Tomáš Vika, CEO adELA, má za sebou intenzivní 7-měsíční program CzechStarter agentury CzechInvest, který pomáhá startupům k rozvoji jejich podnikání pomocí unikátní sítě mentorů a expertů. Tomáš vstoupil do programu s platformou adELA , která zajišťuje online vydavatelům, webům a blogům prodej volných reklamních prostor prostřednictvím aukce a právě teď je správný čas sdílet jeho tipy a rady. Sám k tomu dodává : „Program je na téměř 7 měsíců a to budí dojem, že na rozkoukání se je spousta času. Nám to uteklo opravdu rychle a zpětně vnímám, že ne vše jsme zvládli využít na 100 %. Třeba shrnutí našich zkušeností pomůže na cestě programem novým českým startupovým hvězdám. Kdo jiný to má dokázat, když ne my! 🙂 Podnikání je pro mě i o sdílení, společné kultuře, pokud by kohokoliv něco dalšího zajímalo a zvládnu pomoct nebo poradit, nechávám kontakt dole pod článkem“.
Přečtěte si Tomášovy tipy a využijte je na maximum. Jeho sedm námětů není jen o programu CzechStarter, jsou aplikovatelné i na život a podnikání obecně. Držíme všem palce!
-
Je třeba mít plán, a nejen ten rozvojový
Každý účastník do programu vstupuje s plánem rozvoje. Ještě před začátkem bylo dost času se nad ním zamyslet a sladit možnosti i očekávání s pre-mentorem. Důležité je zamyslet se i nad celkovým časovým harmonogramem. Naplánujte si co nejlépe, jaké konkrétní kroky budete potřebovat řešit a kdy. Započítejte do plánu prázdniny, dovolené, konference a vezměte v potaz fáze, ve kterých váš startup a produkt v daném období bude. Na začátku je vše nové a čeká vás velké množství různých aktivit. Musíte projít seznam mentorů, zúžit výběr, s každým se pobavit a vybrat ty správné partnery pro jednotlivé fáze a konkrétní cíle. Také je třeba si v prvotní fázi sednout s vybranými poradenskými společnostmi, kde proberete možnosti svého produktu a společnosti. Měli byste si z toho odnést co nejlepší odhad časové náročnosti jednotlivých kroků a najít vhodný moment, kdy je začít řešit.
-
Využijte svůj čas s mentory naplno
Každý máme vlastní pracovní rytmus, systém a časové možnosti. Mentoři nedisponují „neomezenými kapacitami“, často mají svou práci / podnikání, rodiny, koníčky atd. Mentoring v programu pro ně není primárně o penězích a je nutné vše skloubit s dalšími závazky. Potřebují plánovat svůj čas, proto je třeba ten společný využívat maximálně efektivně. Osvědčila se nám kvalitní příprava před schůzkou. Předem sladit s mentorem agendu pro konkrétní setkání, být otevřený jejich poznatkům a tipům – jsou to profíci ve svých oborech a o tom to je. Ze setkání zpravidla vzešla řada „domácích úkolů“ pro obě strany. Je třeba s tím počítat a mít vyhrazený čas i na to, jinak další setkání plně nevytěžíte a brzdíte se.
-
Sledujte průběžné čerpání budgetu a plánujte k programu potřebné finance
Program jsme se rozhodli využít v plném rozsahu a počítali s potřebnými prostředky na spoluúčast a DPH. To se sice po dvou měsících vrací (při generování příjmu se v přiznání započítává), ale i tak je to relativně velké množství peněz a byly momenty, kdy nám cashflow nevycházelo ideálně. Nenechte se nachytat jako my. Je omezený počet záloh a je třeba nad nimi přemýšlet a vkládat je s rozvahou a rezervou. Párkrát jsem poslal zbytečně malou částku a musel za týden posílat znovu. Držte si přehled o čerpání hodin a financí u jednotlivých mentorů, poradenských společností i celkově v rámci programu. Projektový tým CzechInvestu k tomu vytváří nástroje, ale pro kontrolu se nám osvědčil i vlastní jednoduchý Excel.
-
Naučte se říkat ne
Obecně jsou partneři programu (mentoři, poradenské společnosti) na skvělé úrovni. Mají za cíl efektivně využít své zkušenosti a přidat startupu hodnotu. Nicméně, ne s každým z nich se musíte potkat po osobnostní stránce, systémem práce nebo být spokojení s výsledky a směřováním vaší spolupráce. To je normální, ale spolupráce pak postrádá smysl. V tu chvíli je třeba říct „ne“ a ukončit ji. Zní to snadno, ale nějakou chvíli mi trvalo se to naučit.
-
Požadujte detaily a myslete na „big picture“
Plánujte předem jednotlivé aktivity i časovou zátěž. Položte si otázky „co bude trvat kolik hodin, proč se tomu věnujeme, kam nás to posune a jaký vliv to má na „big picture?“. Není možné fyzicky u všeho být, takže pokud je třeba, nechte si zpětně rozklíčovat veškeré podrobnosti. Nejsem puntičkář, nemám vášeň ve šťourání se v detailech, dívám se na to čistě pragmaticky a vnímám vše v plné sumě za službu bez ohledu na výši podpory z programu. „Má pro mne vynaložená částka za určitý úkon nebo aktivitu odpovídající hodnotu?“ Ano? Tak pokračujeme. Ne? Tak je třeba využít příležitost efektivněji. Myslete na to, že na konci dne je to vaše podnikání a vaše zodpovědnost. Přijměte svou roli.
-
Buďte adaptabilní
V průběhu předchozí výzvy se toho pro adELA mnoho změnilo. Vnější vlivy, jakými jsou například konkurence, dodavatelé, zákazníci nebo investoři, částečně měnily původní situaci a očekávání oproti době, kdy jsme vyplňovali přihlášku do programu. Teď tu navíc máme pandemii COVID-19. Pravidla hry, pro některé možná celé hřiště, se kompletně mění. Nedržte se striktně původního plánu, buďte otevření a reflektujte aktuální situaci. CzechStarter je komplexní program, který nabízí spoustu možností a dává prostor adaptovat se na nově vzniklé situace a potřeby. Pokud půjde o zásadnější změny, doporučuji konzultaci s projektovým týmem CzechInvestu, ať může vše proběhnout hladce. Stále je třeba reflektovat, že jde o veřejné zdroje, jejich čerpání musí být koncepční, obhajitelné a předem schválené.
-
Připravte se na budoucnost
Program startuje a cílem je se co nejrychleji rozkoukat a začít naplno využívat veškeré možnosti. Jakmile se překlopí do druhé půlky a začnete mít přehled o čerpání a fungování, je třeba začít přemýšlet nad tím, že program za chvíli skončí. Pro nás to znamená např. tyto otázky:
„Na co se ještě můžu s mentory a poradci zaměřit a připravit pro nejbližší nadcházející období?“
„Nebudu potřebovat v budoucnu něco, co jde vytvořit již teď (a pak případně lehce modifikovat) – smlouvy se zaměstnanci, upravit vztahy mezi společníky v případě, že jeden bude chtít skončit / prodat / „odejde v pokoji“ (snad ne) 🙂 , atd.?“
Stejně tak pro mě práce s mentory a poradenskými společnostmi s koncem programu nekončí. S řadou z nich mám skvělé, kamarádské vztahy, jsme na stejné vlně a společně vytváříme hodnotu. Vytvořte si tyto vazby, pobavte se s nimi o podmínkách, jejich možnostech, chuti a očekáváních do budoucna.
Díky za pozornost, držím palce ať jde vše dle vašich představ a těším se až si o vás přečtu třeba v TechCrunch! 🙂
Tomáš Vika
CEO adELA