Ondřej Zezulák je ředitel TECHNOLOGICKÉHO CENTRA Hradec Králové, jež bylo zřízeno městem Hradec Králové na podporu podnikání v regionu. Ročně pracují přibližně se 40 startupy, přičemž jedna čtvrtina se jich zde i zainkubuje. Jak sám Ondřej říká, někdy je to výzva. Hlásí se výrazně větší počet startupů, než se ve výsledku dostane do „finále“. A důvodů je hned několik. Zjistí, že jejich nápad není realizovatelný, nemají finance, leknou se anebo si uvědomí, že na své podnikání potřebují mnohem více času, než jsou ochotni obětovat. Proto TC HK nabízí široké spektrum služeb na podporu podnikání. S workshopy tu začínají na základních školách, a na středních a vysokých školách už pracují s celými týmy, které tvoří své byznys plány. Jak Ondřej vnímá českou podnikatelskou sféru? Na co je hrdý? I to se dočtete v našem rozhovoru.
1) Ondřeji, jak vnímáte ze svého pohledu podnikatelskou sféru v ČR? Chtějí mladí lidé podnikat?
Chtějí, a máme z toho radost. Během roku se k nám dostanou desítky podnikatelských nápadů. Těch „životaschopných“ zůstane ve výsledku jen několik, ale to je v pořádku. Ne každý projekt se sice podaří přetavit v reálný produkt nebo službu, ale všechny zkušenosti začínající podnikatelé zužitkují v dalším životě.
Mnoho mladých lidí má o podnikání trochu zkreslené představy, a i to se snažíme odbourávat už na školách. Pořádáme proto kurzy věnované podnikání, kde dostávají velký prostor také příběhy z praxe. To platí i pro studentské konference, Hradecký startovač a Student Business Forum, nebo třeba hradecké Fuckup nights. Právě podnikatelské příběhy včetně neúspěchů a pádů jsou to, co mladí lidé potřebují slyšet, než se pustí do vlastního podnikání.
2) Technologické centrum inkubuje vybrané firmy, kteří spolufinancují symbolických 15% z celkových finančních nákladů. Můžete nám prozradit, kolik stojí jedna inkubace u Vás a co obsahuje?
Celková výše expertního poradenství je v tuto chvíli 23 tisíc korun, přičemž inkubované společnosti přispívají třemi tisíci. Tato částka ale nehradí čas a náklady spojené s našimi interními konzultanty a zaměstnanci, kteří jsou po celou dobu u růstu firmy a pomáhají i svými zkušenostmi a kontakty. Expertní poradenství je služba, která využívá rady specialistů při řešení aktuálních problémů. Někdy je to průmyslový design, jindy UX nebo třeba strategie vstupu na nové trhy. Je to hodně individuální a každé firmě se snažíme vytvořit služby skutečně na míru.
Druhou možností podpory pro startupy je zlevněné nájemné v našich prostorách. Maximální doba inkubace 2 roky a sleva na nájemném se v závislosti na délce pronájmu pohybuje v rozmezí 30-70 % – to je v začátcích podnikání významná pomoc a firmy ji často využívají.
3) Jaká je vaše osobní největší profesní výzva?
Rád bych, aby se TECHNOLOGICKÉ CENTRUM svými aktivitami rozrostlo do celého Královéhradeckého kraje. Chceme být tím prvním, na koho se začínající podnikatelé z východních Čech obrátí, když budou rozjíždět vlastní business. A těší mě, že se nám to začíná dařit.
V oblasti podpory startupů se v posledních letech vyrojilo nepřeberné množství aktivit, programů a výzev, a i pro startupy samotné je těžké se v nich zorientovat. My však nechceme jít cestou jednorázových finančních injekcí, chceme s firmami pracovat koncepčně a opravdu jim pomoci zvládnout první roky existence.
4) Představte nám vaše úspěšné startupy z Královéhradeckého kraje. Které vám dělají radost a vzešly od vás?
Úspěšných startupů vzešla z našeho inkubátoru celá řada, a tak je pro mě těžké zmínit jen některé. Kus práce odvedli třeba kluci z Pandemicu, kteří se od výroby triček s medvědím maskotem posunuli k vydání vlastní ilustrované knihy pro děti s názvem Medvěd Wrr: Po přečtení zavřít! Kniha měla a má velký úspěch a nedávno ji doplnila i originální karetní hra.
Jednou z inkubovaných firem, která má v TC HK také sídlo, je TriLab. Tato společnost se zabývá výrobou 3D tiskáren a daří se jí jak v České republice, tak i v zahraničí. Začínali u nás v malé kanceláři, postupně se rozrostli přes 100 m2 a nyní už jim i naše prostory začínají být malé.
Do třetice bych rád zmínil projekt Oghma, který přichází s unikátním řešením šifrování e-mailové komunikace. Tenhle projekt dokonce dostal příležitost se prezentovat na Websummitu v Lisabonu v rámci programu CzechDemo.
Těch úspěšných firem bychom ale našli mnohem víc. Každý ze startupů má svůj vlastní příběh, kterým se odlišuje od ostatních, a my jsme rádi, že se můžeme na těchto příbězích podílet.
Děkujeme za rozhovor a držíme palce, ať se daří.