Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. V dnešním čísle se zaměříme na SPACE startupy, které spojuje zápal do nejmodernějších technologií a jejichž unikátní postupy najdou využití ve vesmíru.
Dozvíte se více o startupu Stratosyst, který vstupuje na zcela nový trh stratosférických platforem tzv. HAPS (High Altitude Pseudo Satellites), o projektu hlubinného habitatu HYDRONAUT, který umožňuje výzkum i výcvik v oblasti přežití pod vodou a startupu Needronix CZ, který se zaměřuje na vývoj nanosatelitů a jejich komponent.
Stratosyst
Technologická společnost STRATOSYST, s.r.o., člen HAPS Alliance, vstupuje na zcela nový trh stratosférických platforem, tzv. HAPS (High Altitude Pseudo Satellites), které díky tomu, že jsou lehčí vzduchu, vystoupají do výšky cca 20-25 km, kde mohou působit řádově dny až měsíce. Produkt SkyRider je vyvinutý pro komerční aplikace zahrnující pozorování Země ze stratosféry, telekomunikace, navigaci, podporu integrovaného záchranného systému, zachytávání atmosférického CO2, testování hardware v extrémních podmínkách apod. Již v dnešní době STRATOSYST provádí testování technologií zákazníků přímo ve stratosféře. Podmínky pro testování ve stratosféře a vesmíru jsou totiž téměř identické, ovšem nákladově vychází testování ve stratosféře řádově výhodněji. Firma proto uzavřela strategická partnerství s provozovateli stratoportů v Evropě, Austrálii a Americe, odkud lze tyto lety realizovat. Produkt je při provozování dlouhodobě zcela bezemisní a netvoří uhlíkovou stopu, protože pro vertikální pohyb využívá helium a pro horizontální pohyb využívá elektropohony napájené přímo ze Slunce. SkyRider je navržený i pro spolupráci se satelity a možnost zesílení jejich datových toků směrem k pozemním stanicím. Dlouhodobější vizí je využití technologie HAPS při prozkoumávání Marsu, kde bude moci SkyRider přispět podobně jako přispívá na naší planetě.
„SkyRider HAPS je navržený pro mise do stratosféry s užitečným nákladem do 10kg po dobu až šesti měsíců. V současné době registrujeme zvýšený zájem o stratosférické lety pro testování elektroniky vyvinuté našimi zákazníky zejména pro segment malých satelitů, tzv. cubesatů.“
Jiří Pavlík, CEO Stratosyst
Zdroj foto: Stratosyst
Projekt Hydronaut
Hlubinný habitat HYDRONAUT DeepLab je zařízení pro dlouhodobý pobyt pod vodní hladinou. Umožňuje výzkum i výcvik v oblasti přežití pod vodou nebo ve vesmíru. Stanice je využívána k testům psychické a fyziologické zátěže formou experimentů s malými skupinami v podmínkách sociální izolace, smyslové deprivace a chronického stresu. Hydronaut DeepLab nabízí ideální podmínky k výcviku profesionálních potápěčů, pro analogové simulace vesmírných výzkumných misí nebo dlouhodobé testování technologií vyvíjených pro extrémní podmínky. Projekt Hydronaut byl v roce 2020 zařazen do podnikatelského inkubátoru Evropské kosmické agentury (ESA BIC) Inkubace projektu pomáhá hned dvakrát – po technické stránce (vývoj automatizovaného řízení tlaku a složení vzduchu) i po stránce obchodní (vytvoření funkce obchodního ředitele a s ní souvisejícího business plánu).
“Vznikl tady fantastický tým, který má ohromný přesah do různých oborů. Každý řekl ok, víme, co chceme a potřebujeme, jdeme do toho. Což v normálním byznysu nezažiješ. Jdeš na hranici svých možností, makáš pod ohromným tlakem, a přitom ti to přijde skvělé.”
Jan Vondra, elektroinstalace a přenos zvuku
Zdroj foto: Hydronaut
Needronix CZ
Startup Needronix CZ je rodinná firma, která se zaměřuje na výzkum a vývoj vesmírných technologií. Konkrétně se věnuje vývoji nanosatelitů a jejich komponent. Nanosatelity stále častěji vyžadují přesné orientovaní svých přístrojů a antén, proto společnost momentálně vyvíjí nové senzorické systémy, které mají orientaci ve vesmírném prostoru ulehčit. Jedná se například o senzor pro určení orientace satelitu vůči zemi. Needronix CZ je spin-off slovenské firmy Needronix, která se významně podílela například na výrobě prvního slovenského satelitu „skCUBE“, satelitu „GRBAlpha” a jejich pozemní stanice. Dále je známá pro své satelitní sluneční senzory a palubní vysílače. Odborné znalosti společnosti Needronix CZ v oblasti vesmírných technologií lze využít i v komerčním segmentu na naší planetě, třeba v automobilovém sektore, výrobních linkách v průmyslu, případně v oblasti preventivní údržby.
„Žijeme v čase kedy sa vesmír stáva dôležitou súčasťou našich každodenných životov. Technológie využívajúce satelity ako napríklad navigáciu, predpoveď počasia a televíziu využíva asi každý z nás. My v Needronix CZ chceme prostredníctvom našich nanosatelitov umožniť vedeckým inštitúciám, školám a súkromným spoločnostiam vyslať ich experiment do vesmíru za čo najprijateľnejších podmienok.
Veríme, že aj vďaka naším aktivitám uvidíme väčšie množstvo experimentov vo vesmíre, ktorých pozitívny vplyv sa ďalej odzrkadlí v našich bežných životoch“
Patrik Lászlo, Co-Founder & CEO Needronix CZ
Zdroj foto: Needronix