Inovační ekosystém napříč celou Českou republikou nabízí startupům a inovativním projektům možnost využívat jejich služeb a programů tak, aby se mohly co nejlépe soustředit na svůj byznys a růst. Připravili jsme si pro vás, naše čtenáře, sérii článků, která vám představí jednotlivé vybrané infrastruktury v jednotlivých krajích po celé ČR. Co dělají? S čím vám mohou pomoci? Jak to u nich funguje? V čem jsou jiní než ostatní? Dnes vám představíme TECHNOLOGICKÉ CENTRUM Hradec Králové, které pomáhá startupům a projektům už přes 13 let.
Cílem TC HK je pomoci nejen začínajícím firmám v kraji, ale i studentům, nadšencům, inovátorům a zájemcům o podnikání. Aktivity centra nám přiblížil startupový manažer Jiří Štěpán, se kterým jsme si povídali o potřebách začínajících podnikatelů i významu individuálního přístupu. TC HK totiž v rámci podpory podnikatelů staví především na pestré nabídce služeb na míru každé firmě a startupu. A to už od prvotních kurzů, na něž přicházejí zájemci o podnikání, po „hotové“ startupy, kterým centrum pomáhá v rozvoji jejich produktu.
Sám Jiří doplňuje: „Začínající podnikatele a zájemce o podnikání oslovujeme už na školách. Připravujeme kurzy podnikání, marketingu nebo základy práva jak pro střední školy, tak i pro odborná učiliště nebo vysoké školy. Věříme, že osvěta, představení našich služeb a přímý kontakt motivuje studenty a potenciální zájemce za námi přijít, podělit se s námi o nový produkt, přihlásit se na naši akci nebo prostě jen využít zázemí podnikatelského inkubátoru, kde jim zůstávají dveře vždy otevřené.“
Nejdůležitější práce týmu je spojená právě s podnikatelským inkubátorem, který je rozdělen na dvě části. A to finanční část, kde zajímavé projekty dostanou finanční podporu na rozvoj, a prostorovou část, v níž ty nejlepší projekty získávají na dva roky slevu na nájmu a mohou využívat nadstandardně vybavené technologické zázemí centra.
Jiří vysvětluje, jak přesně inkubátor funguje a kde se můžeme potkat s úspěšně inkubovanými startupy: „Pracujeme se zajímavými projekty v celém kraji a ty s největším potenciálem směrujeme do našeho inkubátoru. Pokud startup splní stanovené podmínky a schválí ho odborná komise, může využít cílenou formu podpory podle svých potřeb. Za 13 let naší existence jsme pomohli na svět celé řadě projektů napříč různými obory a některé z nich nyní představíme mimo jiné v rámci našich nových podcastů, na kterých právě pracujeme.“
TECHNOLOGICKÉ CENTRUM má ve svém portfoliu přibližně 100 mentorů z různých oblastí, kteří nabízejí poradenství a konzultace. Využívají je projekty v různých fázích vývoje – od startupů s prvotním nápadem přes produkty před vstupem na trh až po podnikatele, kteří chtějí svému podnikání dát nový směr. Každý nápad samozřejmě nevede k úspěšnému produktu či projektu, což je nepříjemná pravda, kterou si vyslechne mnoho začínajících podnikatelů. Zpětná vazba je ale pro startupy zásadní, šetří jim čas i finance, o které by mohly zbytečně přijít. Jak doplňuje Jiří, i negativní zkušenost je součástí podnikání a umí posunout dál. „Hlavní práce samozřejmě vždy leží na samotném podnikateli či startupu, nikdy ji neděláme za něj. Umíme ale podat pomocnou ruku a desítky každoročně podpořených firem potvrzují, že se nám to daří.“
Držíme palce a těšíme se na zajímavé projekty z Královéhradeckého kraje!