Úspěšný start-up na tvorbu online dotazníků, který je v celém světě známý pod názvem Survio, získal již milión a půl zákazníků. Pět let na trhu, jeden a půl milionu zákazníků znamená přerod start-upu na výkonnou a na světovém trhu dobře saturovanou firmou. Stávají se obávaným hráčem na poli velkých světových hráčů online dotazníkových nástrojů. Učí se od nich i jejich největší konkurent Survey Monkey (s trochou nadsázky a úsměvem pokyvuje CEO Ondřej Coufalík).
Milión, kterého dosáhly v březnu 2017, byl pro celý tým magické číslo, které samozřejmě láká každou firmu. Pro Survio to znamenalo překonání období budování systému i uživatelské základny. Během necelého roku se klientská základna rozrostla o dalšího půl miliónu. “Nyní se můžeme soustředit na další zlepšování a vytváření nových standardů v oblasti online výzkumů. Růst je především jasným ukazatelem, že jdeme správnou cestou a zároveň odměnou za naše úsilí. hlavním hnacím motorem pro dosažení takové množství uživatelů, bylo naše přesvědčení se nevzdat, i když bylo mnoho okamžiků, kdy jsme to málem všechno ukončili. Dva milióny uživatelů očekáváme v následujícím roce.”, dodává Ondřej.
Oslavovali i s klienty, a všem, kdo si objednali prémiové služby v měsíci dubnu poskytli jeden měsíc služeb navíc zdarma jako dárek. V březnu nezapomněli ani na miliontého zákazníka. Obdržel spoustu hodnotných dárků včetně prémiových služeb Survia.
Jak náročné je získat milión, milión a půl zákazníků?
Ondřej reaguje: “Samozřejmě bylo nezbytné investovat nemalé finanční prostředky. Hodně nám pomohla investice od našeho partnera Webnode. V průběhu rozvoje firmy bylo nezbytné všechny získané příjmy ihned znovu investovat do dalšího růstu. Několikrát jsme byli v krizových situacích, ale moje přesvědčení v úspěch i zarputilost firmu vždycky podrželo. V průběhu roku 2015 už jsme byli v černých číslech a rok 2016 nám dovolil malinko si oddechnout, protože se nám podařilo stabilizovat růst a zaměřit se na detaily a vývoj nového produktu.”
Co je klíčem úspěchu?
Investování, lidi, zdokonalování se a pevná vůle. Bez financí ani bez lidí by dnes Survio nebylo tam, kde je. Podařilo se jim ustálit tým, který baví systém stále zlepšovat a přicházet s novými nápady. Na jejich úspěch má bezpochyby výrazný vliv i profesionální přístup k zákazníkům. Neřeší, zdali komunikují s platícím zákazníkem nebo s free uživatelem, všem poskytují plnohodnotnou podporu a to ve všech jazycích, v nichž je Survio k dispozici. Nemalé finanční prostředky investují do marketingu a vyplácí se jim to. “V tomto ohledu nám velmi pomohly zkušenosti a know-how, které jsme získali od společnosti Webnode.Velmi důležité je také sledovat aktuální vývoj na trhu a nové trendy, které se snažíme využít a implementovat do Survia”, přikyvuje Ondřej.
Jak to všechno začalo?
V dubnu 2012 bylo spuštěno Survio. Avšak předchůdce spatřil světlo světa již v roce 2009, kdy v Jihomoravském inovačním centru spustili první verzi systému pro tvorbu dotazníků. Systém měl velmi pozitivní odezvu a dokonce byl oceněn mezi nejlepšími nápady roku. V roce 2010 expandovali do Spojených států. Na Chicago University a Loyola University zapojili studenty do testování a sbírali velmi důležité uživatelské podněty. Po dokončení vývoje spustili první komerční verzi a získali první platící zákazníky. Ještě během působení v JIC Brno se potkali s Vítem Vrbou (vlastníkem společnosti Webnode), od kterého získali cenné know-how a hlavně první angel investici.
Investice jim umožnila velmi intenzivní rozvoj aplikace, kterou uvedli na trh v roce 2012 již pod názvem Survio. Survio je dnes dostupné v 15 jazykových mutacích a plánuje další. Jen v tomto roce přibudou další dva jazyky. Počet jazyků není limitován počtem zemí, mezi hlavní regiony patří Evropa a Latinská Amerika, postupně penetrují do Spojených Států.
“Aktuálně na světě existuje 206 států a Survio má uživatele ve 196 z nich! Opravdu, samotné nás to mile překvapilo. Můžeme říct, že jsme všude tam, kde je civilizace.Samozřejmě, že v některých zemích se jedná o jednotky či desítky uživatelů, ale přesto se tímto číslem můžeme pochlubit”, zdůrazňuje Ondřej.
V čem spočívá kouzlo dotazníků?
Dnešní doba je o snadnosti a rychlosti. Mnoho lidí se dnes stále bojí si udělat vlastní dotazník, protože si myslí, že by to sami nezvládli nebo na to nemají čas. Proto se v Surviu snažili jít cestou, která celý proces online průzkumu co nejvíce zjednoduší. Uživatelům pomáhá nepřeberné množství šablon z různých oblastí lidské činnosti. Celý systém je intuitivní a jednoduše ovladatelný, s minimálním počtem kroků, které by měl uživatel udělat. Stačí tři kroky a za pět minut je možné dotazník posílat respondentům. Oříškem bývá analýza údajů získaných z dotazníků – Survio vyhodnocuje automaticky.
“Jsem opravdu hrdý na to, že náš systém dokáže poskytnout přehledný report s výsledky zobrazenými v grafech a tabulkách a uživatelům jen stačí jej stáhnout a použít třeba na firemní prezentaci nebo jej komukoliv poslat.” říká Ondřej.
V letošním roce bude spuštěná nová verze Survia na zcela nové platformě založené na prvcích umělé inteligence, což znamená snadný proces přípravy a realizace dotazníkového průzkumu a mnoho věcí včetně kontroly správnosti a relevantnosti odpovědí se provede automaticky. Systém uživatele celým procesem provede stejně, jako by vedle něj seděl zkušený poradce.
Každý zákazník je stejně důležitý. “Nikdy nevíme, jestli student, který si u nás vytvoří dotazník zadarmo, nebude za pár let šéfem velké mezinárodní korporace a bude potřebovat udělat např. průzkum mezi svými zaměstnanci. Proto také neděláme rozdíly v podpoře našim zákazníkům. Takže nelze říct, kterých zákazníků si nejvíce vážíme. Důležití jsou spokojení zákazníci. Nebudu Vás nudit seznamem značek, jako jsou BMW, NN, Ford, Microsoft, Tesco apod. Našimi zákazníky je celá řada nadnárodních korporací i malých podniků.” říká Ondřej.
Kdo jsou konkurenti a v čem se považuje Survio za lepší?
Hlavním konkurentem je v globálním měřítku Survey Monkey. Kromě této společnosti existuje zhruba kolem 30 konkurentů, s nimiž se střetávají na lokálních trzích. Existují mezi nimi velké rozdíly. Někteří konkurenti se zaměřují na služby pro profesionály s funkcemi, které většina běžných uživatelů vůbec nevyužije. Někteří svou službu zaměřují především na samotný sběr dat. “Vyzkoušeli jsme hodně cest a byli jsme několikrát ve slepých uličkách. Nakonec jsme ale našli ideální řešení v našich třech hlavních zásadách: snadno, rychle a efektivně. Nechceme zbytečně ztrácet čas robustním řešením, v němž se nikdo nevyzná, je náročné na ovládání, vytvoření dotazníku trvá dlouho a od užívání spíše odrazuje.”, prozrazuje Ondřej.
Co je důležité pro společnosti, které chtějí expandovat do zahraničí?
Kvalitní a pro zákazníky srozumitelný produkt je základ. Dokonalá zákaznická podpora, která nejen zvyšuje spokojenost zákazníků, ale také poskytuje perfektní zdroj informací pro vlastní rozvoj, je nutností. Samozřejmě se připravit na krušné začátky, neboť expanze bude finančně náročná a ztrátová.
Pokud je hlavním marketingovým kanálem internet, je potřeba, aby tým velmi pečlivě připravil po marketingové stránce. Je nezbytné perfektně pochopit trh, znát co lidé vyhledávají, jaké komunikační kanály využívají a jaké atributy jsou pro ně důležité. Např. ze zkušenosti Survia vyplývá, že pro lidi ze severských zemí jsou důležitá čísla a garance bezpečnosti. Pro jižní Evropany jsou spíše důležité emotivní faktory a zjednodušení práce.
Podstatné je, nikdy se nerozhodovat jen na základě nějakých domněnek. Zpravidla budete velmi překvapeni, jak se lidé chovají. Z toho vyplývá jediné, všechno co připravíte testujte, testujte a testujte, dokud nenajdete optimální řešení pro konkrétní zemi či zákazníky a když ho najdete, zkoušejte dál.Nesmíte se nechat odradit prvními neúspěchy a bojovat o každou příležitost.