Klára Losert je mladá startupistka, která společně s Romanem Nguyen staví digitální platformu pro budování a správu komunit – Talkbase. Jak sama říká, cílí hlavně na americký trh, kde velké společnosti pracují na budování komunit a jsou ochotni za to zaplatit. V roce 2022 získal Talkbase historicky jednu z největších ranných investic v Česku v celkovém objemu 50 mil. Kč.
Co ji nejvíc nakoplo? A o čem vlastně celý Talkbase je? Nejen na to jsme se zeptali Kláry.
1. O čem přesně v Talkbase jde? V čem je jeho unikátnost?
Talkbase je analytics platforma pro budování a správu komunit. Talkbase pomáhá komunitním týmům měřit dopad jejich aktivit jak na komunitu, tak na byznys. Kromě analytics nabízí naše platforma tvorbu eventů, správu ambasadorských programů, task management a CRM s kontakty na všechny členy komunit. Jednou z největších výhod Talkbase je, že na jednom místě máte všechno, co jste dosud složitě dělali skrze různé tabulky, formuláře a e-maily. Celkově platí, že komunitní manažeři v současnosti tráví většinu dne organizací práce a mají málo času bavit se se členy komunit. Talkbase jim automatizuje a usnadňuje rutinní činnosti, takže se mohou soustředit na to podstatné.
2. Jaké jsou vaše největší výzvy při budování a správě komunit? Jak získáváte přehled o tom, co konkrétní komunity potřebují?
Největší výzvou při budování a správě komunit je škálování a měření dopadu komunity na byznys. Komunity jsou skvělé brandově, ale pokud nevíte jejich dopad, je težké obhájit si aktivity, které jako komuniťák děláte. Kromě toho je získat přehled o tom, co konkrétní členové komunity potřebují, co je baví a který program nejlépe funguje.
3. V jednom rozhovoru jste zmínila, že evropský trh pro vás není prioritou. Ten hlavní cíl pro vás je americký trh. Prozradíte nám proč?
Talkbase se zaměřuje na technologické firmy, protože inovace v tom, jak se komunity staví a využívají, často přicházejí právě od nich. Tyto firmy mají za sebou VC funding a potřebují extrémně rychle růst. Bavíme se o společnostech jako Salesforce, Atlassian, Yelp nebo MongoDB. Když se podáváte na aktuální Forbes žebříček Top 100 Cloud společností světa, velká většina z nich má za sebou obrovské komunity a aktivně rozšiřují své komunitní týmy. Proto se Talkbase soustředí na americký trh, kde má firma svou pobočku a kde jsou firmy ochotné platit za nástroje pro řízení svých komunit.
4. Dokázala byste nám říct, co vás nejvíc zklamalo a „nakoplo“ během vaší cesty s Talkbase?
Jeden z našich investorů mi dal skvělou radu, která mě hned při této otázce napadla; Nesnaž se přesvědčit ty, kteří nevěří. Investuj energii do těch, kteří by se mohli stát vašimi „cheerleaders“. To nám pomohlo dobře investovat když jsme fundraisovali, ale i když jsme nabírali lidi do týmu.
5. Jakou věc byste chtěla vědět, když jste poprvé spustili Talkbase, a jak to ovlivnilo váš přístup k podnikání?
Jak moc důležité je mluvit s těmi správnými lidmi. V early-stage fázi startupu se často mluví o tom, jak důležité je mluvit s potenciálními uživateli a sbírat jejich feedback. Málo lidí už ale mluví o tom, jak je důležité mluvit s těmi správnými lidmi, kteří aktivně pociťují problém, který se snažíme svým produktem vyřešit. Stávalo se nám velmi často, že jsme mluvili s těmi nesprávnými lidmi, a to nás směrovalo stavět jiný produkt než ten, v který věříme.
6. Jaká je vaše rada na závěr, jak to všechno zvládnout?
Myslím si, že „nepřestávat“. Při stavění startupu máte mnohem více těžkých dní než těch dobrých a je potřeba se nenechat demotivovat a pořád si jít za svojí vizí. Je to jízda 🙂
Moc děkujeme! 😉
zdroj foto: Klára Losert