Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Vánoce se blíží, a my jsme se právě v tomto díle zaměřily na zajímavé dárky a wishlisty, které v obchodním centru jen tak nenajdete. Vašim blízkým a kamarádům můžete udělat radost a zároveň podpořit neobvyklé české podnikatelské projekty. A protože dárků není nikdy dost, v listopadu vám „nadělíme“ hned dva díly. Hurá za inspirací…
Dozvíte se více o neziskové organizaci Loono, která učí veřejnost o důležitosti prevence, o Pražská čokoláda Steiner & Kovarik, inovativním výrobci čokolády s důrazem na ekologii a udržitelnost, o FOREWEAR, firmě vyrábějící udržitelné předměty z nevyužitého textilu a o službě Knihobot, která lidem pomáhá dostat zpátky do oběhu jejich přečtené knihy.
Loono
Dar zdraví je to nejvíc, co můžeme v životě získat. A nezisková organizace Loono učí už sedmým rokem laickou veřejnost jak může včasná prevence zachraňovat lidské životy. Za dobu své existence stovky studentů a mediků vyškolili již přes 110 000 lidí, uspořádali přes 2100 workshopů a pomohli tak zachránit život nejméně 56 lidem. Dnešní doba nám umožňuje mít vše kdykoliv a kdekoliv. Řadu z nás tak může potěšit promyšlený vánoční dárek, za kterým stojí celý příběh. Co takhle letos o Vánocích vybrat takové dárky, které ponesou jednu významnou zprávu – že vám na zdraví vašich blízkých záleží. Právě dárky, které v sobě skrývají opravdový smysl najdete v charitativním e-shopu Loono. Vybírat můžete z triček, plecháčků, ponožek, sešitů nebo třeba broží s minimalistickým designem, které se hodí pro každého.
„Výtěžek z našeho charitativního prodeje pak podpoří pořádání workshopu ve firmách, školách a na festivalech, a my budeme v oblasti moct vyškolit ještě více lidí. A to, že prevence dokáže zachránit nejeden život jsme dokázali už více než 56 příběhy,”
Kateřina Vacková, zakladatelka neziskové organizace Loono
Zdroj foto: Loono
Pražská čokoláda Steiner & Kovarik
Pražská čokoláda Steiner & Kovarik je český a inovativní výrobce čokolády s důrazem na ekologii a udržitelnost, který přináší luxusní čokoládu z kakaových bobů od biofarmářů v Kolumbii. Kakaové boby jsou zpracovány v České republice, během 3 dnů strávených v melanžéru se boby rozemelou do tekuté formy a přidává se do nich pouze kokosový cukr nebo mléko. V čokoládě tak navíc zůstává kakaové máslo, které má blahodárné účinky, ale z běžných čokolád je obvykle extrahováno za účelem prodeje do farmacie a kosmetiky. Co Steiner & Kovarik rovněž odlišuje je absence alkalizačního procesu, kterým masově vyráběné supermarketové čokolády maskují nedokonalosti v kvalitě používaných bobů. Alkalizace navíc hubí i zdraví prospěšné antioxidanty. Čokoláda od Steiner & Kovarik tak přináší maximální zdravotní výhody, které z čokolády pramení. Pražská čokoláda Steiner & Kovarik má pobočky v Dubaji, Japonsku, či Ománu a svou čokoládu dodává i Ománskému sultánovi.
„90 % světové produkce čokolády pochází z Afriky. Kilo bobů se vykupuje třeba za dolar, cenu určují nadnárodní korporace. Z tohoto důvodu se děje to, že jsou tamní farmáři nuceni pěstovat intenzivně, hnojí a k tomu kácí v úrodných národních parcích a sázejí tam kakao, aby produkci navýšili. Proto ubývání národních parků a nulová udržitelnost. Pokud kupujete boby přímo od farmáře, zaplatíte mu 6, 8, 10, ale třeba i 18 dolarů za jedno kilo. Dáváte mu tím možnost, aby pěstoval udržitelně, bio, používal jen probiotika či mikroorganismy a nehnojil kakao či jiné plodiny pro intenzivní produkci hnojivy.“
Petr Kovařík, majitel Pražská čokoláda Steiner & Kovarik
Zdroj foto: Pražská čokoláda Steiner & Kovarik
FOREWEAR
Projekt FOREWEAR vyrábí v chráněné dílně praktické, funkčně-designové udržitelné propagační předměty: zápisníky, organizéry, obaly na knihy, pouzdra na tablety, tašky na víno, vaky na záda, složky na dokumenty apod. Využívají přebytku nevyužitého textilu a oblečení, které sbírají na firemních sbírkách oblečení a třídí. Část oblečení pomůže lidem v nouzi (např. prostřednictvím charitativních obchůdků, azylových domů nebo kontejnerů na textil) a část putuje do procesu recyklace. Z recyklované netkané textilie ze zbytkového textilu průmyslových výrob pak vznikají výrobky v chráněné dílně. FOREWEAR sesbíral už přes 35 tisíc kg vyřazených oděvů a vznikly výrobky s designovým potiskem pro více než 70 firem. Práci tak dostává pět až šest švadlen. FOREWEAR tak podporuje zodpovědný společenský konzum, udržitelnost a životní prostředí a dává práci znevýhodněným lidem v chráněných dílnách.
„V projektu FOREWEAR se snažíme o změnu v oblasti propagačních a reklamních předmětů. Ukazujeme, že mohou být praktické, designové, vyrobené z udržitelných materiálů a navíc v české chráněné dílně. Vznikají tak krásné, barevné výrobky, které lidé rádi používají každý den.“
Markéta Borecká, zakladatelka a CEO projektu FOREWEAR
Zdroj foto: Štěpán Hon
Knihobot
Knihobot je služba, která lidem pomáhá dostat zpátky do oběhu jejich přečtené knihy. Vznikl v roce 2019 jako alternativa k inzertním serverům, které nechají veškerou práci na vás. Knihobot má v nabídce přes 130 000 knížek všech možných žánrů a jazyků. Díky tomu seženete na jednom místě bestseller, co vyšel minulý rok, raritní vydání 60 let staré klasiky anebo k tomu můžete přihodit román za pár korun. Po úspěšném prodeji dostane původní majitel knihy provizi, která činí 60 % – 29 Kč z každé knihy. Aby neležely knihy ve skladě zbytečně dlouho a naopak se co nejdříve dostaly k novým čtenářům, Knihobot jejich ceny pravidelně každý měsíc snižuje, dokud se neprodají. Knihy můžete donést na pobočku Knihobotu, na zásilkovnu, nebo si pro ně přijede kurýr kamkoli po České a Slovenské republice. Stejným způsobem si můžete nové čtení objednat z e-shopu knihobot.cz.
“Od roku 2019 se přes Knihobot podařilo dostat k novým čtenářům už více než 500 000 knih. Každý rok se ale jen v Česku prodá okolo 20 až 30 milionů výtisků a tak bychom rádi každoročně protočili aspoň 2 miliony knih. Knížky jsou ke čtení. Pokud je z nějakého důvodu neplánujete otevřít, že to být dostatečný důvod poslat je dál. Dáte jim další život a uděláte radost ostatním čtenářům.”
Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobot
Zdroj foto: Knihobot