Právní kancelář Eldison, působící na evropském a americkém trhu, se specializuje na poskytování inovativních právních služeb s důrazem na technologická řešení. A právě technologická řešení, americké investice nebo ESOPY pulzují v Kalifornii na každém kroku. Miloš (Milo) Poplar je advokát kanceláře Eldison, který v San Franciscu působí už více jak rok a je jediným jak českým, tak i kalifornským advokátem pro oblast technologických firem. Klienty Eldison jsou například český unicorn Mews, americký Bloomreach, venture capital firmy jako česká KAYA nebo československá ZAKA a mnohé české startupy jako BetterStack, Deepnote, Fitify, ArtMaster a FaceUp.
Eldison má 38 zaměstnanců, ale Miloš Poplar je v USA jen jeden. Jak se v USA vyvarovat žalobě? A proč je v Americe tak velká síla neúspěchu? I o tom jsme si povídali v našem rozhovoru.
1) Miloši, moc děkujeme za váš cenný čas. Jak jste se k právu dostal? Bylo to vždycky to, co jste chtěl dělat?
Já děkuji za pozvání k rozhovoru, jsem moc rád, že tady můžu být. Dostání k právu; myslím si, že tam nebyl nějaký jeden důvod, spíše to bylo několik menších věcí. Retrospektivně asi největší z nich byl “drive” řešit problémy společně s vysokou tolerancí na stres.
2) Na začátek asi jedna z nejzásadnějších otázek. Má pro české startupy expanze do USA vůbec smysl?
Rozhodně. Většina českých startupů vytváří produkty, které lze prodávat globálně a americký trh je obvykle ten, který dlouhodobě poskytuje nejvyšší ROI, a to jak pro B2B, tak (zejména) pro B2C startupy. Startupům, které mají globální team a ambice obvykle rovnou doporučujeme založení společnosti přímo v USA, co pak vylepšuje jejich pozici vůči lokálním investorům a klientům. Startupy se pak taky vyhnou zvýšeným nákladům na pozdější přesunutí byznysu do USA. Pokud startupy chtějí začít v ČR nebo potřebují mít českou společnost (z USA pohledu potřeba např. k tomu, aby manažéři společnosti měli možnost získat výhodní pracovní víza do USA), pak určitě nedělat jakoukoliv dokumentaci v češtině ale rovnou všechno mít v angličtině (popř. bilingválně) a tzv. “jurisdiction neutral”.
3) Amerika je známá tím, že na jednu stranu je velmi svobodná, a na druhou je někdy právo velmi potřeba. Na co by si měly startupy dát pozor, aby se v USA vyvarovaly žalobě?
Možnost žaloby bohužel úplně odstranit nelze, nicméně jsou určité situace, které jsou častěji předmětem soudního sporu a lze se na ně zaměřit, abychom riziko co nejefektivněji snížili. Jde zejména o soudní spory ze strany (bývalých) zaměstnanců, klientů a dodavatelů. U zaměstnanců tak děláme přes implementaci procesů, které standardizují jak počátek, tak skončení spolupráce se zaměstnanci, způsobem, který reflektuje americká judikatura. U klientů a dodavatelů jde pak o smluvní nastavení, které je v mezích tržního očekávání a nebrzdí sales, ale zároveň vhodně chrání klienta.
4) A jsou v americkém právu nějaká specifika, co by české startupy měly vědět?
Je jich hodně a jsou všude jelikož je právní systém založen na jiných principech než ten náš. Mnoho českých firem překvapí rozdíly při vzniku společnosti (např. že společnost nemá společníky) nebo fakt, že byznysové jednání se děje na právních principech a prakticky nikdo neřeší odkazy na paragrafy v zákonech. Většina právníků je taky nezná a nepotřebuje je znát.
5) Sídlíte v San Francisku, jen pár mil od světového centra inovací a startupů Silicon Valley. Jestli je něco, co tento svět definuje, tak je to optika, jakou místní ekosystém nahlíží na neúspěch. Zatímco v Česku se neúspěch neodpouští, v Silicon Valley, je stejně důležitý, jako úspěch. V čem cítíte sílu tzv. „ failu“?
Myslím si, že akceptace “failu” umožňuje podnikatelům “swing for the fences”, tzn. nebát se mít velké nápady a hledat jejich řešení. Čím větší nápad, tým větší šance neúspěchu, a pokud jako podnikatel vím, že za neúspěch nebudu penalizován, nebudu se bát riskovat a budu hledat to nejlepší řešení. I proto je americký VC market tak velký a úspěšný.
6) Americký mindset je něco, co české startupy vždy překvapí. Co je pro vás osobně na Americe nejpoutavější?
Zaměření na řešení. Souvisí to s akceptací failů. Je tady silná kultura snažit se najít řešení jakékoliv problému. Čím těžší problém to je, tím více lidí má zájem pomoct vám ho vyřešit. Zejména v San Franciscu Vás lidi přepojí se všemi, kdo může být pro Vás relevantní, objem talentu je tady skutečně větší než kdekoliv jinde na světě, a to nejen kvůli lokálním lidem ale nekonečnému přívalu podnikatelů z celého světa, který sem pravidelně chodí na několik týdnů až měsíců. Včetně těch českých.
7) A blížíme se k poslední otázce. Jaké je vaše životní motto?
Nemám 🙂
zdroj foto: Milo Poplar