Česko je plné skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Již osmý díl roku 2024 našeho seriálu se bude věnovat nejlepším startupům z TOP 11 Vodafone Nápadu roku 2024, které spojuje zaměření na tech inovace v oblasti energetiky, ekologie a efektivity. Všechny tyto projekty přispívají k udržitelnosti a ekologičtějšímu přístupu.
Seznamte se s ekologickou revolucí v praní díky startupu EcoHaus, chytrým řízením spotřeby energie od Infigy, zpřístupněním AR/VR pro profesionální 3D aplikace od QuaternAR a v neposlední řadě s usnadněním robotizace výroby pro všechny podniky z dílny RoboTwin.
EcoHaus : Ekologická revoluce v praní
EcoHaus přináší na trh prací papírky, které výrazně snižují plastový odpad a spotřebu vody při praní. Tento projekt, původně studentský nápad Petry Doubkové z Technické univerzity v Liberci, nabízí malé prací papírky, které vzhledem připomínají jedlý papír, ale dokážou nahradit tradiční prací prášky, gely i kapsle. Jsou ideální na cesty a vhodné i pro praní v ruce.
Tradiční prací gely obsahují až 80 % vody a jejich plastové obaly výrazně přispívají k plastovému odpadu. EcoHaus představuje udržitelné řešení, které šetří tisíce tun plastů ročně a snižuje emise CO2. Prací papírky, které obsahují téměř 100 % účinných látek a jsou kompostovatelné, byly použity již v 1,8 milionu vypraných praček.
Každý papírek se v pračce rozpustí během pěti vteřin i při nízkých teplotách. Tento produkt je udržitelným a efektivním řešením pro praní prádla, vhodným nejen pro domácnosti, ale také pro retailové obchody a malé B2B firmy, jako jsou lékárny, drogerie a hotely.
„Cílem EcoHaus bylo vytvořit produkt, který nejen pere prádlo a je velmi skladný, ale také přispívá k ochraně naší planety. Každý papírek, který se rozpustí v pračce, představuje krok k čistší budoucnosti bez zbytečných plastů a je vhodný také na cesty.“
Petra Doubková, zakladatelka EcoHaus
Web: https://ecohaus.cz/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/ecohauscz/
Papírky EcoHaus
Zdroj: EcoHaus
Infigy: chytré řízení spotřeby energie
Infigy vyvíjí platformu se zařízením, která majitelům objektů umožňuje efektivně regulovat spotřebu energie ve spojení s fotovoltaikou a spotovým trhem. Díky tomu dokáže uživatel zvýšit energetickou soběstačnost objektu o více než 50 % a snížit náklady využitím aktuální výroby fotovoltaiky, spotových cen či stabilizací sítě.
S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů je nutné přizpůsobovat spotřebu aktuální výrobě. Infigy tento problém řeší propojením významných spotřebičů, jako jsou bojler, tepelné čerpadlo nebo wallbox, s fotovoltaikou tak, aby fungovaly v nejvhodnější okamžik. Například bojler může předehřívat vodu a akumulovat energii ve chvíli, kdy je elektřina z fotovoltaiky zdarma.
Aplikace Infigy spojuje všechny funkcionality do jedné platformy, která se snadno ovládá z mobilu a je dostupná odkudkoli. Uživatel neustále vidí jak spotřebu energie, tak i provoz spotřebičů v reálném čase, včetně přehledů za konkrétní dny, týdny a roky. Veškerá data se zpracovávají přímo v zařízení uživatele a ukládají se na cloud, díky čemuž aplikace může fungovat i bez připojení k internetu.
„Lidé dnes hledají způsoby, jak být energeticky soběstační a nezávislí na tradičních zdrojích energie. Infigy jim dává nástroje, jak toho dosáhnout snadno a efektivně. Naše technologie, kterou je možné pravidelně aktualizovat, nejenže šetří náklady, ale také podporuje udržitelný způsob života.“
Lukáš Caldr, spoluzakladatel Infigy
Web: https://infigy.cz/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/infigy/
Zakladatelé Infigy
Zdroj: Infigy
QuaternAR: Zpřístupnění AR/VR pro profesionální 3D aplikace
QuaternAR přináší technologii, která umožňuje snadné nasazení headsetů pro rozšířenou a virtuální realitu (AR/VR) do už existujících 3D aplikací. Díky SDK/API modulu uživatelé mohou integrovat do svého softwaru podporu pro rozšířenou realitu bez potřeby složitých úprav či přepisování aplikací do herních 3D enginů třetích stran.
Klíčovou funkcí QuaternAR je možnost zobrazování obsahu v AR brýlích pomocí vzdáleného generování obrazu bez nutnosti jakékoli konverze dat. To eliminuje nutnost přenášet data zákazníka mimo jeho zařízení nebo zásadně měnit aplikaci. Zároveň technologie umožňuje ovládání aplikací, které nebyly původně navrženy pro práci v plném 3D prostředí, což uživatelům umožňuje pokračovat v práci s pro ně známým softwarem s využitím AR/VR brýlí bez nutnosti přeškolení na jiný SW.
QuaternAR SDK také umožňuje kooperativní práci více uživatelů najednou i jen z jedné běžící aplikace a jednoho počítače, aniž to vyžaduje rozsáhlé úpravy původní aplikace, což tuto technologii dělá zcela unikátní. Na vývoji spolupracují s americko-izraelskou firmou Skyline Software Systems, pro kterou vyvíjejí holografický taktický stůl pro zobrazení dynamických 3D dat až pro čtyři paralelní uživatele naráz. Tato technologie už je v současné době nasazena v ostrém provozu. Společnost spolupracuje také s českým Národním superpočítačovým centrem na projektech například pro vizualizaci lékařských dat, jako jsou MRI snímky nebo CT skeny, v reálném čase v AR prostředí.
„S QuaternAR mohou firmy využívat AR/VR technologie bez složitého přizpůsobování svých stávajících aplikací. Naším cílem je usnadnit přechod na moderní uživatelská rozhraní a umožnit našim zákazníkům využít potenciál AR/VR v jejich každodenní práci.“
Jan Hovora, zakladatel QuaternAR
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/quaternar/
Jan Hovora, zakladatel QuaternAR
Zdroj: QuaternAR
RoboTwin: Usnadnění robotizace výroby pro všechny podniky
RoboTwin vyvíjí chytrá zařízení pro robotizaci výroby – ta umožňují pracovníkům učit roboty bez nutnosti programování. Tato technologie založená na no-code přístupu je navržena tak, aby umožnila automatizaci i v oblastech, kde to dosud nebylo možné. Projekt se soustředí na překlenutí propasti mezi technologickými state-of-the-art řešeními a tradiční průmyslovou praxí.
RoboTwin implementuje svou technologii mimo jiné i v oblasti průmyslového lakování. Zařízení funguje na principu plug & play – pracovník připevní lakovací pistoli na zařízení, které zaznamená jeho pohyby. Software poté automaticky vygeneruje program pro robota a ten následně lakování provede sám. Tento přístup výrazně zjednodušuje a zlevňuje robotizaci výrobních procesů, čímž je dostupnější i pro menší podniky.
Firma se zaměřuje především na průmyslové provozy, které plánují robotizaci svých výrobních linek. Zároveň spolupracuje s šesti aktivními distributory, kteří integrují její zařízení do budoucích výrobních linek. RoboTwin tak reaguje na rostoucí poptávku po flexibilní a rychlé robotizaci nejen v Evropě, ale i v celém světě. Své zákazníky má už i v Americe, kde technologii testují pro použití na robotickou montáž.
„Naším cílem je změnit způsob, jakým podniky přistupují k automatizaci. Chceme, aby byla robotizace dostupná pro všechny – bez ohledu na velikost podniku nebo technologické zázemí. S naším řešením může každý pracovník jednoduše naučit robota novým úkolům přímo na výrobní lince.“
Ladislav Dvořák, CEO RoboTwin
Web: https://robotwin.cz/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/robotwin/
Učení robota ABB pro lakovaní za pomoci zařízení RoboTwin
Zdroj: RoboTwin