Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Srpnový díl se nese v duchu cirkulární ekonomiky, udržitelnosti a zero waste.
Dozvíte se více o odpadovém tržišti Cyrkl, které firmám mimo jiné nabízí i tzv. cirkulární odpadové skeny a o startupu LAVARIS, který za pomoci vysokorychlostních mlýnů přeměňuje odpad na aktivovaný prach. Jak Cyrkl, tak LAVARIS prošly akceleračním programem Climate Challenge od Impact Hubu. Třetím projektem je startup V pytli, který vytváří ekologické a recyklovatelné velkoobjemové vaky pro stavební průmysl nebo voskované ubrousky a vaky do domácností.
Cyrkl
Cyrkl je mezinárodní technologický a poradenský startup stojící na principech cirkulární ekonomiky. Hlavním cílem Cyrklu je přesměrovat odpady ze skládek k dalšímu zpracování, recyklaci a zvýšit tak celkové materiálové využití. Tržiště poskytuje firmám prostor nabízet materiály zcela bezplatně, ale také nabízí placené služby, kde se firma může stát Ověřeným partnerem, ale také získá aktivní obchodní podporu odpadových expertů. Kromě samotného tržiště se Cyrkl věnuje i Cirkulárním odpadovým skenům, které provádí přímo v závodech velkých firem, jako např. Kofola, Prakab a další. Zde hledá reálné využití konkrétních materiálů a pomáhá tak šetřit miliony v oblasti financí a stovky tun CO2, kterým díky lepšímu odpadovému hospodářství firmy mohou firmy předcházet.
“Nejlepší odpad je pro nás v Cyrklu ten, který nikdy nevznikne. A to i přesto, že se v takovém případě na tržiště nedostane. Naším cílem je předcházet vzniku odpadů a tam, kde to nejde, je znovu a znovu využívat jako cennou surovinu, kterou bezpochyby jsou – vyrobit z nich stejné výrobky, využít je pro výrobky jiné nebo z nich například vytvořit umělecká díla. Neboť odpad je pouze absencí kreativity.”
Cyril Klepek, zakladatel a ředitel Cyrkl.com
Zdroj: Cyrkl
LAVARIS
LAVARIS je česká firma jež nabízí inovativní řešení pro využití druhotných surovin v průmyslových odvětvích, jako třeba gumárenství a plastikářské výroba, či stavebnictví a zemědělství. Srdcem našeho úspěchu jsou jedinečné a patentované recyklační linky s vysokorychlostními mlýny, které dokáží přeměnit odpad na aktivovaný prach, jež se dá znovu vzužít ve výrobě. V dnešní době už nenabízíme jen bezodpadové linky, ale stále častěji zpracováváme materiál pro naše zákazníky sami. Díky výzkumu využití druhotných surovin přispívá Lavaris k udržitelnosti výroby a zároveň snížení její ekonomické náročnosti. To má samozřejmě nezanedbatelný pozitivní efekt na životní prostředí.
„Naším cílem je praktický přístup k recyklaci. Snažíme se nacházet pro naše zákazníky taková řešení, jež pomohou nejen životnímu prostředí, ale ekonomicky se firmám vyplatí. Jen tak můžeme zaručit rychlejší adopci nových technologií a spolu s tím posouvat hranice oběhové ekonomiky.“
Elias Karraa, Technical Business Developement v Lavaris
Zdroj: LAVARIS
V pytli
Startup V pytli se řídí principy cirkulární ekonomiky a sociálního podnikání. Jejich misí je minimalizovat environmentální a ekonomickou zátěž způsobenou spotřebními obaly ve stavebním průmyslu a zapojovat do provozu marginalizované společenské skupiny. Aby svého cíle dosáhli, rozhodli se vyrobit ekologickou a 100% recyklovatelnou variantu velkoobjemových kompozitních vaků (bigbagů), které slouží jako spotřební obaly pro manipulaci a dodávku stavebních materiálů. Aktuálně společně s předními vědci z TUL v Liberci a profesionály z firmy ITOSS pracují na vývoji prototypu z čedičové textilie, který pracovně nazývají Geobag.
V pytli nezůstávají pouze u stavebního průmyslu a zaměřují se i na výrobu ekologických obalů do domácnosti. Na jejich výrobě spolupracují se zaměstnanci Přestupní stanice, lidmi bez domova, kteří se snaží opět postavit na vlastní nohy. Voskované ubrousky a vaky, které vyrábějí pod značkou vo.bal z recyklovaných textilních přebytků na území České republiky slouží jako náhrada potravinové fólie nebo svačinového sáčku a kromě hotových výrobků si lze domů pořídit i DIY-kit a voskovaný ubrousek si vlastnoručně vyrobit.
„Často se nás ptají, proč děláme dva projekty najednou … Geobag je běh na dlouhou trať, čeká nás vývoj, kvalitní LCA (metoda posuzování životního cyklu produktu nebo služby z hlediska jeho působení na životní prostředí) a logistika. To nás samozřejmě nezastaví a jdem do toho! Ale s Vo.balem můžeme podporovat společnost v udržitelném životním stylu hned a je to taková naše láska, která nám dodává sílu při maratonu s Geobagem.“
Eva Vele, co-founder V Pytli
Facebook (vo.bal)
E-shop (vo.bal)
Zdroj: V pytli