoduchá myšlenka, ale spousta práce za ní. Věří, že čím starší strom, tím větší hodnotu má pro životní prostředí a pro společnost. Proto Ondřej se svým týmem vyvinul aplikaci Adbian, která je založena na biomechanické analýze, díky níž dokáže vyhodnocovat 3D skeny kmene stromu a zapojit je do výpočtu jejich stability.
S Ondřejem jsme v našem posledním rozhovoru rozebírali mimo jiné i to, proč se do této problematiky pustil. Nyní je o velký kus dál. Právě se inkubuje v projektu Technologická Inkubace agentury CzechInvest a před několika měsíci nastal zlom v jejich expanzi na americký trh. Osudová se jim stala konference International Society of Arboriculture v Atlantě, kde se sjeli arboristé z celého světa a Ondřej nyní pracuje na několika pilotních projektech s americkými partnery. Jak sám říká, v Americe je většina mimolesních stromů v soukromém vlastnictví, takže bezpečnost je na prvním místě přímo od jejich majitelů, kterým v případě problémů hrozí i soudní postih.
Téma a jeho zpracování je to natolik silné, že startup získal již dvě investice. První proběhla v roce 2021 od Y Soft Ventures II v řádech několika milionů korun. Druhá investice se uskutečnila minulý rok, kdy na podzim roku 2023 získali 2,5 milionu korun od JIC Ventures v tzv. bridge kole.
1) Ondřeji, dokážete nám popsat v čem jste jedineční?
Naše jedinečnost spočívá hlavně v DNA týmu a přístupu. Arboristika je tradiční obor, kde se setkáváte s experty, kteří mají ke stromům hluboký vztah a spoustu praktických znalostí, ale často jim chybí hlubší technologické zázemí. Na druhé straně pak stojí technologické firmy, které sice vyvíjejí zajímavé nástroje, ale bez správného arboristického know-how je jejich využití v praxi často problematické. My jsme v Arbu vzali to nejlepší z obou světů a postavili tým, kde spolu úzce spolupracují odborníci na stromy a technologičtí experti. Navzájem se nejen doplňují, ale i vyzývají k neustálému zlepšování.
Navíc jsme vybudovali širokou síť mezinárodních expertů, kteří sdílejí naši vizi a pomáhají nám každou inovaci prověřit ještě dřív, než ji vypustíme na trh. Na první pohled se tento proces může zdát pomalý, ale nám to umožňuje přinášet unikátní řešení na základě praktických potřeb z terénu.
Díky tomu je Arbo opravdu jedinečné: nabízíme nástroje, které nevznikly za stolem, ale přímo v terénu, s reálnými výzvami, kterým arboristé čelí každý den.
2) V úvodu jsme popisovali vaši americkou expanzi. Jaké jsou vaše první dojmy z Atlanty? Říkal jste, že to pro vás bylo téměř osudové.
Na první pohled by mě možná Atlanta jako turistu tolik nenadchla. Naštěstí jsem tam tentokrát nejel koukat po památkách, ale přednášet na největší mezinárodní konferenci arboristiky na světě, a ještě k tomu na její sté výročí – to už je pro náš obor vážně událost!
Samotná přednáška dopadla nad očekávání dobře, reakce byly pozitivní a cítil jsem, že tamní trh má opravdu zájem o to, co nabízíme.
Na cestě Amerikou jsem měl i několik dalších zastávek u místních firem, které mě utvrdily v tom, že americký trh je pro nás momentálně smysluplnější než ten evropský.
3) Proč tedy zrovna Americký trh? Co váš přesvědčilo?
Americký trh nás zaujal svou velikostí a otevřeností k novým technologiím. Největší firmy v USA dosahují obratů, které se blíží polovině celého evropského trhu, což je pro nás obrovská příležitost. Navíc jsou Američané ochotní rychle přijímat inovace, které jim přinášejí efektivitu a výsledky – to je přesně prostředí, kde se naše technologie může prosadit.
4) Cítíte, že chtějí lidé a instituce řešit tuto problematiku protože chtějí nebo protože musí?
Efektivní způsob, jak majitele donutit pečovat o stromy, zatím neexistuje. Na druhou stranu udržitelnost funguje nejlépe, když se pro ni lidé rozhodnou sami. Vidíme, že postoj se mění – stoupá zájem o péči o stromy kvůli jejich přínosu pro prostředí a kvalitu života.
V USA ale často převažuje strach z rizik, nebo že vás někdo zažaluje, což bývá primární motivací k péči – udržitelnost přichází až na druhém místě. Pro nás to ale není problém, protože náš software pomáhá s oběma aspekty: přesněji odhaduje rizika a zároveň podporuje zachování stromů díky lepšímu pochopení jejich stavu.
5) Vaše inkubace v programu Technologická inkubace právě probíhá. V čem cítíte váš posun?
Inkubace nám poskytla jedinečnou příležitost otestovat naše technologie v reálném tržním prostředí, což je k nezaplacení. Díky programu jsme se mohli rychle posunout jak po technologické, tak po obchodní stránce. Měli jsme příležitost zjistit, které trhy jsou pro nás klíčové a na které se zatím soustředit nemusíme. Na základě tohoto poznání jsme přidali nové funkce a hodnotu, kterou nabízíme zákazníkům.
Tým CzechInvestu nám pomohl navázat kontakt s řadou odborníků, se kterými jsme nasměrovali naše obchodní aktivity a strategii. Pro začínající firmu, která chce rychle růst, je to k nezaplacení – především v tak specifickém oboru, jako je ten náš.
6) Závěrem nám prozraďte vaše životní motto 😉
Moudra nechám spíš na starších a zkušenějších – já si zatím ponechávám prostor pro objevování. Pro mě je to momentálně o tom snažit se dělat něco užitečného a u toho se učit jak to dělat co nejlépe. Když přijdu na něco převratnějšího, určitě se ozvu!
Moc děkujeme za rozhovor!
zdroj foto: Ondřej Kolařík