Matyáš Mandík z Pixelmate je mladý, nadějný podnikatel, který založil před 6 lety svoji první vývojářskou firmu. A jak šel čas, zjistil, že dělat vývoj a budovat produkty nestačí.
Cítil veliké rezervy a bylo mu jasné, že samotné aplikace klienty nenalákají. Potřebují něco víc. Musí o nich být slyšet, musí být online, mít přidanou hodnotu a hlavně chtěl, aby jeho projekty byly kvalitní i svým obsahem. Začal si projekty vybírat a každý nový projekt řešil i se svým týmem testerů, programátorů, manažerů a marketérů. Jak sám říká: „ Svému týmu věřím. Nikdy jsme neměli žádné půjčky a vždy jsme pracovali jen s reálnými rozpočty. Má práce je má rodina, vkládám do ní vše a lidi do svého týmu si pečlivě vybírám. A vybraným projektům musím věřit. Pokud to s klientem necítíme stejně, nemohu tu práci přijmout.“
Pro jaké významné klienty pracoval? Jaké má plány? Jak se rozhoduje, že nabízenou práci přijme? Co pro něj znamená přidaná hodnota projektu? Právě o tom jsme si s Matyášem Mandíkem z Pixelmate povídali v našem rozhovoru.
1) Matyáši, řekněte nám, proč je Pixelmate jiný než ostatní firmy, které pomáhají firmám vyvíjet aplikace a budovat produkty? Co je ta zmíněná „přidaná hodnota“ projektu?
Klienti si na nás nejvíce cení komplexnosti, se kterou k projektům přistupujeme. Uvědomili jsme si totiž, že pouhé vytvoření aplikace nezaručuje její úspěch. A my potřebujeme spolupracovat na úspěšných projektech, na tom závisí náš růst. Naši klienti většinou potřebují inovovat, získat velký počet uživatelů, konkurenční výhodu nebo potřebují zefektivnit svojí firmu a je přirozené, že se ve světě digitálu a moderních technologií neorientují. My inovacemi žijeme, neustále se vzděláváme, pracujeme na velkých projektech pro mezinárodní firmy, stavíme často velmi úspěšné appky. Rádi se podílíme o své zkušenosti, které jsme schopni vtisknout do klientských projektů. Takže nejsme “jen” vývojáři aplikací, ale stavíme kompletní online projekty včetně jejich business modelu a strategie pro úspěšný růst.
2) A s čím vším umíte firmám a startupům pomoci?
Začínali jsme čistě jako vývojáři. Velmi rychle jsme ale zjistili, že klienti potřebují daleko více, aby mohli s projektem uspět. Často tedy začínáme s workshopy, kde zjišťujeme konkurenceschopnost projektu, cílovou skupinu, navrhujeme a dotahujeme funkcionality. Je totiž přirozené, že autor projektu nemá hluboké zkušenosti s architekturou projektu, s marketingem nebo online businessem. V první řadě tedy radíme v této oblasti, aby byla aplikace navržena efektivně a měla otevřené dveře k úspěchu. Až poté nastupují návrhy designů, grafiky, samotný vývoj. Kromě toho máme in-house testery a o appky se většinou dlouhodobě staráme a provozujeme je.
3) Netajíte se tím, že si projekty vybíráte a řešíte, zda i pro vás bude práce zajímavá. Co je vaše měřítko?
Je to tak. Vnímáme spolupráci s klientem jako partnerství. Potřebujeme, aby měl klient skvělou vizi, která má opravdovou šanci na úspěch. My se poté můžeme podílet o naše know how, kontakty a projekt celý postavit. K tomu si ale potřebujeme s klientem lidsky sednout a pochopit jeho záměr, se kterým osobně souhlasíme a věříme mu. Jen tak může vzniknout něco skvělého, co funguje. 🙂
4) Můžete nám prozradit některé své spokojené klienty?
S většinou našich klientů máme podepsané NDA (dohodu o mlčenlivosti), nemohu tak odkrýt zajímavé projekty, na kterých aktuálně pracujeme. Ale spolupracujeme s velkými jmény jako je třeba Česká televize, Deloitte, Cemix nebo třeba Národní muzeum. Myslím ale, že ještě tento rok uslyšíte o nových, velmi zajímavých projektech, které budeme postupně odkrývat. 🙂
5) Expanzi plánujete pozvolnou. Jaké máte plány?
Pixelmate nemá žádné investory ani úvěry, vše si financujeme z vlastních peněz. Proto přistupujeme ke všem investicím ve firmě velmi efektivně, což se nám v minulosti několikrát vyplatilo. Expandujeme tedy spíše přirozeně. Mnoho našich klientů má pobočky mimo Českou republiku a zprávy o tom, že jsou s námi zde v ČR spokojení se šíří rychle. Často nás tak oslovují klienti z Německa, Švýcarska nebo třeba z Anglie na základě doporučení. Tento rok plánujeme mít cca 35% zakázek ze zahraničí.
Děkujeme za rozhovor a držíme palce, ať se daří.