Česko je plné skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Čtvrtý díl série Startupů na mušce v roce 2024 je zaměřen na startupy ze Startup festivalu, který se konal na začátku března v atriu Rajské zahrady na VŠE v Praze.
Dozvíte se o projektu pomáhajícímu udržet duševní vlastnictví startupů PatentEnter nebo o Národním centru kompetence pro HPC nabízejícím využití superpočítačů ještě před investicí.
Inovace jsou klíčem k udržení konkurenční výhody. Umí ale být nákladnou investicí, proto se vyplatí si je chránit. PatentEnter se svým týmem specialistů pomáhá dalším startupům, větším podnikům, jednotlivcům i akademickým institucím nastavit správnou strategii ochrany jejich duševního vlastnictví. Připravují patentové přihlášky, provádí rešerše na stav techniky i podporu R&D a také chrání značky ochrannými známkami – vše tak, aby jednotlivá práva zapadala do nastavené strategie ochrany v ČR i v zahraničí a přinášela opravdovou výhodu na trhu. Získaná práva vymáhají, připravují související smlouvy i aktivně vyhledávají nové dotační příležitosti a programy, které pomáhají novým nápadům vstoupit do světa.
„Pro patenty i ochranné známky je důležité správné načasování a volba vhodné strategie. Naším úkolem je zajistit, aby nabyté právo skutečně odpovídalo cílům klienta a přinášelo co největší obchodní výhody v konkurenčním prostředí.“
Ivan Lukšíček, CEO & Patent Attorney
LinkedIn: https://cz.linkedin.com/company/patententer
Facebook: https://www.facebook.com/patentovakancelar
YouTube: https://www.youtube.com/@patentovakancelar/videos
Národní centrum kompetence pro HPC
Národní centrum kompetence pro vysoce výkonné počítání (HPC) je bránou do světa superpočítačů pro české podniky, startupy, ale také veřejné organizace a akademiky. Zpřístupňuje know-how a technologie pro vysoce výkonné počítání, vysoce výkonnou datovou analýzu, umělou inteligenci i kvantové počítání.
V rámci svých služeb nabízí poradenství a konzultace, zprostředkovává přístup k superpočítačům a pořádá školení v oboru. Centrum pomáhá svým partnerům zorientovat se v jejich možnostech využití superpočítačových technologií. Zájemce propojuje s experty IT4Innovations národního superpočítačového centra, kteří jim pomohou identifikovat příležitosti, navrhnout řešení a otestovat, jakou přidanou hodnotu mohou superpočítače v daném případě přinést. Za dobu svého působení centrum navázalo úspěšné spolupráce s celou řadou podniků a organizací napříč obory.
Superpočítače najdou své využití v praxi při analýze velkého obejmu dat, optimalizaci procesů, řízení skladových zásob, vytváření digitálních dvojčat produktů, vytváření fotorealistických vizualizací, vývoji a inovacích produktů, provádění pokročilých simulací či při práci s umělou inteligencí.
„České podniky mají možnost využít nejmodernější superpočítače bez toho, aniž by je sami museli pořizovat a provozovat. Mohou tak získat významnou konkurenční výhodu. Otestují svůj záměr ještě před investicí a ušetří tak čas, peníze i zdroje. Stačí mít odvahu udělat první krok. Se vším ostatním jim rádi pomůžeme.“
Tomáš Karásek, vedoucí Národního centra kompetence pro HPC
Web: https://www.eurocc-czechia.cz/
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/71520043/admin/feed/posts/
X: https://twitter.com/EuroCC_Czechia
Zdroj: Národní centrum kompetence pro HPC