Život Matěje Schmalze se točí kolem knih a čtení. Během svého života vyzkoušel několik aplikací na digitální čtení a audioposlech a žádná nesplňovala jeho kritéria. Rozhodl se proto postavit vlastní. Chtěl vyřešit hlavně dva problémy, které vidí mezi lidmi. Ti tápou, co číst, a hlavně nemají návyky na pravidelné čtení. Přečtou si jednu knihu za čas a tím to končí. To chce Matěj se svým týmem změnit. Rok chodili za vydavateli (audio)knih a domlouvali spolupráci, následně vyvinuli mobilní aplikaci, naskočili do akceleračních programů, jako je Start it od ČSOB nebo bootcamp od Czech founders, a nyní se už 8 měsíců inkubují v programu Technologická inkubace agentury CzechInvest. Lehká cesta to určitě nebyla.
Udělejte si kávu a přejeme příjemné čtení!
1) Matěji, proč zrovna knihy? Co vás na tom láká?
V dnešní rychlé době, kdy všichni chtějí všechno hned a rychle a neudrží dlouho pozornost mi přijde skvělé, že knihy jsou pravý opak. Dokážou člověka uklidnit a zároveň předat myšlenku nebo emoci. Z dat vyplývá, jak čtení rozvíjí emoční inteligenci, kreativitu, rozšiřuje slovní zásobu a má pozitivní vliv na psychiku. Já sám rád čtu, ale jsem dyslektik a čtení papírové knížky je pro mě někdy frustrující. Dlouho jsem hledal řešení, které by mi pomohlo víc číst a budovat udržitelný návyk – a o to se v Elredu snažíme. Pomoc lidem víc číst díky tomu, že si postupně vybudují čtecích návyk, který pro ně bude dlouhodobě udržitelný.
2) Vaše hlavní motto je, že chcete pomoci lidem číst. Jaký je váš typický ideální zákazník a kde ho hledáte?
Naše aplikace je určená pro každého, kdo chce začít víc číst. Spousta z nás si dává na začátku roku předsevzetí, že začneme víc číst a na konci roku se smutně ohlédneme a řekneme si: “Tak třeba příští rok”. V Elredu najde každý čtenář vše, co potřebuje – knižní obsah a chytré funkce, které mu pomohou vybrat zajímavé tituly přímo na míru, tak aby se nestalo to, že nebude vědět, co číst. Jednoduše si taky může nastavit své čtecí cíle a aplikace mu je pomůže dodržet a ukáže mu statistiky, jak si vede v jejich plnění.
3) První zářijový den jste spustili aplikaci a nyní ji spouštíte i pro předplatitele. Co jim vaše aplikace přesně nabízí?
Začátkem září jsme spustili mobilní aplikaci, kde uživatelé najdou více než 7 500 audioknih od českých i světových autorů napříč 20 žánry. Nebylo to jednoduché a velké díky patří celému našemu týmu, který se na vývoji podílel a Technologické inkubaci od Czechinvest. Inkubace nám pomohla akcelerovat náš vývoj, seznámit se s řadou expertů v oboru a propojit se se zajímavými institucemi. Dnes už rychle nabíráme první platící uživatele a reálnou zpětnou vazbu z trhu. Teď jsme spustili i první možnost předplatného, kde si uživatelé za 289 Kč mohou vybrat 1 knihu měsíčně, která jim zůstane a zároveň čerpat slevu na každou další zakoupenou knihu a další výhody. Do konce roku plánujeme rozšířit náš katalog knih a v příštím roce se zaměříme i na rozšíření o další tituly v cizích jazycích.
4) Sám jste mi před rozhovorem říkal, že je dobré dát si pozor na název startupu. Co se vám stalo?
Původně jsme se jmenovali Librity – Libri (latinsky kniha), Liberty (svoboda), Library (knihovna) – i proto náš symbol, letící kniha osvobozená od své fyzické podoby. Název se nám líbil a rozhodli jsme se, že ho chceme používat pro náš projekt. Podali jsme si žádost o ochranou slovní známku pro český trh a po několika měsících nám přišla výzva a v rámci lhůty k připomínkám přišlo napadení naší ochranné známky od německé společnosti.
S našimi právníky jsme vyhodnocovali možnosti, jak celý problém řešit a nejlogičtější v ten moment byla změna jména. Bylo to bolestivé, pracovali jsme na tvorbě brandu, povědomí o značce, měli jsme pozitivní emoce k názvu a to celé jsme museli pohřbít. Následovalo dlouhé vymýšlení nového názvu, navrhli jsme více než 600 variant a pak začali postupně škrtat. Byli jsme dost přísní, co nový název musí splňovat – vymezení proti konkurenci, nezamknout se v naší kategorii, volné světové domény, negativní konotace v různých jazycích a ochrannou známku pro celou EU.
Celý proces už máme za sebou a na nový název – Elredo jsme si zvykli a věřím, že už nám vydrží a přinese v budoucnu spoustu úspěchů jak u nás, tak v zahraničí.
5) A poslední otázka bude směřovat k vaší startupové cestě. Co je pro vás během vaše podnikání nejhorší a nejlepší zážitek nebo výzva?
Nejlepší je rozhodně možnost pracovat s partou lidí, kteří jsou odborníci v tom, co dělají, a hlavně jsou velcí srdcaři, kterým dává náš projekt vyšší smysl. Baví nás překovávat všechny překážky společně, díky čemu se neustále můžeme posouvat nejen jako firma ale i jako lidi. A co byl ten nejhorší? Napadá mě ta změna jména, která nám sebrala pár měsíců, které jsme mohli věnovat smysluplnější práci, ale i tak to byla velká škola, tak místo toho řeknu administrace. Jako startupista chcete budovat produkt, který splňuje potřeby vašich uživatelů a řešit udržitelný a škálovatelný byznys model – to mě baví, proto mě mrzí, kolik času musím kvůli podnikání obětovat administraci vůči státu. Spousta věcí se dá dělat jednodušeji a když mluvím se startupy ze zahraničí, občas se až diví, co vše a jak složitě tady musíme řešit. Zlepšuje se to, ale mohlo by to být lepší. 🙂
Moc děkujeme, ať se daří!