Integromat je jméno českého startupu, které se vepíše do historie českého startupového světa. Roky pracoval tým na automatizační platformě, který nabízí unikátní řešení. To nabízí změnu v automatizačních procesech tak, aby ji zvládl každý a rutinní práce už nebyla každodenní starostí pracovních dní. Jejich nadšení, úsilí a výsledky rezonovaly na evropském trhu a v hledáčku se ocitli i německé firmě Celonis, která je koupila za oslňující částku převyšující 2,5 miliardy českých korun.
Jak probíhala akvizice, jaké úskalí a příležitosti s sebou přináší? Jak se žije jedněm z mála startupových miliardářů v ČR? Jak se taková zpráva oznamuje kolegům? A co byl pro ně nejsilnější zážitek za tři měsíce, které v roce 2018 strávili v San Francisku s programem CzechAccelerator? Nejen o tom jsme si povídali s Ondřejem Gazdou a Patrikem Šimkem, spoluzakladateli českého stratupu Integromat. Připravte si kávu a jdeme na to!
Čerstvě se z Vás stali miliardáři, díky prodeji INTEGROMATU německému Celonisu. Co plánujete s penězi udělat? Zasloužená dovolená?
Ondřej: Naše akvizice nebyla zcela standardního typu. Běžnější je, že při koupi velká společnost spolkne tu menší, převezme technologii a tým a původní projekt se transformuje do něčeho úplně jiného. V našem případě je to jinak. Prodali jsme sice 100 % firmy, ale Integromat dál běží v původní podobě, já a Patrik dále firmu vedeme a nejen že nám do toho Celonis nemluví, ale naopak chce náš růst ještě více podpořit investováním nemalých částek do dalšího rozvoje. Tohle byl jeden ze zásadních důvodů, proč jsme se rozhodli pro prodej tak brzo. Máme šanci dále pracovat na své vizi – vytvořit z Integromatu jedničku a standard na poli cloudové automatizace, a to se silným partnerem za zády. Oba se tedy dále naplno věnujeme byznysu a o důchodu nechceme ani slyšet 🙂 Jsou před námi velké věci!
Patrik: Já osobně akvizicí vnímám spíše jako výměnu podílů. Jak už Ondra řekl, kromě akcií německého Celonisu jsme získali hlavně silného strategického partnera, který nám pomůže nejen se vstupem do enterprise sektoru, ale také s podporou dalšího růstu. Říká se, že nejtěžší etapou firmy je vyrůst z 30 na 100 zaměstnanců, čímž si Celonis prošel zhruba 4 roky zpět. A my jsme nyní přesně uprostřed.
Byl tohle od počátku Váš cíl?
Ondřej: Prodej firmy byla jedna z variant, co jsme zvažovali, ale rozhodně ne tak brzo. První nabídku na koupi jsme dostali v roce 2018, necelé dva roky po spuštění produktu (byla mimochodem právě od Celonisu), a další následovaly. Zájem byl z řad největších SaaS hráčů, ale pro nás to nepřipadalo v úvahu. Měli jsme velké plány a chtěli jsme toho ještě hodně dokázat. Vše jsme tak odmítali, i když to někdy bylo skutečně těžké, zejména když se nabídky začaly blížít devítímístným dolarovým sumám. Samotný Celonis jsme odmítli celkem 3x. Až na počtvrté přišli s nabídkou, co už nebylo možné odmítnout. Ten nejdůležitější důvod jsem popsal nahoře, dalším samozřejmě bylo to neuvěřitelné finanční zhodnocení naší práce a v neposlední řadě hrálo roli to, že nás koupili Němci, a ne Američani. Kulturní odlišnosti oproti USA jsou velké a sousedící Německo je nám prostě povahově blíže.
Patrik: Troufám si tvrdit, že jednu z největších rolí v úspěchu Integromatu hrál právě fakt, že jsme jej nebudovali kvůli následnému prodeji. Integromat je projekt, který měl v první řadě šetřit čas nám a až později přišel nápad, že bychom z něho mohli udělat cloudovou integrační platformu. V naprosté většině rozhodovacích procesů hrál zásadní roli konečný uživatelský zážitek a také proto nám trvalo několik let, než jsme se dobrali pocitu, že je čas ukázat Integromat celému světu. To jde přesně proti obecně známé filozofii MVP (minimal viable product), se kterou vzniká, řekl bych, převážná většina dnešních start-upů.
Jak se taková zpráva oznamuje kolegům?
Patrik: Živě si vzpomínám, jak oznámení doprovázelo hrobové ticho. Z reakcí lidí bylo vidět, že jsou zprávou naprosto zaskočeni. Není divu, akvizice je pro mnoho lidí synonymem pro personální zemětřesení. Vstup nových vlastníků do rozhodovacích procesů může znamenat zásadní změnu ve vizi a kultuře firmy. Jenže to jsou přesně důvody, proč nám “námluvy” s Celonisem trvaly tak dlouho. Produkt jako takový je skvělý právě díky tomu, že jsou za ním skvělí lidé, čehož si samozřejmě byl vědom i Celonis, a proto nám nějakou dobu zabralo, než jsme našli ideální cestu, jak firmy spojit. Dnes vnímám reakci kolegů zpětně jako potvrzení toho, že budujeme skvělou partu, protože jejich hlavní obavy vyplývaly právě z toho, že o by o ni mohli přijít.
Ondřej: To hrobové ticho vypadalo skutečně děsivě. Já se pokusil zavtipkovat, že tady nejsme na pohřbu, ale na veselce, ale zcela se to minulo účinkem. Lidé se začali automaticky bát o práci a trvalo několik týdnů, než se vše uklidnilo. Teď už nikdo nepochybuje a jedeme dál na plno.
Začátkem roku 2018 jste strávili za podpory Agentury CzechInvest tříměsíční inkubaci v Silicon Valley s programem CzechAccelerator. Kdybyste měli shrnout pobyt v pár větách, jaký byl?
Ondřej: Byli jsme součástí nové verze CzechAcceleratoru, která byla po delší době nečinnosti obnovena. Provázely nás určité porodní bolesti, ale jako celek hodnotíme účast pozitivně. Nejeli jsme tam hledat investici, jako ostatní startupy, ale s cílem prozkoumat trh v Silicon Valley, nasbírat kontakty na potenciální zákazníky, naučit se s jejich trhem pracovat a to se nám podařilo. Navíc celý tým z CzechInvestu se neskutečně snažil a věřím, že z těch zmíněných porodních bolestí se do dalších kol poučili a použili je na zlepšení.
Patrik: Ondra to shrnul výstižně. Za sebe doplním jen, že byl krátký :).
Co byl pro Vás nejsilnější zážitek za ty tři měsíce?
Ondřej: Za mě navazování kontaktů se zkušenými lidmi, kde některé přetrvávají dodnes. To je velká přidaná hodnota a jen kvůli tomu se ta cesta a s tím spojená investice vyplatila.
Patrik: Pokud mám zmínit jeden, asi bych řekl poznání toho, jak lidé v USA přemýšlí. Zatímco u nás lidé často vyhledávají produkty podle nízké ceny, v zámoří je nízká cena vnímána jako riziko a levným produktům se zde spíše vyhýbají. A ten důvod je prostý – pokud je to příliš levné, je zde velké riziko toho, že provozovatel dříve či později “krachne”, což v důsledku přináší zákazníkovi starost v podobě hledání nového dodavatele.
Vy sice v Integromatu zůstáváte, ale jaké jsou Vaše plány do budoucna? Vrhnete se na nový projekt?
Ondřej: Nikdy neříkej nikdy, ale pro mě bude Integromat mým poslední projektem. Máme před sebou dlouhou cestu, nový a stále se formující trh a velké ambice. Já za naší vizí jdu naplno a o změně vůbec neuvažuji.
Patrik: Jestli mě někdy v životě něco naplňovalo, tak je to tvořit produkty, které mají globální dosah a zlepšují lidem život. A na tématu automatizace je krásné to, že jsme teprve na začátku. Naprostá většina lidí a firem po celém světě ještě ani neví, jak moc přístupná se automatizace díky nám a podobným produktům stala.
Můžete nám více přiblížit, co tedy Integromat teď čeká?
Ondřej: Čeká nás raketový růst! Jen v Praze a Olomouci do konce příštího roku zvětšíme týmy o cca 80 lidí, v USA stavíme zcela nový obchodní tým a rozšiřovat budeme i naše remote pozice, které máme všemožně po světě. Jak Patrik zmínil, my jsme se doteď převážně soustředili na vylepšování produktu. Neměli jsme žádný obchodní tým a marketing jsme dělali jen v malém měřítku. Teď se to otáčí, už máme skvělý a prověřený produkt a navíc silného majitele, který je odhodlaný investovat ve velkém a Integromat díky tomu všemu nastoupil do nové fáze svého života. Už to není dítě, ale dospělák, co se jde porvat o pozici nejsilnějšího hráče na trhu.
Patrik: Snad bych jen dodal, že v prvním čtvrtletí příštího roku budeme spouštět novou verzi naší platformy, kterou označujeme velice originálně jako Integromat 2.0. Máme za sebou 4 roky provozu a nespočet zpětné vazby od našich zákazníků, je tedy na čase posunout laťku o kus výše. A že to bude pořádný kus! Zároveň nám tento vývoj umožní uspokojit požadavky náročných zákazníků z korporátní sféry.