Roman Maštalíř žije ve světě startupů už více jak 9 let. První firmu Touch Art však spoluzaložil 2012 jako vývojovou agenturu. Ta v roce 2015 v rámci PR vyvinula zdarma eventovou aplikaci pro konferenci Barcamp Brno. Na tu dobu ne zcela běžné řešení. Mobilní aplikace pro konference sice existovaly, zejména v zahraničí, organizátoři je však tolik nepoptávali. Nepřáli si, aby účastníci akcí koukali do mobilu a odváděli pozornost od toho nejdůležitějšího, co se děje právě na stagi. Jenže když se v předvečer akce změní název prezentace nebo přednášející onemocní, pak několik set kusů vytištěné agendy ztrácí na aktualitě a zmatky jsou na světě.
A právě to je teď hlavní byznys Romana. Šéfuje firmě Eventee, která má více jak polovinu zákazníků v USA a spravuje akce v digitální podobě po celém světě, a to i bez dostupné wifi. Vše navíc dělá z Brna, na dálku a jen pomocí dobře fungující online podpory a týmu. Jak to dělají? V čem vidí přidanou hodnotu oproti dalším aplikacím? A jak firma fungovala za COVIDu, kdy se akce vůbec nekonaly? Na to všechno jsme se zeptali za vás. Prima čtení přejeme!
1) Romane, trošku jsme váš příběh poodkryli v úvodu, ale povíte nám začátek vašeho příběhu sám?
Určitě! Pamatuji se na Barcamp Brno, na tu dobu jedna z největších technologických konferencí u nás. Problém byl v občas chaotické organizaci. Často se stávalo, že nějaký řečník účast odřekl a ráno při checkinu člověk dostal program, který byl fixou přeškrtaný, protože už nestihli vytisknout nový.
Napadlo nás udělat jednoduchou aplikaci na program konference a hodnocení řečníků, která by zároveň sloužila jako promo Touch Art. Že se z Eventee vyklube reálný business mě na začátku nenapadlo, ale když jsem slyšel pozitivní ohlasy od účastníků Barcampu, napadlo mě, že v tom možná něco bude. Hlavní turning point byl e-mail od Michala Šrajera, tehdy z Avastu, který přišel jen pár dní po Barcampu, zda by naši aplikaci mohl použít na konferenci mDevCamp.
První platící zákazník se objevil později 2015, byla to firma GrowJob Petra Ludwiga. Ti jsou naším zákazníkem dodnes…! 🙂
Další roky jsme Eventee vyvíjeli ve volném čase mezi zakázkami. 2018 jsme se s projektem dostali do akcelerátoru v New Yorku díky podpoře CzechInvestu. To byl asi největší katalyzátor našeho přerodu na startup. 2019 jsme pak utlumili zakázkový vývoj a vrhli se po hlavě jen na Eventee.
2) Takže založení Eventee byla v podstatě šťastná shoda okolností, kdy jste využili příležitosti. Na jakém principu funguje vaše aplikace? Co umí oproti jiným aplikacím?
Ano, je to tak. Byla to shoda náhod, jinak bychom se asi věnovali jinému projektu. Nikdy by mě nenapadlo věnovat se světu eventů, ale dnes se od něj už neumím odlepit. 🙂
Eventee je nástroj pro tzv. event engagement. Během pár chvil si organizátor vytvoří program konference v naší jednoduché administraci. Skutečně, kdo někdy pracoval s kalendářem na počítači, vytvoří u nás konferenci do 30 minut. Na druhé straně je pak naše nativní mobilní aplikace pro účastníka. Ten v ní nejen najde veškeré informace o dané události, ale může pokládat otázky řečníkům, sestavit si vlastní program dle oblíbených přednášek, networkovat, hodnotit řečníky a mnohem víc.
Jsme prakticky jediní na trhu s mobilními aplikacemi pro eventy, kteří nabízejí licenci ve formě předplatného. To se nám hodně osvědčilo a díky tomu jsme získali klienty jako TomTom nebo Stanford. Stejně tak jsme jediný plnohodnotný SaaS na trhu eventových aplikací. Zatímco jiní se schovávají za paywall, my máme tradiční Trial verzi a platební bránu a jsme maximálně transparentní v cenové politice. Neumíte si představit, jak to naši zákazníci oceňují.
3) Více jak polovina vašich zákazníků je z USA. Jak se to dá zvládnout o 9 lidech jen z Brna na dálku?
Nejsilněji jsme rostli 2022. Podobně jako další startupy jsme vloni pocítili zásadní zpomalení. Podobné krize nám ale dávají příležitost dělat věcí lépe a o to víc se to projeví v čase v rychlejším růstu.
Vše je zásluha skvělého týmu. Nikdy mě však nepřestane fascinovat, že lze s malou firmou z Brna prodávat software pro velké firmy a univerzity v USA. Hodně nám taky nahrává, že pro náš produkt je v USA hlavní odbytiště. Konference jsou na mobilní aplikace zvyklé a taky mají násobně větší rozpočty než evropské eventy.
Od začátku jsme nad Eventee uvažovali jako produktu, který se celý vyvíjí “english first”. Veškerá naše komunikace, názvy funkcí, popisy, support, knowledge base, vše komunikujeme v US angličtině a pak zpětně překládáme do češtiny. To je určitě jeden z faktorů, která nám v USA pomáhá.
Nejtěžší je asi support, občas se stane, že se někdo ptá na chatu ve 3 ráno. Musí pak čekat na reakci až se Brno probudí. Máme ale v plánu rozšířit náš tým o člověka z časové zóny USA. Občas je složitější domluvit schůzku na prodej, ale díky nástrojům jako Calendly se nám celý proces výrazně zjednodušil.
4) Co vnímáte jako nejdůležitější věc úspěchu? Přežili jste COVID a další úskalí…
Zdůraznil bych 3 věci.
Vytrvalost. Pravda, že hodně úspěšných firem bylo v dobrý čas na dobrém místě s dobrým nápadem. Obecně ale vnímám, že úspěšné startupy od neúspěšných často odlišuje schopnost nevzdat se. Úspěch skutečně může být za rohem.
Tým. Prošli jsem si jako firma neskutečným dnem a ne jednou. Za COVIDU jsme byli 3 týdny od bankrotu. Všichni rozjednaní zákazníci odřekli zájem, ti, co nakoupili chtěli refund. Jednoznačně nejtěžší období v mém životě.
Nechtěl jsem to tehdy vzdát, tak jsem se týmu zeptal, zda by po omezenou dobu mohli přijmout 50% výplatu. Všichni bez zaváhání řekli ano. Tím jsme ze 3 týdnů udělali 6. Během té doby jsme rychle vyvinuli lifetime licenci Eventee a nabídli ji všem. Rázem ze 6 týdnů byly 3 měsíce. Další byla rychlá implementace podpory pro virtuální konference. Prostý přehrávač vložený do naší aplikace a vyvinutí webové verze Eventee. Od toho bodu se prodeje zase rozpohybovaly, ale bylo to stále slabé období. Na podzim jsme se pak dostali až na AppSumo, kde jsme prodali tisíce licencí Eventee a to nás podrželo prakticky celý další rok.
Rodina. Nestačí jen dobrý partner v podnikání, ale i v životě. Koncem minulého roku jsme se opět dostali na tenký led. Chybou v naší landing page nás začal špatně indexovat Google a nám dlouho trvalo, než jsme odhalili příčinu. Koncem roku se tak snížily prodeje natolik, že jsem si pro jistotu neposlal výplatu a utáhl kohoutky, aby nechybělo na lednové výplaty.
Místo toho, aby mi moje manželka vynadala, tak mě podpořila a uklidnila, že to společně zvládneme. V ten moment jsem si uvědomil, že partner, který vás podporuje je možná to nejdůležitější v podnikání. Vážím si toho, že přes veškeré starosti v práci se mám doma o koho opřít. Prostě jsem se dobře oženil. 🙂
5) Jak byste charakterizoval třemi klíčovými slovy svůj startupový život? 😉
Jízda na horské dráze.
Moc děkujeme, ať se daří!
zdroj: Eventee