Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. V dnešním čísle se zaměříme na FOOD startupy, které spojuje zápal do kulinářských inovací, ať už v podobě alternativních potravin nebo gastro aplikací.
Dozvíte se více o startupu Bene Meat Technologies, který vyvíjí technologii výroby kultivovaného masa, o startupu Sens Food, který vyrábí na proteiny a energii bohaté potraviny z cvrččí mouky a o startupu Fooder, který pomáhá najít ty nejlepší restaurace hravou formou.
Bene Meat Technologies
Startup Bene Meat Technologies vyvíjí technologii výroby kultivovaného masa. Je tvořen mezinárodním týmem mladých a zkušených vědců. Spolupracuje s renomovanými vědeckými institucemi a firmami v Česku i zahraničí. Cílem je vyvinutí technologie výroby kultivovaného masa formou množení živočišných buněk mimo tělo zvířete, a to bez použití eticky nepřijatelného fetálního bovinního séra. Výsledkem vývoje by mohly být různé druhy kultivovaného masa, třeba takové, které budou strukturou připomínat mleté maso nebo takové, které bude mít strukturu svalové hmoty a bude tak vhodné například pro steaky.
„V Bene Meat Technologies s mladým mezinárodním týmem vědců zkoumáme, jak produkovat kultivované maso. Tedy takové, které se vyrábí množením živočišných buněk v laboratorních podmínkách. Půjde tak o plnohodnotnou alternativu masa – zdravější, kontrolovanou a kontrolovatelnou. Proč nahrazovat maso, když můžeme nahradit zvířata, která jsou nyní chována v nevyhovujících podmínkách a umírají ve stresu?“
Roman Kříž, vedoucí projektu Bene Meat Technologies
Zdroj foto: Bene Meat Technologies
Sens Food
Český startup Sens vyrábí potraviny z cvrččí mouky, jež jsou plné energie a proteinů. Cvrčky chovají v automatizované farmě v Thajsku, kde se snaží optimalizovat jejich chov, aby jednou podobná cvrččí farma mohla být v každé zemi a cvrčci tak mohli být lokální. Proč zrovna cvrčci? Mají stejnou kvalitu bílkovin jako to nejlepší hovězí a jejich zpracování je mnohem ekologičtější, spotřebuje se při něm 2000x méně vody a vyprodukuje se při něm 100x méně skleníkových plynů. Až se farmy stanou normou, cvrččí protein bude dokonce levnější než kuře.
„Snažíme se přináše chutné potraviny. Maximální výživu s minimálním dopadem na životní prostředí. Tohle je to hlavní a cvrčci jsou jen náš nástroj. Nástroje možná brzy rozšíříme.“
Radek Hušek, spoluzakladatel Sens
Zdroj foto: Sens Food
Fooder
Aplikace Fooder pomáhá najít hravou a zábavnou formou ty nejlepší restaurace, hospody, bistra a kavárny ve vašem okolí a snaží se proměnit běžné konzumenty ve „foodies“ – fanoušky a nadšené průzkumníky kvalitní gastronomie. Jak aplikace funguje? Trochu jako seznamka Tinder – nabídne vám fotky jídel a pokud vás některé zaujme, můžete se prokliknout na profil restaurace, která za ním stojí a třeba si hned udělat i rezervaci. Fooder míří na to stát se jedinou aplikací kterou potřebujete, abyste se skvěle najedli a napili na dosud neznámých místech.
“Aplikaci jsme spustili 14.2.2022, protože byl svátek sv. Valentýna a my zkrátka milujeme dobré jídlo a pití. Zatím jsme v “beta režimu”, ale už teď vám můžeme ukázat fotky jídel v tisícovce gastropodniků v Praze a dalších českých městech. Kromě aplikace nás můžete sledovat na instagramu fooder.one anebo nás můžete podpořit, a přitom se krásně odměnit v připravované crowdfundingové kampani. Když všechno dobře dopadne, tak během tohoto roku dotáhneme Česko a pak se vrhneme na Berlín, Vídeň, Bratislavu a další města v okolí. Držte nám palce!”
Jiří Panuška, Co-Founder & CMO Fooder
Zdroj foto: Fooder