Startupový svět je důležitou součástí ekonomiky naší malé země v centru Evropy, který si zaslouží náležitou pozornost. A právě to ví i Keiretsu Forum CEE s dalšími významnými partnery jako je CzechInvest, Microsoft, Kooperativa, DLA Piper, Start it @ČSOB, E15 a Agentura Boček, kteří připravili detailní Startup report pro rok 2019-2020.
Tereza Zyklová, Výkonná koordinátorka Keiretsu Forum vysvětluje: “Globální ambice jsme letos v návaznosti na diskuzi odborníků zařadili mezi jeden z pěti znaků definujících startup. Tento rys startup částečně vymezuje od malého či středního podnikání. Přesto je expanze jedním z klíčových témat, které české startupy doposud vnímají jako svou velkou slabinu. Startupisté zápolí s nedostatkem relevantních informací o specifikách zahraničních trhů, nevědí, kde nabýt potřebné know how, a v tomto kontextu poukazují i na nefunkčnost sdílení mezi startupy navzájem i mezi dalšími subjekty startupového ekosystému. Ačkoli se v porovnání s lety 2017 a 2018, kdy proběhl první výzkum Startup Report, podpora expanze zlepšila, stále je na čem pracovat. Pomoci může i zvýšená pozornost médií, která by přinášela větší množství tzv. success i fuckup stories projektů, které si již expanzí prošly.”
Sběr dat vznikal na konci roku 2019 a v počátcích roku 2020, kdy svět už pomalu, ale jistě, ohrožovala korona krize, která se do výsledků též projevila. Odpovídalo celkem 150 startupů a dalších 100 investorů, startupových infrastruktur nebo akcelerátorů a inkubátorů a v neposlední řadě také více jak 300 zástupců veřejnosti. A výsledky hovoří za vše. Startupy jsou odbornou veřejností definované především jako ty subjekty, jejichž podnikání je škálovatelné a inovativní. Z pohledu investora pak nesmí chybět ani vyhlídka exitu, což startup odlišuje například od klasického podnikání. Startupy nabývají na významu a oproti srovnání z minulého roku se povědomí o tom, co nebo kdo je startup zvýšil z 47% na 77%. Co se týká stáří startupů, jejich průměrný věk se prodlužuje a v současné době je nejčastější stáří startupů 3-5 let. Zároveň v porovnání s minulým reportem se výrazně zvyšuje expanze i mimo CEE region a dobývají nové trhy. Podíl pražských firem se snížil oproti předchozímu reportu o 10% a navýšil se počet startupů z regionů.
Akcelerace startupů
Nejdominantnějším dosavadním zdrojem financí je pro startupy investice ze strany zakladatelů. Oproti minulosti, kdy do startupu investovalo právě 90 % zakladatelů, je toto číslo letos mírně nižší, stejně tak finanční zapojení FFF ( pozn. redakce 3FFF znamená Family, Friends a Fools), které kleslo dokonce o třetinu. Nejčastější využitou podporou ze strany státu jsou dotace a granty. Podpora byla nejčastěji využita na získání know-how (50 %), vědu a výzkum (28 %) a rozšiřování výrobních kapacit (22 %). Různých akceleračních programů, které pomáhají startupům zrychlit a nastartovat jejich byznys, se zúčastnily dvě třetiny startupů, což znamená významný nárůst oproti minulosti a to z původních 31% na 66%. Je to spojené především se zlepšující se dostupností těchto programů v regionech. Spokojenost s těmito službami je velmi vysoká. Startupisté oceňují především mentoring a zpětnou vazbu, networking, možnost využití kanceláře a další dílčí služby nutné k fungování startupového podnikání. Ředitelka Divize startupů a inovativních MSP vládní agentury CzechInvest Markéta Přenosilová k tomu doplňuje: „Je vidět, že se startupy v ČR posouvají do další vývojové fáze, což potvrzuje i rostoucí číslo expandujících firem. Z reportu vyplývá, že ačkoli většina startupů plánuje expanzi, bez znalosti lokálního prostředí a informací je velmi těžké se prosadit. Je proto klíčové se nejen dobře připravit, ale také mít lokální zázemí. Díky našim programům jsme schopni toto startupům zajistit – aby se mohly soustředit na to důležité – na byznys. Situace za poslední dva měsíce sice expanzi nakloněná nebyla, ale i tak si myslím, že poskytla příležitosti, firmy musely rychle a pružně reagovat, a to je to, co jde startupům nejlépe. Nechci předjímat, ale myslím, že uvidíme ještě více zajímavých firem – přeci jenom inovace vznikají hlavně v době krize.“ Sedmdesát procent VC a angel investorů má v současnosti zainvestováno ve více než 7 startupech a za poslední rok se každý z investorů setkal s desítkami startupů za účelem posouzení investice.
Detailní informace o Startup reportu jsou dostupné na webové stránce https://www.startupreport.cz/ , kde je volně ke stažení jak starší Startup report z roku 2017_2018, tak i aktuální report Startup Report 2019_2020. Přejeme hezké čtení!