Česká republika je plná skvělých a inspirativních projektů, které přinášejí do našich každodenních životů oživení, podporu i nové pojetí řešení problémů a situací. Rádi bychom vám každý měsíc představili ryze české projekty, které jsou jedinečné a neměly by vám uniknout. Březnový díl je speciální. Pět originálních projektů, které jsou součástí tohoto vydání, nejsou klasickými projekty. Jsou plné kreativity, hravosti, jedinečnosti a osobitosti. A všechny se prezentovaly v rámci Národního kola mezinárodní soutěže Creative Business Cup 2021.
Dozvíte se více o tom, jak Tangle tvoří světelné rekvizity, Mowement pomáhá naší planetě výrobou unikátních sportovních produktů, Tatoos on Clothes propojuje tatéry s módním světem, Yord studio pracuje s virtuální realitou nebo jak Virtuloc prezentuje virtuální realitu bez limitů a brýlí.
Tangle
Doposud bylo možné tvořit interaktivní světelné rekvizity a instalace pouze za využití konstantního připojení k řídícímu počítači. Tangle je nástroj společnosti Light Seekers s.r.o., díky kterému světlo dokáže žít vlastním životem v samotných produktech. Poprvé je tak možné tvořit svítící objekty, které samy reagují na procházející kolemjdoucí, nebo rekvizity, které se přizpůsobí umělci, nikoliv naopak. Za Tanglem stojí mladí zakladatelé Anna Veselá a Matěj Suchánek. Díky svým zkušenostem na poli elektrotechniky a tance Matěj objevil nedostatky současných nástrojů, které práci se světlem umožňují. V prvním případě se jedná o nutnou přítomnost počítače a problémy s neplynulým přehrávání animací. V druhém případě je možné světelnou show vytvořit, nahrát do zařízení a v jeden moment spustit. Tímto způsobem však ztratíte možnost, jakkoliv do světelné animace během show zasáhnout. Na základě řešení těchto problémů vznikl komplexní autonomní systém Tangle, který navíc ve velkých měřítkách šetří náklady na infrastrukturu a přibližuje práci se světlem i lidem, kteří v elektrotechnice nejsou kovaní.
“Naší vizí je inovovat současné přístupy k práci se světlem. Posouváme hranice toho, co je možné se světlem tvořit. Zároveň se snažíme všechny procesy pro naše zákazníky co nejvíce zjednodušovat. Umožňujeme jim vytvářet krásné věci, ze kterých mají radost oni sami, jejich zákazníci a také široká veřejnost.”
Spoluzakladatelka projektu Anna Veselá
Mowement
Mise značky Mowement je skrze inovativní sportovní produkty pomáhat lidem a naší planetě. Snaží se kompletně v České republice vytvářet sportovní oblečení, které kombinuje technologické prvky s udržitelným přístupem. Jedinečností produktů je samotný materiál, který využívá velmi čisté formy grafenu, unikátního nanomateriálu a to bez oxidů či toxických látek. S grafenem přichází řada skvělých vlastností, které jsou obsažené přímo v textilním vlákně a tudíž není potřeba post-výrobní chemická úprava materiálu, jak je u sportovního oblečení zvykem.
“Textil je jedno z mála odvětví, které se za posledních 100 let moc neposunulo. Teď se konečně směřuje ke změnám, které mohou být velmi zajímavé. Všechno je teď chytré a chytré bude i oblečení.“
Ing. Filip Matějka, Zakladatel
Tattoos on Clothes
Projekt Tattoos on Clothes spojuje svět módy se světem tetování. Jde o módní streetwearovou značku, kde oblečení designují čeští tatéři. Tvoří marketplace, kde zákazník najde stylové oblečení s jedinečnými designy od různých českých tatérů a tatérek na jednom místě. Tattoos on Clothes je úplně prvním projektem svého druhu v České republice. Nápad vznikl při druhé vlně koronavirové krize na podzim roku 2020, kdy zakladatelé Martin a Bára chtěli pomoci českým umělcům – konkrétně tatérům zasaženým krizí. Všechny uvedené kolekce jsou vyrobené na textilu šetrnému k životnímu prostředí a vydávají se v limitovaném množství. Zákazník tak získává pocit jedinečnosti. Tattoos on Clothes je zkrátka lovebrand, díky kterému se stylově obléknete a stanete se součástí dynamicky rostoucí české Tattoo komunity.
“Je to pro nás srdeční záležitost, česká tattoo komunita nás baví, jsou to super lidi. Projektem chceme tuhle komunitu a umění tetování přiblížit i lidem, kteří tetování z nějakého důvodu nemají, ale umění jako takové se jim líbí.”
Martin Bílek, zakladatel projektu
YORD Studio
YORD Studio je vývojářské a kreativní VR/AR/MR studio, které poskytuje komplexní služby v oblasti rozšířené a virtuální reality. Aktuálním novým projektem je Virtual Showrooms (VS), který úspěšně pomáhá retailerům v těžké covidové době. Virtual Showroom je Web/App e-commerce řešení, kde firmy prezentují a prodávají své produkty a služby a zároveň komunikují se svými zákazníky jako v offline obchodech. Každý showroom se přizpůsobuje dané značce a zákazníkům. Hlavním cílem VS je zvýšit prodej, odlišit se od konkurence a přinést co nejlepší nákupní zážitek pro zákazníky. Zákazník si může prohlédnout produkty v 3D rozlišení, měnit barvy, dočíst si všechny informace, spojit se s prodejcem a na závěr si rychle a jednoduše nakoupit. Virtual Showroom využívají hlavně klienti z oblasti módy, automobilového sektoru, elektronických spotřebičů, nábytku a taktéž bankovní klienti – je to však řešení, které nemá limity a dá se využít téměř pro každý produkt či službu.
„Pandemie navždy změnila retail a my v Yord věříme, že dalším milníkem je prodej produktů ve virtuálním prostoru. Náš cíl je firmám tuto možnost zpřístupnit a stát u zrodu něčeho nového, a to virtuální e-commerce a v-commerce,”
Adam Rajnoha, CEO Yord studio
email: adam@yordstudio.com
phone: +420 737 004 080
Virtuloc
Virtuloc je Virtuální Showroom – Prezentace bez limitů a bez brýlí. Představte si, jaké by to bylo mít designově atraktivní prostor, kam můžete pozvat své klienty bez ohledu na to, jaká vzdálenost vás zrovna dělí a uspořádat pro ně např. event, webinář, školení nebo si s nimi jen procházet výstavní expozici a seznamovat je se svými produkty. Díky jedinečnému konfigurátoru si navíc můžete prostor nadefinovat podle konkrétního účelu a klidně můžete mít pro každou příležitost jiný. Řešení je maximálně škálovatelné a zákaznicky přizpůsobitelné. Je možné do něj nahrát jakékoliv produktové materiály např. PPT prezentace, PDF soubory, obrázky, videa a dokonce vložit 3D modely. Jakmile je showroom nakonfigurovaný a vybavený, je možné vložit si ho na web nebo rovnou pozvat obchodní partnery na společný video call a to přes zaslaný link. To je Virtuloc.
„Při vývoji produktu jsme vycházeli a stále vycházíme ze zpětné vazby klientů a z výsledků průzkumů. Díky tomu přesně víme, co naši zákazníci chtějí, a to je pro nás alfou a omegou celého projektu. Věříme, že vedle unikátnosti řešení právě tohle stojí za dosavadním úspěchem:“
Zakladatelé projektu Adam Mrštík & Emil Beneš