Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. První díl roku 2023 zahájíme doslova nadpozemsky, a to nově příchozími startupy do kosmického inkubátoru ESA BIC Czech Republic, které čeká až dva roky inkubace za podpory Evropské kosmické agentury (ESA).
Seznamte se s analogovými misemi s lidskou posádkou ICEE.Space, databází a mapou reálného stavu vozovek a přilehlých zařízení od VisionCraft, speciálními komponenty od SPACERACE a v neposlední řadě s čidly pro kontroly mostů, zdí a střech od Statotest.
ICEE.Space je mezinárodní zkušební, výzkumná a vývojová společnost pro budoucí výzkum kosmických letů s lidskou posádkou. Prostřednictvím tzv. analogových misí poskytuje klientům zkušenosti astronautů. Jednou z takových misí je CHILL-ICE, který umožňuje zažít lunární prostředí nebo simulovat extrémní prostředí na zemi.. Díky tomu je společnost ICEE.Space jednou z mála společností na světě, které hostí a testují analogové astronautské mise bez jakéhokoli typu stálé základny, soukromého sídla nebo posádky mise.
Jak sami říkají, jsou jedinou pozemní, lehkou, podpovrchovou a mobilní analogovou misí na světě, což jim umožňuje využívat několik velkých konkurenčních výhod v oblasti modularity, sběru dat, vysoké úrovně odborných znalostí specifických pro danou oblast a flexibility při poskytování celé mise nebo pouze klíčových komponentů. Přesto jejich hlavní síla pramení z vysoce mezinárodního a interdisciplinárního podpůrného týmu se zkušenostmi z průmyslu a státní správy.
„Ze Země do vesmíru!“
Marc Heemskerk, CEO & spoluzakladatel ICEE.Space
Web: https://icee.space/
Facebook: https://www.facebook.com/people/ICEE-Space/100077604963559/
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/icee-space/
Instagram: https://www.instagram.com/icee_space/
zdroj: ICEE.Space
S produktem viRAM (VisionCraft Road Asset Management) od společnosti VisionCraft získávají a využívají data z družic k vytváření databáze a map reálného stavu vozovek a přilehlých zařízení, jako jsou dopravní značky, svodidla, semafory a podobně. Vychází z několika základních prvků podnikání a technologií. Mít co nejinovativnější detekční jádro technologie, soubory algoritmů a umělé inteligence, které s nimi pracují, a fungovat výhradně “at the edge”, tedy zpracovávat veškeré vizuální údaje přímo v senzorech a nikam obraz neodesílat.
Díky navigačním družicím byli schopni připravit projekt, kde mobilní edge senzor monitoruje závady na silnici v reálném čase s větší přesností. Pracují na rozšiřování detekcí přilehlých silničních objektů a propojování všech těchto detekovaných situací s již existujícími technologiemi a podklady GIS.
„Naše řešení v podobě chytrého senzoru lze instalovat do interiéru jakéhokoliv vozidla v řádu minut. Cílem je využít ideálně všech vozidel, která běžně po komunikacích již jezdí a z nich získávat informace o stavu vozovek v reálném čase. Protože viRAM nepřenáší žádné obrazové údaje, ale vše zpracovává přímo ve vozidle, jde nejen o přehledný a okamžitý stav našich silnic, ale o 100% GDPR bezpečné řešení.“
Robert Pinkas, CEO VisionCraft
Web: https://www.visioncraft.ai
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/55050563
Twitter: https://twitter.com/VisionCraftAI
zdroj: VisionCraft
Dnes už vesmír nedobývají pouze velké kosmické agentury a obří dodavatelé, ale také malé a střední firmy. SPACERACE se zaměřuje v novém závodě o vesmír na standardizované komponenty, kterými chce pomáhat kosmickým firmám být rychlejší a efektivnější. Nabídka hotových elektromechanických dílů pro družice a jejich testy je na dnešním na trhu omezená. Dříve se vždy komponenty vyvíjely a testovaly pro každou misi zvlášť. To je velice spolehlivé, ale nákladné a zdlouhavé. SPACERACE vyvíjí release aktuátory ATLAS. Standardní release aktuátory pro kosmické použití mohou například uvolnit solární panely. Jsou nezastupitelné a extrémně spolehlivé. Ovšem některé mohou být použity pouze jednou a následně musí být poslány do zahraničí na reset.
Přitom nové kosmické mechanismy musí být na Zemi otestovány někdy i více než stokrát. První využití ATLASů bude na Zemi – jsou navrženy pro ergonomii a znovu-použitelnost a mohou zastoupit kosmické aktuátory pro většinu testů. Tím dokáže uživatel snížit cenu a trvání testovací kampaně svého systému za minimálního nárůstu rizika.
“Ve SPACERACE věříme, že se musí kosmický průmysl přiblížit tomu pozemskému a začít nabízet a využívat katalogové produkty – stavět kosmické mise a družice jako stavebnici. S Atlasem podpoříme efektivnější pozemní testování a pak zamíříme vzhůru – chtěli bychom aby do několika let družice na oběžné dráze využívaly naše komponenty.“
Richard Hynek, zakladatel SPACERACE
Web: https://www.spacerace.cz/
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/spacerace/
zdroj: SPACERACE
Statotest je ryze česká firma založená v Liberci. Inspirací pro projekt Statotest byly problémy stavebních konstrukcí v posledních letech. Konkrétně spadlá Trojská lávka v Praze nebo velký most v italském Janově. Tomu všemu by šlo přeci jednoduchým sledováním zabránit a ochránit nejen vlastní domy a mosty, ale i zbytečně promarněné lidské životy. Statotest je ucelený monitorovací systém, který nepřetržitě a dlouhodobě hlídá technickou bezpečnost staveb. Včasným upozorněním na hrozící rizika chráníme hodnoty společnosti a životy lidí.
Vizí Statotestu je, aby čidla monitorovala každý most, lávku, hlídala každou střechu haly či opěrnou zeď. Přáli by si, aby získaná data pomohla získat obrázek o přesné kondici stavby. Zjistit její chování v různých teplotách, za každého počasí, v různých podmínkách či při různém zatížení, a to v dlouhodobém časovém horizontu. Jelikož vzhlíží k budoucnosti, připravují nové typy čidel, pracují na vylepšení algoritmů rozpoznání defektů, spolupracují na vývoji s univerzitami a výzkumnými institucemi. Cílem je co nejspolehlivější upozorňování na defekty bez zbytečných planých poplachů.
“Zatímco spíte, hlídáme vaše mosty, zdi, konstrukce a stavby.”
Petr Klokočník, CEO Statotestu
Web: statotest.com
Linkedin: https://www.linkedin.com/compamy/statotest
Facebook: https://facebook.com/statotest
zdroj: Statotest