Investice až 50 milionů korun bez ohledu na umístění, mentoring od mezinárodně úspěšných podnikatelů a investorů, pomoc s pilotním projektem, ceny a služby v hodnotě milionů korun, pozornost médií i potenciálních partnerů, zákazníků či zaměstnanců. O to vše se mohou ucházet začínající firmy a inovátoři, kteří se zúčastní 18. ročníku soutěže Nápad roku. Přihlášky lze podávat do 10. května na www.napadroku.cz.
Nejstarší startupovou soutěží v České republice dosud prošlo přes 2500 projektů a celkem již zprostředkovala investice za bezmála půl miliardy korun. Během uplynulých 17 let pomohla na cestě k úspěchu řadě inovativních českých firem, které dnes mají zákazníky po celém světě a spolupracují s největšími globálními značkami – například Apify, Cloudtalk, Daytrip, Kiwi.com, Monitora, Carebot, Kardi AI Sense Arena, Skinners nebo SprayVision.
„Nápad roku letos dosáhl plnoletosti a stejně dospěl i český startupový ekosystém. Zaměstnává už více než 160 tisíc lidí, generuje vysoce nadprůměrné platy a pomáhá budovat dobré jméno České republiky ve světě. Jsem nesmírně zvědavý, jaké zajímavé zakladatele a nápady poznáme díky letošnímu ročníku,“ říká Martin Kešner, zakladatel soutěže.
Malé firmy s velkým dopadem
Podle studie Smart Market Report 2025, kterou připravuje Nápad roku spolu s kariérním portálem StartupJobs a J&T Bankou, již startupy v Česku zaměstnávají dvakrát tolik lidí jako celý finanční sektor včetně bank a pojišťoven. Na mzdách předloni vyplatily přibližně 130 miliard korun, více než 5 % všech mezd v české ekonomice. Mezi lety 2018 a 2023 vzrostl počet startupů o polovinu na 4,2 tisíce firem, počet jejich pracovníků o dvě pětiny a průměrná mzda překonala republikový medián o téměř 30 tisíc korun měsíčně.
„Být součástí soutěže Nápad roku pro mě znamená držet prst na tepu doby a mít vhled do nejnovějších trendů mnoha různých oborů. V České republice jde jednoznačně o nejprestižnější soutěž pro mladé inovátory a začínající podnikatele,“ uvedl Kamil Vacek, andělský investor a ředitel společnosti TCCM. Ta v regionu CEE zastupuje úspěšnou kreativní značku Nothing, která hravým minimalistickým designem dobývá svět telefonů a sluchátek a je novým hlavním partnerem soutěže.
Podpora silných značek
Všechny týmy přihlášené do Nápadu roku mají šanci získat investici až 50 milionů korun bez ohledu na výsledné pořadí. 30 nejlepších projektů během osobních prezentací obdrží zpětnou vazbu od zkušených podnikatelů a investorů, finálová desítka pak bude mít v rámci mentoringu přístup k desítkám odborníků z oblasti marketingu, obchodu či práva. Nejlepší projekty se nakonec 16. září představí veřejnosti na slavnostním večeru. Kromě celkových výherců bude vyhlášena i řada dílčích kategorií, které ocení partneři soutěže.
„Inovace jsou hnacím motorem každého oboru a tuzemské startupy mají potenciál zlepšovat každodenní život nás všech. O to se snaží i Kooperativa jako pojišťovna, a tak ty nejlepší startupové prevenční projekty oceníme jako každý rok i letos v kategorii Bezpečnost má zelenou. Protože nejmíň starostí je se škodou, ke které nedojde,“ vysvětluje Jindřich Skrip, ředitel úseku marketingu a komunikace v pojišťovně Kooperativa.
Škoda Auto zase umožní vybraným nápadům ověřit jejich koncept v praxi společným pilotním projektem a získat tak zkušenosti i profesionální zpětnou vazbu. Microsoft zdarma poskytne konzultace zaměřené na obchodní spolupráci, kredity na služby včetně Azure AI ve výši až stovek tisíc dolarů a jako speciální cenu také oběd s Michalem Stachníkem, CEO Microsoft ČR. Novým komunitním partnerem je udržitelný multifunkční prostor GreenTable, který propojuje vegetariánské bistro s designovou eventovou částí se zaměřením na udržitelnost.
Hlavními partnery jsou Kooperativa, J&T Banka a Nothing. Partnery jsou společnosti FTMO, Microsoft, Peterka & Partners. Hlavní mediální partneři jsou Hospodářské noviny, týdeník Ekonom a CzechCrunch. Soutěž dále podporují CzechInvest, Vienna Business Agency, Pražský inovační institut, Škoda Auto a Czech Founders.
O Nápadu roku
Soutěž Nápad roku je nejstarší startupová soutěž v České republice a na Slovensku. Již od roku 2007 slouží jako finanční a kreativní injekce pro nové projekty a geniální nápady nadějných podnikatelů. Zúčastnit se může jakákoli firma, jejíž produkt či služba není na trhu déle než dva roky. Cílem je nejen objevovat další revoluční produkty, ale také mladé podnikatele vzdělávat, motivovat a pomáhat jim s uvedením na trh a následnou expanzí prostřednictvím investic a mentoringu. Více o soutěži se dočtete zde.
zdroj: Nápad roku