Invanta zabezpečuje výrobní prostory pomocí umělé inteligence a strojového vidění.
Vít Rašovský je se svou 18letou praxí expertem v oblasti IT a průmyslu. Nyní se soustředí primárně na oblast průmyslové bezpečnosti, a to se startupem Invanta, který v roce 2020 založil spolu s týmem odborníků nejen na průmysl, ale také z řad softwarových a elektro inženýrů. Invanta má na svém kontě zatím jako jediná bezpečnostní systém založený na bázi umělé inteligence se schopností rozpoznat nebezpečné situace v okolí průmyslových strojů a okamžitě na ně reagovat.
Zní to složitě? Z hlediska uživatele je to jednoduché. Představte si, že pracujete ve velké průmyslové hale, kde na každém kroku hrozí nebezpečí. Materiál, palety, větší či menší robotická ramena a další nebezpečné stroje. Systém od Inva nty dokáže ohlídat okolí stroje a zastavit ho v případě potřeby. Umí dohlédnout na používání osobních ochranných pracovních prostředků, ale také například rozpoznat obličej zaměstnance a přímo autorizovat danou osobu pro obsluhu konkrétního stroje.
Během našeho rozhovoru jsme si povídali s Vítem Rašovským mimo jiné i o výhře Invanty na mezinárodní startupové soutěži BoostUp 2022 v Athénách nebo jeho zkušenostech s bezpečností.
-
Víte, povězte nám o Invantě více. Co je její největší předností?
Největší předností Invanty je produkt samotný, který přináší nejen detekci situace, ale rovnou na ni dokáže reagovat a tak předejít úrazům na pracovišti. Strojové vidění i AI tu byly již před námi, co je však nového je právě ta reaktivní část, tedy to, že náš systém dokáže situaci vyhodnotit a zajistit správnou reakci – od zastavení stroje přes (ne)udělení přístupu až po informování pověřené osoby. Konkrétně například dokážeme ohlídat oblast okolo stroje a v případě narušení nebezpečné zóny člověkem okamžitě zastavujeme stroj. Pochopitelně pak stroj nezastavíme při překročení hranice zpracovávaným materiálem, což zvyšuje produktivní čas stroje stejně jako odstranění fyzických bariér a plotů. Bez předepsaných ochranných pomůcek např. nepustíme pracovníka do konkrétní oblasti, případně neumožníme spuštění stroje. A v neposlední řadě je obrovskou přidanou hodnotou našeho produktu jeho škálovatelnost. Nabízíme totiž řešení pro automotive do jejich téměř plně robotizovaných výrobních hal až po venkovní sklady se stavebními materiály apod.
-
Už víme, že Invanta nabízí „systém co zachraňuje životy“. Co vás k tomuto nápadu vedlo? Jak moc složitá je implementace vašeho zařízení do již fungující firmy?
K nápadu nás přivedl fakt, že ve výrobě nebo například těžbě, existují místa, která je obtížné účinně zabezpečit. Primárně jsme tak reagovali na díru na trhu, o které jsme s týmem z předchozí praxe věděli. Jedná se zejména o situace, kde je nezbytné rozeznat zpracovávaný materiál od člověka nebo částí lidského těla. Právě zde často použití plotů anebo laserových optických systémů buď není možné nebo komplikuje výrobu. A právě tady strojové vidění a umělá inteligence excelují. Implementace jako taková složitá není. Náš systém běží zcela nezávisle na jakékoliv další infrastruktuře. Veškeré zpracování obrazu probíhá přímo v našem senzoru, ve kterém je integrováno vše, co je zapotřebí nejen pro samotné rozpoznávání, ale i pro komunikaci se strojním vybavením.
-
Co bylo na vašich začátcích úplně to nejtěžší?
Určitě nepříznivá makroekonomická situace ve světě způsobená událostmi, které se od roku 2019 rapidně střídaly. Začínali jsme v roce 2020, kdy byl Covid v největším rozmachu, takže v té nejtěžší době pro rozjíždění firmy, schůzky musely probíhat online, nemohli jsme do firem a tedy jsme prostředí, které bylo třeba zabezpečit neviděli osobně. Zároveň firmy měly pozastavené budgety, protože samy nevěděly, zda situaci přežijí. A pak přišla energetická krize a s ní ještě válka na Ukrajině. No a celé to doplňuje nedostatek čipů, přetrvávající do současnosti.
I přes všechny tyto překážky se nám podařilo vývoj produktu náročného na hardware i software posouvat stále vpřed a dokázat sobě, ale i průmyslové komunitě, že umělá inteligence má v oblasti bezpečnosti svoje místo a obrovskou budoucnost. Za to všechno jsem pochopitelně vděčný skvělému týmu, který si uvědomuje, že práce ve startupu není vždy jen procházka růžovou zahradou, ale velmi často je třeba zatnout zuby. O to příjemnější jsou pak takové věci, jako např. výhra Invanty na mezinárodní startupové soutěži BoostUp 2022 v Athénách.
-
Bezpečnost práce je důležité téma, ale někdy trochu opomíjené. Jak to vnímáte vy?
V tom s vámi souhlasím, že se jedná o důležité téma, ale i v tom, že někdy je trochu opomíjené. Situace se ale významným způsobem zlepšuje. Nároky na bezpečnost pracovníků se neustále zvyšují a obecně vnímám i to, že bezpečnost se stává součásti firemní filozofie, tedy aspoň ve větších společnostech. Dobře totiž vědí, že je každé případné zranění problém nejenom z hlediska nedostatku kvalifikovaných pracovníků, ale zejména z pohledu reputace firmy. Velmi často se ale také setkávám s tím, že bezpečnost se začne řešit až ve chvíli, kdy se něco stane. Asi nemusím vysvětlovat, že těmto situacím je potřeba předcházet a ne na ně reagovat.
-
Jaká je vaše rada pro startupisty na závěr?
Začínajícím podnikatelům bych určitě poradil mít nejen dobře promyšlený produkt, ale také si udělat průzkum trhu. Je potřeba nepodceňovat tuto část a chápat, zda má jejich řešení vůbec šanci. Najděte si klíčové zástupce vaší cílové skupiny. Diskutujte s nimi vaše řešení, ptejte se, nebojte se je požádat o pomoc, o radu. Zjistíte, že většina z nich to navíc udělá velmi ráda. Je také samozřejmě naprosto nezbytné obklopit se správnými lidmi, na které se můžete maximálně spolehnout. Toto považuji za naprosto stěžejní. Bezpochyby vás čekají i těžké časy, takže je potřeba, aby jste byli silný team.
No a to navazuje na mou poslední radu, a tou je vytrvalost. Mnoho skvělých nápadů bohužel skončí jen proto, že to foundeři jednoduše vzdají příliš brzy. Nebojte se odmítnutí a kritiky, nebojte se neúspěchů. To k tomu prostě patří. 😊
zdroj: Invanta