V Pixelmate pomáhají více než 10 let startupům s rozjezdy jejich projektů. Vesměs se jedná o webové nebo mobilní aplikace, které potřebují na startu pomoc nejen s vývojem, ale také s designem, brandingem, návrhem business modelu a s fázováním. Sdílí pár svých tipů, na které je dobré se zaměřit a čeho se vyvarovat.
V začátcích potřebujete silného parťáka
Je obrovskou výhodou, když máte na začátku projektu někoho, kdo vám pomůže vyvarovat se těch nejběžnějších chyb při zakládání startupů. Často jde o jednoduchá doporučení, která vám pomohou ušetřit nemalé peníze a čas. Není ostuda, že nejste odborník na stavbu aplikací nebo rozjíždění startupů. Důležité je se umět takovými lidmi obklopit.
Obchod a marketing
Často je u technologických startupů opomíjena stránka obchodu a marketingu. Měla by to být vždy velmi důležitá část projektu a je nutné ji plánovat od samotného začátku. Je to také jedna z nejčastějších chyb, kterou začínající startupista dopustí – zadá vývoj programátorovi a nedomyslí, že každá funkcionalita projektu musí být konzultována a navržena v souladu s businessem a marketingem. Dávno jsou totiž pryč doby, kdy stačilo aplikaci umístit na appstore a tím byla zaručena její viditelnost.
Jeden programátor na startup nestačí
Prakticky nikdy není startup natolik malý, aby na něj stačil jeden programátor. Pokud jde o webovou aplikaci, potřebujete minimálně jednoho člověka na frontend, jednoho na backend a k tomu kvalitního designéra, architekta projektu a testera. Takový počet lidí vyžaduje koordinaci od projektového manažera, který celý projekt uřídí a zajistí efektivní vývoj. Pokud přidáte mobilní aplikaci, počty lidí se mohou klidně násobit.
MVP přístup
V začátcích bývá nejobtížnější utřídit priority, vybrat správné funkce a udržet na uzdě rozsah projektu. Úspěšné projekty bývají zejména v začátcích velmi jednoduché, efektivní, mířící na konkrétní problém zákazníka. Proto je důležité dodržovat tzv. MVP přístup (z anglického Minimal Viable Product neboli „minimální životaschopný produkt“, pozn. redakce). Myslete na to při návrhu svojí aplikace.
zdroj: Pixelmate