Nejlepší způsob, jak předpovídat budoucnost, je vytvořit ji. Takové je heslo Singularity University, globální vzdělávací a inovační komunity s kořeny v Silicon Valley. Jejím cílem je využít technologie na řešení největších problémů lidstva. V Praze teď organizuje SingularityU Czech Summit, na kterém dostane 5. a 6. března pětice českých startupů možnost představit své nápady před mezinárodními špičkami technologických oborů jako – AI, robotika, big data, finance nebo neurověda.
Za nápadem přinést platformu – přezdívanou také jako „MBA podle Silicon Valley“ či univerzita budoucnosti – do České republiky stojí čtveřice úspěšných českých podnikatelů. Jedním z nich je i Tomáš Krsek donedávna předseda představenstva Škoda Transportation.
„Hlavní důvod, proč jsme se rozhodli podpořit projekt Singularity University a přivézt jej do Česka, je ten, že chceme přispět něčím pozitivním k dalšímu vývoji naší země. Chceme, aby i podnikatelé a lídři v této části světa měli příležitost setkat se s respektovanými experty z oblasti high-tech a vědy, a aby mohli přímo od nich načerpat informace, jak se mění jednotlivé obory a kam směřuje lidstvo s ohledem na rychlý rozvoj technologií,“ říká Krsek.
Zástupci Singularity University do regionu střední a východní Evropy přijedou 5. března vůbec poprvé, mezi nimi i osobnosti jako David Roberts, jeden ze světových top expertů na disruptivní inovace, Divya Chander, profesorka neurovědy na Stanfordu, Neil Jacobstein mající na starosti umělou inteligenci a robotiku v rámci Singularity University v NASA Research Park nebo Ramez Naam, autor sci-fi trilogie Nexus, který vedl vývoj v Microsoftu – mj. stál u zrodu Outlooku, Internet Exploreru nebo Bingu.
Vedle těchto jmen se na prestižní konferenci představí také vybrané české startupy. Vybírat je budou organizátoři akce spolu s Bohemia Venture Capital (BVC), investiční firmou specializující se na high-tech startupy i projekty z vědeckého prostředí. Spolu s Krskem ji v roce 2016 založil a vede Přemysl Rubeš. Zástupci vybraných startupů získají status speakera a možnost 5-minutové prezentace v rámci hlavního programu. Zároveň je v programu speciální blok určený pro networking nejen s účastníky ale také zahraničními novináři a významnými hosty. V neposlední řadě dostanou vstup na konferenci zdarma (standardní cena lístků je 39 tisíc, nyní se ještě prodávají vstupenky s 25% slevou) a možnost být vybráni do programu Singularity University Ventures.
Přemysl Rubeš, šéf BVC, tuto příležitost komentuje: “V Praze asi ještě nikdy nebyla pro startupy možnost vystoupit před zajímavějším publikem. Nezajímají nás proto další seznamovací aplikace či sdílená ekonomika na hlídání domácích mazlíčků. Hledáme projekty postavené na hlubokém technologickém nebo vědeckém know-how, které jsou významné z globálního pohledu. Chceme, ať vystoupí projekty, které nadchnou mezinárodní účastníky i naše hosty ze Singularity University.”
SingularityU Czech Summit se koná 5. a 6. března v Praze na Žofíně, startupy se mohou hlásit již dnes na tomto odkaze, registrace končí v neděli 25.2. a vybrané startupy zveřejní Bohemia Venture Capital o den později.