Martin Eliáš pracuje ve startupu MapTiler už 4 roky, kde vede obchodní tým a stará se také o zákaznickou podporu. Jeho každodenním chlebem je hledat nové příležitosti, pomáhat stávajícím klientům a pečovat o softwarovou mapovou platformu pro vývojáře programů, webových stránek a mobilních aplikací.
Když agentura CzechInvest otevřela možnost zúčastnit se intenzivního týdenního programu v New Yorku, MapTiler neváhal, přihlásil se do otevřené výzvy, úspěšně prošel hodnotícím výběrem a s programem CzechMatch vyrazil druhý listopadový týden na východní pobřeží USA. Jak sám Martin říká hned na začátek, USA je pro ně už poměrně známý trh. Celých 50 % celkového obratu přichází právě z Ameriky. Jsou si však vědomi, že je stále co zlepšovat. A chtějí, aby o nich bylo v USA více slyšet. A to se jim s programem CzechMatch povedlo. Během jednoho týdne se jim věnovali američtí mentoři a investoři ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v New Yorku a Brianem Frumbergem z Venture Out, kteří sídlí přímo v New Yorku. Desítky schůzek, networkingových akcí a možností se prezentovat během několika dní může jejich byznys v USA ještě více nastartovat.
S Martinem jsme si zavolali a právě teď vám přinášíme to nejzajímavější, o čem jsme si povídali.
Martine, dokážeš ve třech větách říct, co přesně děláte? V čem jste unikátní?
Jasně, my v MapTileru věříme, že si firmy zaslouží svobodu vytvářet mapy po svém a lidé, kteří ty mapy používají, mají právo na soukromí. Naše konkurence firmám podstrkuje mapu přeplněnou informacemi, které pro koncové uživatele v danou situaci nemají žádný význam, vás jako firmu to stojí hromadu peněz, funguje to pouze online a záznamy vašich zákazníků o jejich fyzickém pohybu a hledání v mapách jsou nabízeny třetím stranám pro potřeby cílené reklamy. MapTiler je mapová platforma, která umožňuje zákazníkům integrovat digitální mapy plně přizpůsobené jejich potřebám, použitelné jako online služba nebo instalované přímo u zákazníka, dokonce i bez internetu. Naše mapy neobsahují žádnou reklamu a plně respektují soukromí koncových uživatelů.
Absolvovali jste více jak 10 mentorských bloků se zkušenými americkými mentory, kteří řešili přímo váš konkrétní projekt. Co byla pro vás nejcennější rada? Jak to celé vnímáte?
Ano, program CzechMatch byl velice pestrý a nabitý schůzkami s mnoha zajímavými lidmi a zkušenými mentory. Na rozdíl od většiny ostatních startupů, které z Česka cestovaly s námi, jsme neletěli do New Yorku hledat investory, naše firma funguje už pár let a to naprosto organickým způsobem, tzv. “bootstrapping”. Do New Yorku jsme se vydali s jasným cílem – zjistit, jak co nejvíce posílit MapTiler brand awareness ve Spojených státech, kde je pro náš produkt ta největší kupní síla, ale zároveň také největší konkurence na trhu. Že máme super produkt a že o něm umíme hezky povídat nám většina mentorů pouze potvrdila, v čem nás ale zaskočili byla konkrétně kritika webových stránek, které jsou až příliš technické, postrádající život a emoce, což je z pohledu amerického trhu zásadní nedostatek. Řekli nám, že s něčím takovým můžeme uspět maximálně tak v Německu a bylo nám vysvětleno, že emoce obecně prodávají mnohem více, než dokonalost produktu samotného a to dokonce i v B2B a B2G sektoru, kde se v naprosté většině případů dnes MapTiler pohybuje. Nešlo tedy jen o obecné rady, ale konkrétní nasměrování řešení problémů, které máme. Byly to pro mě zásadní informace, se kterými teď budu hodně pracovat a věřím, že se to brzy vyplatí.
Plánujete novinky a přicházíte s novými službami. Můžeš nám o tom říci ještě více?
Velice rád! Mám dvě věci, které určitě stojí za zmínku. Kromě street map nabízíme našim zákazníkům také satelitní a letecké mapy. A právě v tuto chvíli dokončujeme novou satelitní mapu celého světa z dat získaných ze satelitů z roku 2020 a 2021. Půjde tedy o satelitní mapy až o 5 let novější než ty, které jsme nabízeli doteď. Zapracovali jsme ale i na vylepšení kvality tohoto mapového datasetu a to díky algoritmu, který jsme více než rok sami vyvíjeli. Nová satelitní mapa bude dostupná napříč našimi produkty ještě před koncem tohoto roku. Tou druhou věcí je vizualizace počasí. Už pár měsíců našim zákazníkům nabízíme nástroj pro zpracování a vizualizaci dat o počasí jako je teplota, tlak, vítr, srážky, ale třeba i směr a výška vln na oceánech a mořích nebo dokonce 3D animace mraků. Tyto krásné a plynulé animace se samozřejmě zobrazují nad naší mapou. Brzy budeme schopni našim zákazníkům dodávat aktuální data o počasí ve formě animací jako službu, už tedy nebude potřeba zajišťovat si data vlastní. Pokud vás zajímá jak krásné ty animace jsou, koukněte na demo na našem webu.
Držíme palce, ať se daří!