Tomáš Řehoř, zkušený manažer právě v těchto dnech pracuje na rozšíření týmu Pipedrive do České republiky, přímo do centra Prahy. Jeho hlavním úkolem bude založit českou pobočku a sestavit český tým úspěšného estonského startupu Pipedrive, který pomáhá obchodním manažerům a obchodním týmům lépe prodávat jejich produkty. Pipedrive je nástroj pro firmy s dlouhým prodejním procesem (průměrná doba je 3 měsíce), kdy je extrémně důležité s každým zákazníkem správně komunikovat. Pipedrive týmy za pár desítek EUR měsíčně učí jak na to a udržuje je vždy o krok napřed. Konkurence na poli CRM je veliká, ale jak sám spoluzakladatel projektu Martin Henk říká, „naší největší konkurencí je papír a tužka.“
A tento systém evidentně funguje. Pipedrive používá přes 75tis. firem po celém světě, od jednočlenných týmů, až po několikaset-členné týmy. Velká část úspěchu se skrývá za intuitivností a jednoduchostí systému – nainstalovat a nastavit jej dokáže každý, kdo umí používat počítač a díky tomu ušetří za technickou podporu a zaškolení, běžné služby spojené s velkými CRM nástroji.
Tomáš doplňuje: „Vyvíjet nástroj, který už používá tolik lidí po celém světě je neskutečně zábavné. Už víme co funguje a když chceme přidat něco nového, máme se koho zeptat. A naši zákazníci s námi milují mluvit, takže každý nový vývoj je potěšení.“
Setkali jsme se s Tomášem a zeptali se ho na jeho představy, plány a další kroky. Kde chce hledat ty správné klíčové lidi? Proč právě Praha? A čím ho estonské vedení zaúkolovalo? Nejen na to jsme se zeptali v jeho kanceláři v pražském HubHubu.
1.Tomáši, zatím sedíš v HubHubu sám a začínáš úplně od začátku. Můžeš nám prozradit, jak si se k tomu dostal?
Už naštěstí nesedím úplně sám. První tři měsíce, když jsem tu seděl sám byly těžké, protože si rád si povídám, takže to často odnášela žena doma. Zpátky k otázce – začalo to vlastně už před 11 lety, když jsem nastoupil v Praze do Skypu. Shodou okolností taky jako jejich první zaměstnanec v Praze. Ve Skypu jsem získal spoustu známých a kamarádů z Estonska. Zároveň ten pražský tým výborně fungoval, podařilo se nám dát dohromady výbornou partu a tak si i lidi v Estonsku pamatovali, že vývoj v Praze je na vysoké úrovni a že je tu rozmanitý trh – češi a slováci se výborně doplňují se všemi možnými jinými národnostmi.
A když se vrátíme zpět do června 2018, zrovna jsem končil v Košíku, a napsal jsem to na LinkedIn. Byl to skvělý nápad, protože kromě Sergeie z Pipedrivu se mi ozvali ještě i jiní lidé a já si nakonec vybíral z několika úplně úžasných možností. Pro Pipedrive to bylo takové hodně rychlé rozhodnutí – Sergei přesvědčil zbytek managementu, že otevřít pobočku v Praze je výborný nápad, když máte na místě prověřeného člověka, kterému můžete věřit – mně. A je to tak, otevírat novou kancelář v cizí zemi aniž by tam firma už někoho znala je hodně těžké, proto to byla s Pipedrive skvělá spolupráce od začátku – oni znali mně a já je.
2. Pipedrive je globálně rozšířen po celém světě a je známý svým jedinečným přístupem k zaměstnancům a svojí unikátní firemní kulturou. Cítíš ten rozdíl? Je to i jeden z důvodů, proč jsi šel do téhle výzvy? Z one man show udělat tým 100 lidí?
Rozhodně ten rozdíl cítím. Pipedrive je založen na velké důvěře ke každému jednotlivému člověku a na otevřenosti. Všichni ví o co nám jde, jaké máme cíle a kadždý den aktualizujeme průběžně data do sdíleného kanálu na Slacku, kde se můžou všichni podívat, jak si vedeme. V praxi to znamená, že všichni táhneme za jeden provaz a spolupracujeme. Je to ohromně očišťující mít v práci mezi sebou navzájem důvěru.
Přesně tohle jsem vycítil už během pohovorů a proto jsem si nakonec ze všech možností vybral Pipedrive. A můj hlavní cíl je toto povědomí šířit mezi lidmi, aby věděli co v Pipedrivu čekat a že se člověk může v práci seberealizovat i bez nadměrného stresu. Ostatně moje nejoblíbenější ze sedmi základních hodnot Pipedrivu je: „Don’t ruin other people’s day“.
3.Proč právě ČR? A jaká je představa estonského vedení o pražské pobočce?
ČR má dobrou geografickou polohu, je to všude blízko a Praha je jako magnet na dobré lidi. Samozřejmě to je všechno umocněno velkým počtem technických univerzit a šikovných lidí z Česka.
Představa estonského vedení je hlavně dát dohromady dobrý tým. Budeme vždy kompletní týmy – tzn. produkťáci, designéři i vývojáři vždy sedí spolu v jedné kanceláři a jedné místnosti. Poučili jsme se z chyb jiných mezinárodních firem, které třeba soustředí Product Management jen do Londýna nebo do USA a vývoj mají jinde.
Tyto kompletní týmy tu budou vyvíjet nové věci, něco co Pipedrive zatím nemá. První zaměření bude na prospecting – první část obchodního procesu, které se zatím Pipedrive vůbec nevěnoval.
4.Už víš, kde hledat klíčové lidi?
Chci aby o nás lidé hlavně věděli. Kdo jsme, co děláme a jak to děláme. Věřím, že globálně úspěšný produkt potáhne a úžasná firemní kultura a vyspělý a moderní technický stack jsou dobrý základ úspěchu. Samozřejmě budeme lidi oslovovat, bez toho to dnes nejde, ale to aby o nás věděli je důležité pro to aby vůbec odpověděli.
Chceme se otevřít komunitě formou meetupů a různých akcí, kde ukážeme světu jak to děláme, aby si z toho taky něco odnesli. Prostě nejdříve něco lidem dát než se rozhodnout jít k nám pracovat.
Moc držíme palce, ať se daří!