Virtuální a smíšená realita není dnes již spojena jen s hraním her. Jejím nejvýznamnějším rysem je imerzivita, neboli schopnost pohltit, ponořit nebo vložit uživatele do dané situace. Stává se velmi užitečným pomocníkem v nejrůznějších oborech a díky této ojedinělé vlastnosti se hodně často využívá právě v procesu učení a tréninků, kdy je potřeba vytvořit reálnou představu určité situace.
A tady přichází projekt VR Musicians, který vznikl spojením dvou oblastí, a to hudby a virtuální reality. Spadá pod společnost VR Classes, která umožňuje nejen propojení učitele a žáky hry na klavír kdekoliv na světě, ale také čtyřruční hru na jeden virtuální klavír nebo práci s trémou před velkým publikem.
A jak to celé vzniklo? Leoš Kubíček a Alexandr Smutný se potkali v době covidu. Alexandr je aktivní hudebník, vlastní soukromou hudební školu, ve které sám učí. Navíc je spolumajitelem hudební produkční společnosti Soundsgate, která nejenže disponuje širokou sítí hudebních skladatelů, jejichž díla následně produkuje, ale také do Česka přiváží na svůj Hollywood composer summit špičkové hudební skladatele hollywoodských trháků. Leoš naopak spoluzaložil startup Virtual lab a do projektu přináší dlouholeté zkušenosti z vývoje aplikací pro virtuální a rozšířenou realitu jak v oblasti vzdělávání, tak i dalších průmyslů.
Vyzpovídali jsem oba hlavní aktéry, kteří se se svým projektem právě inkubují v programu Technologická inkubace agentury CzechInvest.
1. Co Vás vedlo k tomu, abyste začali o takovémto neobvyklém projektu vůbec přemýšlet?
Alexandr: Potřeba řešit výuku hry na hudební nástroje v době Covid-19. Zjistili jsme, že využívání videohovorů není pro výuku hry na klavír vhodné. Zjišťovali jsme, jaká technologie by nám mohla pomoci a narazili jsme na virtuální realitu.
Leoš: Když mě s tím Saša prvně oslovil, nebyl jsem si jistý, zda to vůbec půjde s ohledem na kvalitu hardwaru. Udělali jsme však první testy a zjistili, že tehdejší kvalita hand-trackingu by mohla být už dostačující a pustili jsme se do toho.
2. Cestu jste našli, ale co následovalo poté?
Podívali jsme se na internet a zjistili jsme, že obdobné aplikace pro výuku hry na klavír ve VR již existují, ale nesplňují potřeby kvalitní výuky a už vůbec ne na dálku s učitelem. Založili jsme společnou firmu a postavili z našich odborností tým, který se pustil do vývoje prvního prototypu. Postupně jsme na produktu pracovali a hledali vhodný byznys model. Pak se objevila příležitost se přihlásit do první kola Technologické inkubace od Czechinvest, kde byl náš projekt podpořen. Za což moc děkujeme!
3. Co jste očekávali od programu Technologické inkubace (TI)? Na čem jste chtěli nejvíce zapracovat?
Aplikace je typickým B2C modelem, se kterým jsme neměli příliš velké zkušenosti. Chtěli jsme se co nejrychleji dostat k zákazníkům, takže nám velmi pomohlo, že jsme mohli získat prostředky na „dovývoj“ aplikace z prototypu do první prodejní verze.
Možná ještě důležitějším tématem bylo, jak oslovit co nejvíce zákazníků a ověřit si jejich zájem. Napadla nás Kickstarter kampaň, a tak jsme se do toho pustili.
4. Jak to celé funguje? Co právě na Kickstarteru představujete?
Zákazníkovi aplikace VRMusicians umožňuje využít 4 pilíře, jak se naučit hrát na klavír pomocí virtuální reality a pořádně si to při tom užít:
- Automatická výuka – zde vás systém provádí výukou tak, že si první skladbu zahrajete již po několika minutách trénování, a to i bez znalosti not. V této části je výuka rozdělena do několika úrovní. V pokročilejších úrovních se bez znalostí hudební teorie již neobejdete. Součástí lekcí jsou jak hudební, tak notové podklady.
- Výuka hra s učitelem – kdekoliv na světě si najdete toho „svého“ učitele, sjednáte si s ním hodinu a on vám na dálku pomůže zvládnout i složitější party. A to třeba i tím, že vám je předehrává nebo hraje s vámi. Při tom každý hrajete na svůj klavír a ve VR nebo MR při tom hrajete na jeden. A tohle je ta největší unikátnost celé aplikace. To dnes nenabízí žádná jiná na světě.
- Přehrávky se spolužákem či hraní s kamarády – aplikace je zábavná, proto nemůže chybět možnost hraní několika lidí najednou ve společném virtuální prostoru
- Práce s trémou – abyste si své vystoupení užili, musíte se naučit zvládnout trénu. A kde seženete komparz 100, 200 či 1 000 lidí, abyste před nimi trénovali? VR prostředí velkého sálu, chrámu apod. tento komparz nahradí a vy si pak jen užíváte hry…
4. A Co vás čeká teď?
Aktuálně je spuštěná kampaň na Kickstarteru a budeme moc rádi, když nás v ní podpoříte! Už se nám podařilo vybrat více jak 30 % cílové částky.
zdroj: VR Musicians