Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Každý měsíc vám představujeme projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Březnový díl roku 2023 věnujeme „kreativním“ projektům, které posouvají možnosti designu.
První startup, se kterým vás seznámíme, je projekt Scoolpt, českého sochaře Michala Trpáka, který se věnuje 3D tisku betonových soch. Druhý projekt Real World Textures zpracovává reálné stavební materiály a poté je nabízí designérům v digitální podobě. Spectoda, třetí kreativní projekt tohoto měsíce, pomocí své technologie rozšiřuje hranice práce se světlem.
Startup Scooplt českého sochaře Michala Trpáka je ateliér zabývající se návrhy architektury a designu vyráběné pomocí 3D tisku betonu. Scooplt realizuje celou škálu produktů od městského mobiliáře přes drobné vybavení interiéru až po menší architekturu. Díla, díky kterým vešel Scooplt v širší známost, jsou tzv. obytné sochy, které propojují funkční architekturu a výtvarné umění. Jednou takovou je plně obyvatelná socha s názvem Prvok o rozloze přes 40 m2. Nachází se v ní ložnice, koupelna s WC a obytná část s kuchyní. Dalším příkladem může být třípatrová zubní ordinace v Českých Budějovicích vytvořená jako přístavek k stávající ordinaci. Stavba je inspirována organickými tvary, ačkoliv zde vznikla myšlenka 3D tisku, nakonec byl objekt realizován torkretováním (stříkaný beton). Do městského prostředí tak přináší zajímavé zpestření.
Scooplt je jednou z prvních společností zabývající se 3D tiskem betonu a díky tomu získává mnoho zakázek z České republiky, ale také ze zahraničí a momentálně se věnuje zdokonalování technologie tisku.
„Rád ve své volné tvorbě experimentuji a hledám nové technologie, cesty, materiály. To byl i důvod proč jsem se začal zajímat o 3D tisk betonu, který jsme s architekty Katkou Sýsovou a Jirkou Vele začali rozvíjet. Pohybujeme se na pomezí výzkumu, uměni, architektury a objevujeme nové přístupy k architektuře a umění pomocí technologie 3D tisku. Věřím, že technologie 3D tisku může v budoucnosti změnit i vizualitu měst a vnést do architektury více organických tvarů.“
Michal Trpák, zakladatel Scoolptu
Web zakladatele: https://www.michaltrpak.com/
Facebook: https://www.facebook.com/scoolpt
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/scoolpt/
Instagram: https://www.instagram.com/scoolpt/
zdroj: Scoolpt.com
REAWOTE je projekt zaměřující se na digitalizaci reálných výrobků pro jejich snadné využití ve 3D vizualizacích a jiných oblastech 3D produkce s hlavním důrazem na tvorbu PBR (physical based rendering) materiálů. Jde o velkoformátové skenování reálných materiálů a jejich převod do digitalizované podoby. Následný digitální produkt vyvedený ve vysoké kvalitě i rozlišení, například dřevo, látky, cihly, lamináty či jiné povrchy lze využít ve všech oblastech moderní 3D produkce ať už jde o statické vizualizace, videoklipy, VR či AR prezentace nebo tvorbu videoher. Formát PBR standardizuje popis materiálu napříč různými 3D platformami a pracuje s vlastnostmi materiálu, jako jsou reflexe, mikro či makro textury deformací, průhlednost či průsvitnost nebo například podpovrchový rozptyl světla. Výsledný digitální produkt je zcela nezávislý na aplikacích a programech, ve kterých byl vytvořen, a lze s ním pracovat v jakémkoliv dostupném 3D softwaru. Mohou s ním pracovat grafici, architekti, designéři, módní návrháři či herní vývojáři, kteří mají zájem o realistické vykreslení virtuálního světa.
Startup spolupracuje s už více než 70 společnostmi a zdigitalizoval přes 3 500 materiálů. Ty jsou dostupné v online knihovně REAWOTE sestávající z více než 25 000 uživatelů z celého světa. Ta nyní funguje na principu předplatného. Umělci si mohou materiály stáhnout a nadále je využívat pro další projekty.
“Roky jsme pracovali jako architekti a vizualizace nám na začátku poskytly cennou konkurenční výhodu. Očekávání klientů v oblasti kvality vizualizací se během posledních pěti let významně zvýšily a dnes téměř každý ateliér vynakládá na vizualizace významnou část rozpočtu projektu. Vizualizace pomalu začaly být mezi ostatními stavebními obory vyčleněnou disciplínou. Vzhledem k tomu, že krásné a kvalitní vizualizace se opírají o materiály PBR, staly se tyto materiály významnou součástí naší práce. V průběhu času jsme tedy zjistili, že tvorbou materiálů PBR trávíme spoustu času.”
Jiří Slowik, Executive Director
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCoscbKFUjQtKUfqDhxjMo4g
Instagram: https://www.instagram.com/reawote/
Facebook: https://www.facebook.com/reawote
Web: https://realworldtextures.com/
Zdroj: REAWOTE.com
Český startup Spectoda mění způsob, jak lidé pracují se světlem, a posouvá možnosti toho, co s ním lze vytvořit. Vyvíjí pro to vlastní komplexní technologii. Řeší nedostatky momentálních systémů pro řízení světla, kdy se při složitějším ovládání, synchronizaci či napojení na senzory neobejdete bez kabelů a počítače. Spectoda umožňuje bezdrátové propojení, plynulé animace a decentralizaci – tedy přímou komunikaci světel se senzory i předávání informací mezi světly samotnými. Díky schopnosti zpracovávat informace a signály – např. pohyb, zvuk, otřesy – v reálném čase zajišťuje optimalizaci a interaktivitu osvětlení. Využití tak najdou průmyslové a komerční prostory, kde se vyžaduje efektivní ovládání a výše zmíněná optimalizace svícení, např. na základě množství denního svitu. Výhody řiditelné světla jsou úspora energie, efektivita, flexibilita a tzv. „smart“ prvek. Druhá strana mince je kultura a eventový průmysl, kde využijí interaktivitu a plynulé vizuální efekty, např. prostřednictvím animací na digitálních LED páskách. Hlavním produktem Spectody tedy není samotné osvětlení, ale především technologie v jejich mikrokontrolerech. Klientům dodává také ovládací rozhraní pro správu světel, často ve formě aplikace vytvořené na míru.
Systém Sectoda byl součástí osvětlení na prezidentské debatě ve smíchovské Next Zone či instalací v pražském klubu Roxy. Do budoucna má startup ambice rozšířit své podnikání na globální trh a stát se světovým standardem pro ovládání světelných produktů.
“Naší vizí je vytvořit ze Spectody spolehlivý nástroj, který změní přístup toho, jak lidé přistupují ke světlu. Od časových automatizací, přes reakce na senzory, až po vyčítání dat a energetické úspory, kterých lze díky chytrému řízení dosáhnout.“
Anna Veselá, Co-Founder a CEO
Discord: https://discord.com/invite/krmy9fUH6C
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/spectoda/
Instagram: https://www.instagram.com/spectoda_com/
Facebook: https://www.facebook.com/spectoda
Zdroj: Spectoda.com
redaktor: Petr Mild