Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Dubnový díl bude plný letectví, dronů, počasí a speciálních technologií, které vznikají na základě vyspělosti místních odborníků čerpajících z více než stoleté tradice, know-how tohoto odvětví a špičkového zázemí místních univerzit, což ostatně potvrzují i jednotlivé příklady.
Dozvíte se více o tom, jak Meandair poskytuje aktuální a přesné informace o počasí pro leteckou bezpečnost, LZ-Tech ve svých projektech kombinuje mechaniku, hardware a software tak, aby vždy přinesl co nejoptimálnější řešení v různých oblastech zaměřených na letectví nebo jak AgentFly Technologies poskytuje služby pro průmyslové využití inteligentních autonomních dronů.
AgentFly Technologies s.r.o.
AgentFly Technologies s.r.o., spin-off české technické univerzity ČVUT, poskytuje služby pro průmyslové využití inteligentních autonomních dronů. Současné drony mohou využívat množství různých senzorů, ať už se jedná o senzory pro podporu letu (přesné GPS, kamery pro navigaci mimo signál GPS, sonary, apod.) nebo senzory pro pořízení dat (kamery, termokamery, multispektrální kamery, LiDARy a další). Kombinací senzorů a palubního software založeném na umělé inteligenci tvoří právě tým z AgentFly Technologies výkonný nástroj pro profesionální použití. Dron je možné využít pro automatizovanou inspekci průmyslových zařízení nebo dopravní infrastruktury (např. větrných elektráren, chladících věží, mostních konstrukcí), pořízení dokumentace a tvorbu 3D modelů budov (kontrolu technického stavu, kontrolu tepelných úniků, zjištění stavu pro rekonstrukce památek), nebo zemědělství a lesnictví (zjišťování vlhkosti půdy, zjišťování poškození plodin škůdci). Naopak autonomní režim je možné využít pro bezpečnostní aplikace (ostrahu objektů a liniových staveb) nebo pro podporu záchranných složek.
„AgentFly vznikl jako výzkumný projekt na univerzitě. Založením společnosti jsme chtěli ukázat, že český výzkum má vysokou kvalitu a můžeme vytvořit produkt na světové úrovni.“
Přemysl Volf, CEO AgentFly Technologies s.r.o.
zdroj foto: AgentFly Technologies
LZ-tec s.r.o.
Impulzem k založení společnosti LZ-tec s.r.o., kterou založil Ján Zakucia a Radim Laga, byla touha vytvářet originální součástky a systémy, které budou žádané v rychle se rozvíjejícím trhu e-letadel a dronů. Ve svých projektech kombinují mechaniku, hardware a software tak, abych vždy přinesli co nejoptimálnější řešení elektrických pohonných jednotek, ovládání sestav baterií a řízení energie do motorů. Zaměřují se na návrh a výrobu systémů na míru tak, aby je i zákazník vnímal jako proklientsky orientovaného rovnocenného partnera, který jim dokáže pomoci. Celý tým LZ-tec nyní rozšiřuje své aktivity o další produkty jako jsou senzory, regulátory, chlazení atd. Díky jejich dovednostem a praktickým zkušenostem s vývojem mechaniky, hardwarem a softwarem doplňují svoji nabídku i o prototypování, testování a výrobu.
Leteckým projektům chtějí dávat komplexní službu, plně funkční, odzkoušené a bezpečné výrobky a systémy, se zaznamenanou historií a trvalým servisem. Věří, že zrychlí letecké projekty a zvýší efektivitu vývojových týmů napříč celým sektorem.
„Baví nás spolupracovat na projektech e-letadel, které změní svět. Dáme jim možnost vzlétnout. A chceme zažívat tu radost, když se to povede, i díky nám a naší práci.“
Zakladatelé firmy Ján Zakucia a Radim Laga
jan.zakucia@lz-tec.eu
radim.laga@lz-tec.eu
zdroj foto: LZ-tec
Meandair B.V.
Meandair byl založen Peterem Novákem a Antonínem Komendou. Oba zakladatelé mají hluboké zkušenosti z výzkumu umělé inteligence, robotiky a počítačových věd, které nyní zúročují ve svém startupu Meandair, který byl založen v roce 2018 a oba zakladatele v něm doplňuje česko-nizozemský tým odborníků sídlící v Praze a Delftu.
Počasí je jednou ze základních veličin ovlivňujících letectví a zároveň je jedním z nejčastějších důvodem zpoždění. Bouřkové mraky jsou rizikem i pro velká dopravní letadla a všeobecné letectví je na počasí závislejší ještě mnohem více. Velká část pilotů navíc může létat pouze VFR, takže v tu chvíli jsou informace o počasí a viditelnosti opravdu nedílnou součástí leteckého sektoru.
Počasí se dokáže velmi dynamicky měnit a v důsledku pokračujících klimatických změn je navíc stále hůře předvídatelné. Právě projekt Meandair o něm poskytuje přesné a aktuální informace založené na kombinaci datových toků ze satelitního i pozemního pozorování a unikátního matematického modelu pro předpověď počasí. Vzniká tak přesná virtuální 3D modelace meteorologických jevů v blízké budoucnosti šitá na míru leteckému průmyslu. Vzniklá data jsou unikátní, přesná a podávaná v reálném čase.
Základním produktem Meandairu je aplikace Radair4D, která je zdarma ke stažení na App Store i Google Play. Tato aplikace pilotům po zadání výchozího a cílového letiště ukazuje jaké počasí je na cestě bude čekat. Díky možnosti až pěti hodinové předpovědi vývoje povětrnostních podmínek dokáže Radair4D navrhnout ideální trasu skrze měnící se počasí.
Meandair je nyní ve stádiu transformace z developera vlastní aplikace do role poskytovatele dat zaběhnutým firmám. V únoru Meandair oznámil spolupráci s britskou firmou SkyDemon, lídrem trhu v oblasti navigací VFR letů.
zdroj foto: Meandair B.V.