Česko je plné skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Třetí díl série Startupů na mušce v roce 2024 je zaměřen na startupy z „vesmíru“, které jsou spojeny s českým kosmickým inkubátorem ESA BIC Czech Republic.
Dozvíte se o průkopníkovi inovací v oblasti doručování zásilek 3L Robotics, startupu Dartsat vyvíjejícím hardware pro spolehlivou komunikaci mezi pozemní stanicí a družicí, X-ENDER používajícím decentralizované a distribuované autonomní systémy pro lepší komunikaci a UDX přicházejícím s nejmodernějším létajícím vozidlem Airwolf eVTOL hoverbike, které najde praktické využití v záchranářství, městské dopravě i rekreačním létání.
3L Robotics, s.r.o.
Společnost 3L Robotics je průkopníkem inovací v oblasti doručování zásilek na poslední míli a vyvíjí heliporty pro doručování zásilek pomocí dronů ve spolupráci s předními společnostmi v oboru, jako jsou CTPark a Honeywell, za podpory programu ESA BIC. Vedle heliportů nabízí 247Box, inteligentní poštovní schránku pro efektivní doručování zásilek, a zapojuje se do zakázkových projektů včetně automatizovaných vozidel, robotických psů a dalších inovativních přístupů, které usnadňují, zefektivňují a zpříjemňují doručování zásilek na poslední míli pro zákazníky.
„Zařazením do programu ESA BIC jsme úspěšně posunuli další vývoj heliportů pro drony a získali přístup do inspirativní komunity inovátorů v oblasti vesmírných technologií.“
Luboš Lněnička, zakladatel, CEO
Web: www.3lrobotics.com
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/3l-robotics/
Zdroj: 3L Robotics
Dartsat, s.r.o.
Počet družic na oběžné dráze má před sebou dramatický růst. Zvyšující se množství družic přináší mnoho problémů, včetně rizika rušení radiového signálu. Zároveň roste celospolečenská poptávka po stále větších objemech přenášených dat (nejen v oblasti telekomunikace, ale např. v oblasti výzkumu, zemědělství, infrastruktury, monitorování klimatu, vodohospodářství atd.), což klade významně větší nároky na pozemní segment družicové komunikace.
Díky svým zkušenostem Dartsat vyvíjí hardware, který využívá moderní konstrukční mechanismy a materiály, jež zvyšují přesnost a spolehlivost celého systému. A společně se s vyvíjeným softwarem tak nabízí pokročilé funkce pro spolehlivou komunikaci mezi pozemní stanicí a družicí.
„Nezaměnitelnou výsadou je, že díky inovativnosti procesu výroby se stane anténa s těmito funkcemi a přesností dostupnou pro významnou část zákazníků na trhu, kteří do té doby musí nacházet kompromisní a ne zcela uspokojivá řešení, která omezují jejich potenciál.”
Jakub Horký, CEO
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/dartsat/
Zdroj: Dartsat
X – ENDER Space s.r.o.
V kosmickém průmyslu v posledních letech výrazně narůstá počet vypouštěných družic a také se začíná objevovat čím dál tím více družicových konstelací. Operování takového množství družic a jejich vzájemná komunikace tak představuje výzvu. Firma X-ENDER proto vyvíjí řešení, které napomůže komunikaci mezi jednotlivými družicemi i mezi družicemi a pozemními stanicemi zefektivnit a zjednodušit. Využívá při tom decentralizované a distribuované autonomní systémy a protokoly, což přispěje k lepšímu zabezpečení komunikace a přenosu dat, snížení nákladů na operování družic a jejich lepšímu využívání.
„Snažíme se vyřešit problém s obrovským nárůstem počtu družic a pomoci společnostem, které je operují, to dělat bezpečněji a s nižšími náklady.“
Alfredo Mensi, CEO
Web: https://www.x-ender.space/
Zdroj: X-ENDER Space
UDX s.r.o.
Společnost UDX vyvíjí nejmodernější létající vozidlo Airwolf eVTOL hoverbike, které najde praktické využití v záchranářství, městské dopravě i rekreačním létání. Airwolf je vybaven jedinečnou technologií eVTOL, která umožňuje vertikální vzlet a přistání jako dron, ale s ovládáním motocyklu. Je vybaven bezpečnostními prvky, jako jsou zakryté vrtule chránící před vnějším nebezpečím a prodloužený dolet díky integrovaným křídlům, čímž posouvá hranice běžné městské mobility.
„V inkubační fázi se snažíme prototyp dále vyvíjet – optimalizovat jeho aerodynamiku, řídicí systémy a bezpečnostní mechanismy, aby splňoval přísné normy a fungoval v rámci stávajících i budoucích leteckých předpisů.“
Jiří Zachardala, CEO
Web: https://udx.aero/
Facebook: https://www.facebook.com/udxresearch
Instagram: https://www.instagram.com/udx_research/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/udxresearch/
YouTube: https://www.youtube.com/@udx_research6304
Zdroj: UDX