Tomáš (Zapletal) a Tomáš (Nakládal) založili svůj cestovatelský startup před 3 lety v únoru 2019. Startup Worldee spojuje cestovatele po celém světě a nabízí jim digitální cestovatelský deník, kde je možné sdílet své příběhy, oblíbené trasy, fotky nebo si naplánovat celý trip. Aplikace má nyní přes 40 000 uživatelů, tým se rozrostl na 15 lidí a Worldee generuje první zisky. Tím to ale nekončí a plánují další expanzi.
Worldee zahájilo spolupráci s CzechInvestem už v roce 2019, kdy s programem CzechMatch vyrazili na zkušenou do Londýna a Lisabonu. V roce 2020 se zúčastnili dalšího programu, tentokráte CzechStarter, který je zaměřený na business development. V návaznosti na tento program mohou ty nejlepší startupy odjet na zahraniční camp do Silicon Valley v USA. A právě Worldee vyrazilo do startupového centra dění Silicon Valley odjelo na konci listopadu, kde během dvou týdnů proběhlo nespočet schůzek, které zakladatelé popisují jako zásadní pro svůj business. Sami vyprávějí zkušenost, kdy se po 5 minutách hovoru s Michaelem Meisterling, VP Innovation & Ecosystems z BootUpu zastavili a zeptali se, zda jim rozumí a dokáže si představit co dělají. Michael jejich 3leté působení shrnul po pár minutách v jedné větě: „Ano, rozumím, děláte autentické cestování dostupné pro všechny“. Kluci zůstali v údivu, jak jednoduše shrnul celý jejich startup do jedné věty. Worldee v rámci programu v Silicon Valley využili několik workshopů a mentoringů s těmi nejlepšími experty na business. A přesně to potřebovali pro další rozvoj podnikání.
V České republice se moc nestává, že by se potkali s investorem, který nepotřebuje několik stránek plných čísel několikaletých predikcí. V Silicon Valley pro investice do série A stačí jen dobrá myšlenka a skvělý founder a investice je na cestě. Spoluzakladatel Tomáš Nakládal vysvětluje: „Jak nám řekl jeden místní investor, v Silicon Valley po vás do Series A nikdo nechce finanční predikce a business plán na pět let dopředu. Startupy v této fázi ani nedokáží takové věci predikovat. V Silicon Valley se v těchto fázích většinou investuje formou Safe Note, což je hodně jednoduchá a rychlá varianta a investoři se o investici většinou rozhodnou v řádu dnů. Produkt nebo business model startupu se navíc časem může klidně i několikrát změnit. Důležitý je pak ten motivovaný tým, který vyřeší všechny problémy a dokáže postavit úspěšný byznys.“
Právě teď Worldee přichází s velkou novinkou, která souvisí s jejich monetizací. Aplikace se rozvine a nabídne nové unikátní možnosti. Buď si můžete koupit hotový itinerář a vyjet na skupinový trip se zkušeným cestovatelem, takzvaným travel buddym, který se o vám o vše postará nebo se můžete propojit s českými expaty v zahraničí ve všech koutech světa a vybrat si cestu právě k nim, kde vám zařídí ubytování a zážitky, abyste zemi pořádně poznali. Rádi cestujete, ale nechce se Vám trávit dovolenou samotným například na ostrově sv. Tomáše? Nevadí, nový marketplace cestovatelských itinerářů vám umožní si cestu vybrat, koupit jako balíček a vyjet přímo na místo.
Tomáš Zapletal, zakladatel a CEO startupu doplňuje: „Zavřít se na dvanáct dní v rezortu podle nás není cestování. Chceme lidem ukázat, že když už se rozhodnou někam jet, je skvělé to místo doopravdy poznat i s celou jeho kulturou. V aplikaci u ověřených cest přibude funkce, která se pracovně jmenuje termíny a ceny. Pomocí ní si navolíte, kdy chcete na vybranou dovolenou jet a kolik za ni chcete dát. Spočítáme také cenu potápění pátý den, protože autor cesty se byl pátý den potápět, a cenu túry s místním průvodcem, na kterou půjdete sedmý den. Řekneme, že takto vybraný itinerář bude stát třeba 38 tisíc, zároveň vám ale nabídneme letět o dva dny dřív, protože letenka bude levnější a kapacity hotelu větší. A cesta vás tak bude stát jen 32 tisíc.“
Aplikaci Worldee si můžete stáhnout zde: Google Play | App Store