Autor: Beáta Pilná
Udržitelnost. Dvanáct písmen, která se stala modlou moderních, ekologicky smýšlejících jedinců. Udržitelnost nás provází na každém kroku. Začali jsme na ni myslet při pořizování oblečení, jídla i vybavení domácnosti. Přemýšlíme nad ní, když volíme způsob dopravy i když si kupujeme naši oblíbenou take away kávu. Všichni chceme žít udržitelně a nezatěžovat naši planetu víc, než je nezbytně nutné.
O klimatických změnách slýcháme takřka denně, snižující se dostupnost zdrojů je strašákem, který na nás útočí ze všech stran… Kdo nedodržuje zásady udržitelnosti, ten je ztělesněným zlem. A pokud jde o firmy, tam to platí minimálně dvojnásob.
Od obyčejného podnikání k tomu udržitelnému
Přehodnocení základních pilířů je zřejmě tím jediným způsobem, jak svou společnost zachránit před věčným zatracením. Z čistě kapitalistických firem se stávají uvědoměle kapitalistické, z obyčejného podnikání se stává udržitelné podnikání.
A kdy se můžete začít plácat po ramenou, že se vám udržitelného podnikání podařilo dosáhnout? Ve chvíli, kdy na globální i lokální úrovni propojíte tři základní pilíře udržitelnosti – environmentální, ekonomický a sociální. Společnost, které se to podaří, se stává udržitelným superhrdinou. A věřte, že snaha zachránit planetu, je schopností, které si dnes zákazníci cení.
Společenská odpovědnost už v žebříčku zákazníkových priorit dávno předstihla nízkou cenu, což dokazuje i výzkum CSR & REPUTATION RESEARCH z roku 2017.
Pět tipů, jak proměnit společnost v udržitelný byznys
- Když udržitelný byznys, pak udržitelné vše
Pokud stavíte udržitelný byznys, musíte dbát na to, aby i vše ostatní bylo udržitelné. Dodržování zásad by nemělo být ohraničeno začátkem a koncem pracovní doby. Udržitelní musíte být vy, vaši spolupracovníci i jejich rodiny, a to opět na úrovni všech tří pilířů.
- Ptejte se PROČ
Při tvorbě strategie i plánování financí, vždy se ptejte proč. Tato jednoduchá otázka vám může poodkrýt slabá i silná místa. Peníze investujte smysluplně, efektivně a odpovědně.
- Říkejte NE
Nebojte se říci ne, jestliže s čímkoliv nesouhlasíte. Nezapomínejte jen na odůvodnění svého rozhodnutí a na návrh případných možností.
- Slova vs. skutky
Udržitelnost není o tom, co hlásáte, a rozhodně si nepotrpí na prázdné fráze. Tady jsou mnohem důležitější skutky.
- Sdílené hodnoty
Příklad ze života
Když jsme s manželem založili společnost DEGIRANS SE, která s pomocí investorů podporuje obecně prospěšné projekty se zaměřením na udržitelný rozvoj, hned jsme věděli, že nechceme hlásat vodu a pít víno. Proto třeba nevlastníme žádná auta a nemáme ani vizitky. Naší ambicí je inspirovat veřejnost k vědomému snižování uhlíkové stopy. Chceme tak nejen pomáhat naší planetě, ale také získat respekt. Už dávno totiž víme, že to je to, co si za peníze nikdy nekoupíme.
…….
Autor:
Beata Pilná vystudovala Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně, fakultu sociálně ekonomickou, obor ekonomie a management lidských zdrojů. CEO společnosti DEGIRANS SE. Pět let se věnuje charitativním projektům. Jejím cílem je podat skutečnou pomocnou ruku ženám a dětem v tíživé situaci. Společně s manželem Jaroslavem Pilným je generálním sponzorem orchestru Queens of classic. Dívejte se kolem sebe. Zjišťujte, jaká je situace ve vašem okolí, například pomocí SWOT analýzy, článků a jiných statistik. Pokud budete znát potřeby okolí, pak můžete úspěšně budovat své cíle.