Marián Hurta a Filip Holec jsou hlavním jádrem startupu Engeto, který nabízí jedinečnou programátorskou školu s vlastní výukovou platformou. Nabízí prezenční i online kurzy, které nemají jen naučit developerské dovednosti, ale mají i pomoci začátečníkům uplatnit se v IT světe. Poradí, jak se ucházet o práci, udělají cvičný pohovor a propojí je se zaměstnavateli z jejich partnerské sítě .
A jak Marián i Filip přikyvují, v jejich tříleté cestě jim hodně pomohly nejen partnerství s IT firmami, ale hned dvě další spolupráce. Od jejich začátků s nimi byl ve spojení brněnský Impact Hub, kde probíhá většina jejich kurzů a jejich spolupráce trvá od prvních dní startupu. V druhé řadě je to program CzechStarter agentury CzechInvest, se kterým strávili celý 7-měsíční program plný mentoringu a poradenství, který je posunul dál hlavně v oblasti práva, byznysu a připravované zahraniční expanze.
A my jsme se kluků zeptali, jak to všechno vidí? Jak se jim v ČR podniká? Nejen to se dozvíte v našem rozhovoru.
1) Mariáne, Filipe, v čem jste jiní než jiné výukové online platformy v ČR?
Pokud budeme porovnávat sebe s ostatními výukovými projekty, tak rozdíl je hlavně ve dvou oblastech. V první řadě se studenty aktivně pracujeme a na základě našich dat poskytujeme šikovným studentům nadstandardní služby se zaměřením na kariérní poradenství a propojení na jejich potenciální zaměstnavatele. V druhé řadě má naše platforma unikátní interaktivní cvičení a tzv. simulaci pracovního prostředí. Máme i textové a video obsahy, ale ty ve správné přípravě k IT kariéře nestačí.
2) Spousta startupů nevydrží první rok podnikání. Jaké pro vás byly začátky? Jak vnímáte vy podnikání v ČR?
Udělali jsme hodně chyb, za které jsme zaplatili velkým množstvím investovaného času a peněz. Naštěstí jsme v průběhu posledních let získali výborné mentory, kteří nám pomáhají hlavně v oblasti strategického plánování. Nápady hodně startupů, se kterými jsme se potkali, nevychází dle mého z reálné potřeby trhu, ale z potřeby či přesvědčení samotného zakladatele. Produkt dlouho vyvíjí a nakonec se nestřetne s nadšením trhu. Startup nemá financování a zkrachuje.
My jsme měli zájemce ještě před spuštěním prvního kurzu, což nás utvrdilo v tom, že to, co děláme, může mít úspěch.
3) Už v úvodu jsme prozradili, že pro váš startup jsou důležité dva milníky – spolupráce s Impact Hub Brno a CzechInvestem. Můžete nám o tom říct více?
Impact Hub nám pomohl s propagací našeho startupu v samotných začátcích, ale taky s prodejem kurzů, protože jejich prostory jsou startupově laděné a reprezentativní. Jako větší odběratel výukových programů máme nastavené i výhodné podmínky spolupráce, z čeho dokážou benefitovat obě strany.
CzechInvest poskytuje pro startupy velmi široké portfolio služeb, které startupům dokáže výrazně pomoci a takový typ instituce na Slovensku výrazně chybí ( pozn. redakce – oba zakladatelé, Marián i Filip jsou rození Slováci). My jsme se osobně zúčastnili v programu CzechStarter, kde jsme čerpali dotované služby mentorů z různých oblastí a právní poradenství. Ze širokého portfolia zvučných jmen mentorů jsme si vybrali Davida Kovalského, který nám pomohl s nastavením finančních procesů a strategickým plánováním. Právní kancelář JŠK nám výraznou měrou pomohla s přechodem na GDPR i s tvorbou různých smluv od lektorských až po korporátní partnerství. Ohledně 7 měsíců v programu jsme se posunuli výrazně vpřed. Jsme velmi spokojeni a proto plánujeme využít i další programy, které nám pomůžou hlavně v zahraniční expanzi, protože se můžeme představit na světových konferencích.
4) Jaký cíl máte pro další roky? Více absolventů? Expanze? Získat investora?
Momentálně máme téměř 3000 online či prezenčních studentů a absolventů. Chceme toto číslo výrazně zvýšit a získat si i zahraniční trhy s online platformou. Prioritou číslo 1 je hlavně se neustále zlepšovat, aby se stále vyšší množství talentovaných lidí uplatnilo v IT oboru.
Držíme palce, ať se daří!