Dnešní svět se potýká s mnoha hrozbami. Bezpečnostní konflikty ve světě, globální pandemie, oteplování planety, kácení deštných pralesů, chudoba nebo hladomor. To je jen krátký výčet problémů, o kterých víme a které Michalovi Valtovi nejsou lhostejné.
Jak sám Michal říká, tyto problémy řeší lidé po celém světě. Jeho aplikace viaGood má zaktivovat lidi, kteří chtějí jako on něco změnit, a to napříč kontinenty. A to jak pasivní rolí, tak i aktivní rolí. To, co dělá, zaujalo i investory. Celkově získal pre-seed investici ve výši přibližně 2 mil. USD.
My jsme se setkali s Michalem Valtou na konferenci We Connect 2022 v Olomouci, která se konala 3. listopadu 2022. Probrali jsme spolu jeho fuckupy, úspěchy i to, proč viaGood funguje jen v Americe.
1. Michale, popište nám, na jakém principu funguje aplikace viaGood? Jak dokáže změnit svět?
Většinou, když se mluví o startupech, tak jejich představení začíná slovy: „Zlepšujeme svět…“. Například zlepšujeme svět bankovnictví. Nebo zlepšujeme svět, pomáháme značkám růst… A podobně. My ve viaGood prostě zlepšujeme svět jako takový. Zaměřujeme se na nejkritičtěji postižené oblasti naší planety. Ke dnešnímu dni je těch oblastí v naší aplikaci 51. Od klimatické krize přes ztrátu biodiverzity až po podporu sociálně vyčleněných jedinců nebo komunit. Uživatelé viaGood mohou snadno na několik kliků podpořit neziskovou organizaci, která v terénu v dané oblasti pomáhá, nebo mohou uspořádat event (například úklid lesa v okolí) nebo se takového eventu zúčastnit. Další možností je podepsat petici ve věci, na které uživatelům nejvíce záleží. Vše je snadné, rychlé a přitom se zapojením celé komunity podobně smýšlejících lidí.
2. Máte jen americkou entitu. Můžete nám o tom říct více? Jak je to s českým týmem v ČR?
Na viaGood pracuje dnes 18 lidí ve třech zemích světa. Hlavní tým máme v Olomouci, ale jak jste správně zmínila – jsme čistě americká entita. Od začátku našeho projektu jsme věděli, že budujeme globální věc. Naše ambice byly obrovské – vybudovat největší komunitní nástroj na světě pro jeho zlepšování. Nic se na tom cíli nezmenšilo, ba přímo naopak. Bylo tedy logické, že jsme začali ve Spojených státech amerických. V roce 2023 chystáme start v dalších šesti anglicky mluvících zemích světa.
3. Fuckupy versus úspěchy. Muselo jich být spousty. Prozraďte nám nějaké :).
Nenazval bych to „fuckupy“ – nějak nemám to slovo rád (smích). Raději bych řekl: Situace, kdy vše nešlo, jak jsme si představovali. První taková větší situace nastala začátkem roku 2020, kdy jsme spouštěli koncept viaGood tak, jak jsme na něm dva roky předtím pracovali. Měli jsme vše nastavené na zachraňování deštných lesů, odstraňování plastů z oceánů a podobně. Vrátil jsem se v březnu ze Států s posledním razítkem od úřadů, které jsme potřebovali na spuštění testovací fáze. Přiletěl jsem se v neděli večer – to si živě pamatuji – a ve čtvrtek zavřeli USA kompletně hranice. Kvůli COVID-19. Doslova přes noc svět přestal řešit vše ostatní. Nikoho v tu chvíli nezajímaly deštné pralesy nebo plasty v oceánech. Trvalo nám dva měsíce, než jsme viaGood upravili tak, aby mohl pomáhat i v této globální pandemické hrozbě.
Podobná situace se zopakovala letos v únoru, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Tam už jsme byli ale o hodně rychlejší. Možnost pomáhat Ukrajině (ale i jakýmkoliv jiným státům zužovaných následky války) jsme přidali do viaGood za necelých 48 hodin.
Aplikaci viaGood si můžete stáhnout již nyní v Apple store.
Moc děkujeme, ať se daří!