Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili ryze české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Červnový díl série Startupů na mušce v roce 2022 je zaměřený na TOP 3 nejlepší projekty, které se umístily v soutěži Podnikavá Hlava. Tu organizuje Univerzita Palackého – Vědeckotechnický park pod záštitou Olomouckého kraje a města Olomouc a každý rok oceňuje nejlepší regionální inovativní projekty v rámci Olomouckého kraje.
První místo získal projekt TOLG – online vzdělávací platforma zaměřená na komunikace pro zdravotníky, druhé místo obdržel projekt DRON PORT s mobilní přistávací plochou pro drony a TOP 3 soutěže uzavírá projekt České Tremoso s jedinečnou výrobou zavařené lupiny v několika světově jedinečných příchutích.
TOLG
Práce zdravotníků klade vysoké nároky na jejich odborné vzdělání, ale zároveň vyžaduje i empatii – schopnost vcítění se do každého jednotlivého pacienta a umění citlivě sdělovat často nepříjemné až tragické skutečnosti. Kvalitní zdravotní péče je tedy nemyslitelná bez její oboustranně srozumitelné komunikace. Komunikace zdravotníků s pacienty, ale i mezi sebou v týmu je stále problém, který se prostřednictvím online vzdělávacího portálu Tolg rozhodli začít řešit. Portál Tolg nabízí e-learningové lekce, rozhovory a podcasty věnující se problematice komunikace zdravotníků. Lektoři jsou nejčastěji psychologové a psychoterapeuti, prostor však dostávají i samotní zdravotníci, kteří mluví o svých zkušenostech a komunikačních vychytávkách z praxe. Projekt TOLG vyhrál 1.místo v soutěži Podnikavá hlava 2022.
“Měla jsem možnost nahlédnout pod pokličku tvorby online vzdělávání pro zdravotníky a zjistila jsem, že tématu komunikace, které rezonuje jak u pacientů, tak u samotných zdravotníků, se nikdo nevěnuje a navíc chybí celkově vůle dělat e-learning efektivně a podle standardů 21. století. Proto jsem se rozhodla založit projekt Tolg, který může zvýšit úroveň českého zdravotnictví a ve výsledku tím ovlivnit kvalitu života nás všech.”
Alžběta Flaschková, zakladatelka projektu Tolg
Zdroj foto: Tolg
DRON-PORT
Ondřej Vaněk, pilot, který má zkušenosti a ví, že najít vhodné místo pro start a přistání dronu není vždy jednoduché, přišel s projektem DRON-PORT k bezpečnému startu a přistání dronu bez ohledu na členitost a povahu terénu. Díky výškově nastavitelným nohám se jednoduše plocha DRON-PORTu vyrovná do roviny (nivelace), přizpůsobí se terénu a tím zabezpečí bezpečný start a přistání dronu. Velkou přidanou hodnotou plochy je ochrana optického zařízení, které dron nese např. před zvířeným prachem, sněhem, rosou, nárazem kamene do optiky apod. Samotný DRON-PORT je vyroben 3D tiskem z recyklovaného PETG materiálu a lze ho snadno rozložit a složit během pár vteřin do přenosného kufříku. DRON-PORTy lze vyrábět dle potřeb zákazníka a dá se mu přizpůsobit na míru jak velikosti, nosnosti, barevnému provedení, automatickému vyrovnání, osvětlení, nabíjení apod. Projekt se v soutěži Podnikavá hlava v roce 2022 umístil na stříbrném 2.místě.
„Vizí naší společnosti je dále vyvíjet a budovat infrastrukturu pro drony poskytující služby v osídlených oblastech a pomoci tak nasazení dronů jako technologie do běžného provozu. Chceme vyvinout pro tyto účely univerzální přistávací platformu pro všechny drony s autonomním provozem včetně nabíjení a s možností uschovat dron 24/7, vše s důrazem na bezpečnost provozu.„
Ondřej Vaněk, zakladatel projektu DRON-PORT
Zdroj foto: DRON-PORT
České Tremoso
Celé to začalo jedním studijním pobytem, při kterém poznali zakladatelé českého projektu České Tremoso místní pochoutku – tremoso neboli zavařenou lupinu ve slaném nálevu. Po návratu domů hledali tuto neobvyklou, ale velmi návykovou pochutinu u nás v České republice. Po dlouhém a marném hledání se ji rozhodli vyrábět přímo v Olomouci a dodávat ji na český trh v podobě kvalitní a pečlivé výrobě s využitím místní komplexní produkce. A tak vzniklo České Tremoso. Lupina je velice prospěšná pro lidské zdraví. Svým vysokým obsahem bílkovin (až 40 %), vlákniny, nízkým obsahem tuků (okolo 10 %) a řadou dalších látek pozitivně ovlivňuje lidské zdraví. České Tremoso se od zahraniční pochoutky liší zejména velikostí bobů a tuhostí slupky. Má menší, ale zato měkčí a jemnější plody. Její světová originalita je skrytá v několika příchutích, a to jak v solených pro milovníky vína, česnekových pro pivaře, chilli pro odvážné a nebo pro staromilce sladkokyselé v octovém nálevu. Jejich osobitý záměr ohodnotila i porota soutěže Podnikavá hlava a získali krásné 3.místo.
„Chtěli jsme přijít s novou alternativní pochoutkou k pivu či vínu, kterou u nás moc lidí nezná namísto již velice dobře známých brambůrků, tyčinek a oříšků. Ruční výroba lupiny je velmi časově náročný proces, který trvá i několik dní, avšak jsme přesvědčeni, že výsledný produkt za námahu stojí.“
Jan Muž a Martin Pospíšil, zakladatelé Českého Tremosa
Zdroj foto: České Tremoso