- Česko chce důrazněji a na systémové úrovni posilovat rozvoj startupů. V Poslanecké sněmovně se na tom dnes shodli politici, startupisté, investoři, zástupci inovačních center, právních kanceláří i akademických institucí.
- Diskuzní konferenci ‘Upgrade startupového prostředí’ pořádala Česká startupová asociace společně s Podvýborem pro startupy, vědu, výzkum a inovace. Cílem bylo představit konkrétní návrhy a kroky za startupový sektor.
- Mezi hlavní změny, které je v Česku potřeba co nejdříve zavést, patří podle startupistů a investorů funkční ESOP, legislativní úpravy pro posílení venture kapitálu, rozvoj krajských inovačních center či startupový zákon.
- Výsledkem dnešní konference je shoda všech zúčastněných zástupců politických stran na rychlém zavádění jednotlivých opatření a změn, které startupový ekosystém podpoří.
- Důležitou zprávou je podpora Ministerstva průmyslu a obchodu pro vznik nového zákona o startupech s tím, že první paragrafová verze by mohla vzniknout už letos na podzim.
Praha, 24. března 2025 – Česko má v oblasti startupů a mladých technologických firem obrovský potenciál. K jeho maximálnímu rozvoji je nutné nastavit lepší pravidla a systémovou podporu pro startupové prostředí. Je potřeba přijmout změny, které umožní zavedení konkurenceschopného ESOPu, investice penzijních fondů do venture kapitálu nebo rozvoj krajských inovačních center. Právě o tom dnes v PSP diskutovali na konferenci ‘Upgrade startupového prostředí’ zástupci startupů, investorů, podnikatelů i politických stran.
Konferenci připravila Česká startupová asociace a Podvýbor pro startupy, vědu, výzkum a inovace. Právě tento podvýbor se od prosince pod novým názvem intenzivně věnuje problematice startupů a inovativních firem.
Mezi dnešní témata patřilo také představení daňových incentiv pro investory po vzoru britského systému EIS (Enterprise Investment Scheme), návrhu startupového zákona po vzoru Španělska či Portugalska a dalších klíčových důvodů, proč v Česku rozvíjet novou inovativní ekonomiku.
Jiří Strýček | předseda Podvýboru pro startupy, vědu, výzkum a inovace
“Cílem dnešní konference bylo ukázat, co Česko potřebuje k tomu, aby na maximum využilo svůj potenciál v oblasti startupů. To se povedlo, zástupci startupů a investorů představili konkrétní návrhy změn, které je nutné rychle zavést. Jsem rád, že se dnes politici napříč politickým spektrem k těmto opatřením přihlásili a vyjádřili svou podporu pro jejich prosazení.”
Martin Jiránek | předseda České startupové asociace
„Česko musí co nejrychleji nastartovat podporu pro startupy a investory, aby nám už definitivně neujel vlak. Dnešní konference ve sněmovně byla mimořádně důležitá, protože jsme mohli zástupcům parlamentních politických stran přímo říct, co a proč je důležité pro budoucnost Česka udělat. Je skvělé, že se všichni politici na konferenci k těmto změnám přihlásili a slíbili, že budou pracovat na jejich prosazení. To je první krok k tomu, aby se změny skutečně začaly dít.”
Za startupový sektor své priority představili Martin Jiránek, předseda České startupové asociace, Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, Aleš Rod, člen NERV a ředitel CETA, a také investoři Vojta Roček z Presto Ventures, Ondřej Tomek z Impulse Capital či Petr Šíma z DEPO Ventures. Hlas startupů reprezentovali zakladatelé Ondřej Krátký (Liftago, grid.online) a William Jalloul (Flowpay). Za CzechInvest promluvil Ivo Denemark, ředitel divize startupů a venture investic.
Pohled za politickou sféru přidali Karel Havlíček (místopředseda ANO), Vojtěch Munzar (ODS), Štěpán Hofman (STAN, náměstek ministra průmyslu a obchodu), Ivan Bartoš (Piráti) a Michal Kučera (místopředseda TOP 09).
Konference se zúčastnily desítky zástupců startupů, VC fondů, andělských investorů, podnikatelských inkubátorů a inovačních center, profesních asociací, právních kanceláří a také akademické obce.
———————————
Česká startupová asociace reprezentuje zájmy českého startupového ekosystému – startupů, VC fondů, andělských investorů, inkubátorů, akcelerátorů a inovačních center – v dialogu s vládou a Parlamentem. Nejbližším cílem je připravit ucelenou sadu konkrétních legislativních a systémových opatření na zlepšení startupového ekosystému. Asociace má aktuálně přes 60 registrovaných členů a s desítkami dalších o vstupu jedná.
Asociaci se daří navazovat významná partnerství. Nově se stala členem Svazu průmyslu a dopravy ČR, kde předseda Martin Jiránek bude vést pracovní skupinu zaměřenou na startupy. Vstoupila také do koalice startupových organizací S9+, které společně prosazují inovativní a startup-friendly politiku v EU. První jednání S9+ proběhne v Amsterdamu již 25.-26. března, při příležitosti zasedání D9+, skupiny ministrů ze zemí zaměřujících se na digitalizaci.
zdroj: Česká startupová asociace