Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů. Rádi bychom vám každý měsíc představili tři ryze české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Zářijový díl jsme si pro vás připravili s nádechem životního prostředí a souznění s přírodou.
V prvním díle se dozvíte více o speciálně vyvinuté aplikaci Levitio (OddílAppka) usnadňující skautským a jiným oddílům administrativní práci, o webu Plant.ID poznávající rostliny pomocí umělé inteligence a v neposlední řadě o projektu ReFork vyrábějící kompostovatelné příbory.
Levitio (OddílAppka)
Pomáhají vedoucím mládežnických organizací soustředit se na to důležité. Levitio profesionalizuje mládežnické organizace a v ČR je projekt podporován Českou radou dětí a mládeže. V Evropě spolupracuje s World Organisation of the Scout Movement.
Levitio OddílAppka (také známá jako SkautAppka) je speciálně vyvinutá aplikace usnadňující skautským, turistickým, křesťanským a jiným oddílům administrativní práci. Jen skautští vedoucí v Česku vygenerují hodnotu dobrovolnické práce přes jednu miliardu korun každý rok, přitom až 40 % času věnují administrativě, plánování a komunikaci – tedy činnostem přímo nesouvisejícím s dětmi. A právě tyto rutinní úkony aplikace ulehčuje a automatizuje.
„Když jsem přebíral oddíl, s hrůzou jsem zjistil, kolik času mi zabírají všechny ty „průda“ úkoly, jako je udržování kontaktů na rodiče, připomínání se s výpravami nebo plánování. A protože jsem vývojář se specializací na zjednodušování procesů, vytvořil jsem si takového pomocníčka. A když jsem se o něm zmínil kamarádům, strhla se lavina zájmu a do roka měla appka zaregistrovaných přes 500 oddílů ze skautu, jiných organizací, i ze Slovenska“.
zmiňují autoři projektu Lukáš Haraga a Ondřej Běnek
zdroj foto: Levitio
Plant.id
Před několika lety vytvořili doktorandi z Masarykovy a Mendelovy univerzity Ondřej Veselý, Ondřej Vild a Jiří Řihák mobilní aplikaci pro určování rostlin s názvem FlowerChecker. Díky datům, která přes ni získali, následně zpřístupnili webovou stránku Plant.id, kde rostliny podle fotografie určuje umělá inteligence. V databázi mají více než 10 000 druhů rostlin (přesně 10 675 s 85% úspěšností) z Evropy, Severní Ameriky, Austrálie, Indie a také řadu rostlin exotických. S Plant.id a mobilní aplikací FlowerChecker pomohli již stovkám tisíců lidí určit více než milion rostlin. Akademická studie profesora Hamlyna Jonese z University of Dundee, UK ukazuje, že český projekt Plant.id je nejpřesnější z volně dostupných aplikací. Studie je publikována TADY.
” Nově jsem se zaměřili kromě mobilních aplikací i na využití automatického rozeznávání rostlin v zemědělství. Z fotografií pole z dronu dokáže systém Plant.id Sky rozeznat a identifikovat plevel nebo počítat plodiny. Na základě těchto dat vytvoří aplikační mapu pro postřikovač. Selektivní aplikací postřiku se sníží objem vypouštěných pesticidů až o 60%. Teď v září nás také čeká testování prvního prototypu postřikovače s automatickou detekcí v reálném čase.”
říká Ondřej Veselý ze startupu Plant.id
zdroj foto: Plant.ID
ReFork
Hnědé příbory už barvou symbolizují souznění s přírodou. Český startup s názvem ReFork vyrábí příbory z dřevní štěpky, minerálů a v přírodě se nacházejícího biopolymeru PHA, který se dá kompostovat a je šetrný k životnímu prostředí. Josef Homola, zakladatel projektu, na myšlence pracuje už více jak 4 roky a během pandemie koronoviru nelenili a užitečný čas využili k dalšímu vývoji celého projektu. Startup ReFork jde s dobou a řeší současné trendy, kdy i velké mezinárodní řetězce a obchodní centra omezují spotřebu jednorázových plastových příborů na minimum. Celý projekt a jeho realizace probíhá v České republice.
„Stále hledáme cesty, jak zlepšit náš materiál, naše procesy a design výrobků, tak abychom vytvářeli produkty, které nebudou zatežovat naší planetu“
doplňuje Josef Homola, co-founder ReForku
zdroj foto: ReFork
Držíme Vám palce!