Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů. Rádi bychom vám každý měsíc představili tři ryze české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Říjnový díl jsme si pro vás připravili v duchu sportu a sportovních inovací.
Dozvíte se více o tom, jak 11hacks vyhodnocuje fotbalové zápasy pomocí matematiky, jak vám aplikace mySASY dokáže přiřadit tréninkový profil a jak česká společnost Panoris natáčela fotbal za hranicemi dřív než u nás.
mySASY
Zakladatel mySASY Mgr. Radim Šlachta, PhD. opustil místo vedoucího sportovní kliniky, aby se pustil do budování vlastního projektu – mySASY. Základy originálního algoritmu, který firma využívá, vznikly už během jeho disertační práce. Aplikace mySASY pomocí hrudního pásu detailně monitoruje aktivitu autonomního nervového systému a podle desítek tisíc dosavadních měření dokáže zjistit, jak tělo reaguje na zatížení, odolává únavě nebo jak rychle dokáže regenerovat. Na základě výsledků zařadí uživatele do jednoho ze čtyř tréninkových profilů: talent, klasik, držák nebo hrozba. Diagnostika mySASY pomáhá předejít zdravotním komplikacím a zjišťuje, kde je potenciál ke zlepšení. Je vhodná nejen pro jednotlivce, ale i pro celé týmy.
„Jediná aplikace, která vám řekne pravdu o vašem tréninku. Trénuj chytře!“
shrnuje Daniela z mySASY
zdroj foto: mySASY
Panoris
Společnost Panoris zakladatelů Igora Potúčka a Stanislava Sumce má netradiční příběh, prorazila totiž nejprve na zahraničním trhu. Ještě méně obvyklé však je, že se jí hned v úvodu podařilo získat ty nejexkluzivnější světové klienty. Panoris tak kromě řady nejznámějších fotbalových klubů používá například i celá první rakouská či celá švýcarská liga. Historie společnosti sahá až do roku 2007, kdy se ještě jmenovala Camvision a zpočátku se věnovala využití počítačového vidění a kamerových systémů například v železniční dopravě. Zlomovým se stal rok 2013, kdy se brněnský startup začal specializovat na sportovní odvětví a hned jako prvního zákazníka získal nizozemský Feyenoord.
Jak Panoris funguje? Ve zkratce – dvě automatické kamery vytváří panoramatický obraz, který zvládne zachytit celé hřiště. Na základě algoritmů pak sleduje pohyb hráčů i míče. Živý záznam je tak možné analyzovat v reálném čase díky řadě k tomu určených nástrojů: dotykovému kreslení přímo do videa, měření rychlosti a vzdálenosti jednotlivých hráčů či tvorbě video klipů.
„Panoris je unikátní technologická náhrada za živého kameramana, kterou si oblíbily fotbalové kluby po celém světě. Našim cílem je pomáhat klubům zvýšit jejich výkony, fanouškům nabídnout živý zážitek ze hry a uplatnit tak naše znalosti v konkrétním produktu, který bude sloužit lidem.“
říká Igor Potúček, jeden ze zakladatelů Panoris
zdroj foto: Panoris
11hacks
Za 11hacks stojí dva Jakubové – Jakub Dobiáš, zakladatel a analytik a Jakub Otava, výkonný ředitel a fotbalový expert. Spolu pomáhají fotbalovým týmům dělat informovaná rozhodnutí a získávat výhody na základě rozsáhlých datových analýz. Firma vytvořila platformu, která sbírá data z fotbalových zápasů – každý pohyb hráče a jeho kontakt s míčem. Pomocí matematických modelů pak firma tato data vyhodnocuje a sleduje u jednotlivých fotbalistů stovky rozličných atributů a velmi komplexních modelů. V databázi mají už data o více než 250 tisících hráčů, a to z každého zápasu za posledních 5 let. Do budoucna plánují expanzi do zahraničí, kde budou své služby nabízet velkým evropským týmům.
„V úplných začátcích naší společnosti jsme svým klientům nabízeli téměř výhradně skauting hráčů. Ten je sice stále důležitou součástí naší práce, nikoli však tou jedinou. Snažíme se týmu pomoci komplexně – rozebereme jej do těch nejmenších detailů, dokážeme rozpoznat silné i slabé stránky stávajících hráčů, na jakých místech je třeba posílit, jak uzpůsobit styl hry za účelem maximálního využití týmového potenciálu nebo třeba pomoci s nastavením dlouhodobé strategie. Naší nespornou výhodou je, že dokážeme technologii a data propojit s tradičními metodami a taktickými poznatky, v čemž spočívá naše síla. Na této celistvosti si zakládáme a vnímáme ji jako naši největší výhodu. Cílem a vizí naší společnosti je neustále zlepšovat naše modely, inovovat a tvořit nové a tím poskytovat našim klientům stále větší výhodu nad ostatními. Společně s tím rozšiřovat povědomí o datové analytice, o naší společnosti a expandovat do zahraničí, což už se v nějaké míře děje i v současné době.”
přibližuje Jakub Dobiáš.
zdroj foto: 11hacks
Zdroj úvodní foto: shutterstock