František Zeman je český podnikatel a investor, který před 19 lety založil jednu z největších českých IT firem současnosti Algotech, v které dodnes působí jako CEO. Krom Algotechu působí František Zeman jako andělský investor v investiční společnosti Eskalator Capital. Tu založil spolu s Matějem Turkem a Honzou Skovajsou, protože chtěl dále předávat své získané zkušenosti z praxe. Eskalator Capital vznikl před čtyřmi roky a od té doby v něm František investoval do pěti startupů. Vedle Algotechu a investování je František Zeman i členem hodnotící komise programu CzechStarter agentury CzechInvest, která pomáhá českým startupům s přípravou na expanzi do zahraničí a s rozvojem byznysu v oblasti marketingu, práva, financí, legislativy nebo duševního vlastnictví.
Jak si František vybírá startupy, do kterých investuje? Co jsou nejčastější „hříchy“, kterých se startupy dopouštějí? Jak mu bohaté zkušenosti se startupy ovlivnily jeho vlastní podnikání? A liší se nějak hodnocení startupů do programu CzechInvest od hodnocení startupů pro vlastní investici? Udělejte si pohodlí a přejeme příjemné čtení.
Dobrý den, Františku, do Algotechu vybíráte nové zaměstnance podle chemie, podle toho, jak vám sednou. Vybíráte si startupy rovněž podle chemie?
Chemie je nejdůležitějším komponentem výběru. Je to něco skrytého, co musíte cítit. Dobrý zakladatel by měl mít jasnou představu o tom, za jakým účelem firmu buduje a zvládnout úspěšně prodávat skoro libovolný produkt nebo službu. Úspěchy startupů jsou založeny pouze na lidech a jejich schopnosti vytvořit, ale hlavně důsledně dodržovat správné strategie.
Je vaše spolupráce se startupy prospěšná i pro vývoj/chod Algotechu? Pokud ano, napadl by vás nějaký konkrétní příklad?
Spolupráce je dle mého názoru velmi prospěšná. My se v Algotechu můžeme učit nové postupy a pohledy na podnikání, a naopak si myslím, že umíme poradit co třeba nedělat, protože víme, že to nefunguje. Jako příklad spolupráce Algotechu a startupu můžeme uvést startup Ascendero.
Kolik pitch decků vám ročně projde pod rukama? Jak podle vás vypadá podařený pitch deck?
Projdou mi malé desítky pitch decků a i tak je to časově velmi náročné. Dobrý pitch deck musí zaujmout hned na první pohled. Dobře popsaný produkt, trh a jeho škála, tým a ekonomická analýza jsou samozřejmou součástí. Občas se divím, že tam tyto věci nenacházím.
Je o vás známo, že nejste fanouškem zbytečných meetingů, existuje i něco jako zbytečná schůzka se startupem? Jak udržujete kontakt se startupy, do kterých jste investoval?
Každá schůzka může být zbytečná, nicméně u našich startupů je to opravdu zřídka. Myslím, že umíme poznat zakladatele, který umí jít přímo k věci už při výběru investice. Souvisí to s odpovědí na první otázku.
Jak se mění váš vztah ke startupu poté, co do něj kapitálově vstoupíte? Jste stále v pozici aktivního „parťáka“ nebo se stavíte do role pasivního investora?
Velmi záleží, jaké jsou potřeby. Oba přístupy jsou možné. Někdo ocení více vedení a někomu vyhovuje samostatnost.
Lišil se první startup, do kterého jste investoval od těch, do kterých investujete dnes? Lze sledovat nějaký trend?
Nemyslím si, že by se to lišilo. Důvěra v zakladatele a důvěra v tom co nabízí je společným jmenovatelem.
SignageOS nedávno získala 47 mil. CZK od Reflex Capital. Vy jste do SignageOS investovali v počátcích. Chystáte se na follow up investice?
Tyto plány v současné době nemáme. Jsme rádi, že se daří.
Jaký je váš pohled na investiční nástroje convertible notes nebo convertible debt? Proč se podle vás v ČR moc nepoužívají?
Nemyslím si, že se nepoužívají. Jenom se o nich málo mluví. Hodně záleží na osobnosti investora. My Češi máme potřebu něco vlastnit, a proto se možná zdá, že to není používaný nástroj. My o něm ale s našimi partnery mluvíme vždy.
S agenturou CzechInvest spolupracujete jako hodnotitel a mentor. Co vám dalo působení v hodnotitelské komisi? Změnilo v něčem váš pohled na startupy?
Účast na komisích je pro mě osvěžující a inspirativní. Více se mi podařilo odkrýt startupovou komunitu a její přemýšlení. Myslím, že zakladatelé by na začátku kariéry měli projít nějakou již fungující firmou. Neznalost základních věcí je hodně brzdí.
Co přesně jsou tyto základní věci? Zmínil jste produkt, trh, jeho škálu, tým a ekonomickou analýzu. Je to ještě něco?
Určení základních parametrů, kterými budu měřit úspěch a podcenění lidské stránky. To jsou po tom, co uvádíte, ty nejčastější „hříchy“.
Existují rozdíly v hodnocení startupů, když nerozhodujete o investování vlastních peněz? Pokud ano, dokázal byste popsat v čem spočívají?
Snažím se tento rozdíl nedělat a věřím, že se to daří. Rozhodujeme o podpoře z veřejných zdrojů a měli bychom se k nim chovat jako k vlastním.
Stalo se vám někdy, že jste v projektu viděl smysl, ale sám byste do něj neinvestoval? Pokud ano, proč?
Ano, neměl jsem dostatek prostředků, abych mohl 🙂
Děkujeme za rozhovor!