Disraptors Summit, který se uskuteční v úterý 11. října 2022, bude skvělý. Jeho předchůdce Startup World Cup Summit, jak se konference jmenovala v minulých letech, byla nabitá světoznámými spíkry, z nichž největší ohlas měl Steve Wozniak. Letošní rok pod hlavičkou Disraptors přináší mnohé změny, současně ale v lecčems navazuje na úspěšné předchozí ročníky .
Již tradičně to bude jedna z největších startupových akcí roku. Přiveze do Prahy nejen Evropskou Startupovou ligu mistrů, ze které v závěru dne vzejde celoevropský vítěz, ale především představí řadu významných osobností, mezi nimiž tentokrát bude nezvykle mnoho výjimečných žen, které jsou doslova ztělesněním inspirace. Každý z nás má moc měnit jednotlivé lidské životy, ale dámy jako Holly Branson, dcera Richarda Bransona a hlavní vizionářka Virginu, Alyssa Carson, 21letá budoucí astronautka, Milena Králíčková, první žena v čele Univerzity Karlovy za 674 let od jejího založení, nebo Erika Piirmets z estonské vládní organizace e-Estonia, mění doslova celý svět.
Zákulisí velkých konferencí se moc neodkrývá, ale my udělali výjimku a vyzpovídali dva velké dříče a tahouny letošního Disraptors Summitu. Katka Syslová, marketingová ředitelka, a Tom Cironis, ředitel celé akce, se svým týmem zažívají každý den krásné i krušné chvíle. Každý z nás to zná. Detaily, drobnosti, nepředvídatelné problémy.
Připravte si kávu a něco dobrého na zub a užijte si tento rozhovor, jako jsme si ho užili my.
1) Tome, Káťo, půjdeme hned na věc. Povězte nám první věc spojenou s Disraptors, co vás právě teď napadne 😉
Tom: Kotel práce, nestíháme deadliny a tak. A když se zamyslím trochu víc, tak mě napadá velká startupová komunita z V4 zemí a taky úspěšní a slavní řečníci, kteří nám jsou ochotní věnovat jejich čas i zkušenosti, tipy a triky. To je to, co mě na tom nejvíc baví.
Kate: Láska k dinosaurům, tři kila stresu, hektolitr práce, špetka žijeme-len-raz a nakonec posypat lehkým infarktem na hlavní stage. Protřepat, nemíchat…
2) Disraptors zažil letos rebranding a jako správný raptor se ničeho nebojí a trochu vykukuje z davu. V čem jste jiní?
Kate: Náš raptor má totiž hlavu a patu a můžete si s ním hrát. Startupová džungle prostě potřebuje svého disraptora.
Tom: Startup World Cup & Summit byl nejdelší název v historii všech startupových akcí ve známém i neznámém vesmíru, s čímž se ovšem nedalo moc dělat, protože licence. V průběhu minulého roku se objevila možnost udělat změnu a po sérii vyjednávání jsme dostali zelenou k přejmenování. A toho se Kate samozřejmě hned chytla. Spojili jsme její lásku k dinosaurům a Jurskému parku se slovem “disrupt”, které je v našem odvětví velice běžné, a vytvořili jsme Disraptors. Kate si s tím dokonale vyhrála a za mě vznikl parádní nový brand. A dá se nejen zapamatovat, ale i vyslovit!
3) Jak se taková akce připravuje? Čím začínáte? Přibližte nám svoje „fuckupy“ i radosti.
Tom: Je to celoroční práce, prakticky hned po uzavření jednoho ročníku obratem začínáme pracovat na dalším. Nejdéle se řeší fundraising, sponzoři a domluva s ostatními evropskými startupovými soutěžemi a řečníky. Tři až čtyři měsíce před samotnou akcí pak jedeme naplno celý tým. Letos náš tým táhne Niky, která řídí celou produkci Summitu i doprovodných eventů. Bez ní a Kate bychom toho nedokázali tolik, obě jsou hnacím motorem týmu. Takže Women Power není jen o řečnících na hlavní stagi, ale také o týmu v pozadí, který to vše organizuje. O naše vztahy s ostatními organizacemi po Evropě – hlavně akcelerátory, inkubátory a investičními fondy, se stará Ondra, který ještě k tomu společně s Lucasem a Jakubem řídí celou SWC soutěž, včetně finále V4 zemí. Lucas je zároveň naším kontaktem pro mentory na Summitu a zároveň má pod palcem vše okolo vstupenek. Jakub komunikuje s V4 startupy v soutěži, pomáhá nám selektovat finalisty a zajišťuje chod panelových diskuzí. A celou komunikaci nám řídí Kate společně s Věrkou a Knarik, takže pokud jste kdekoliv zahlédli jakýkoli mediální výstup, článek či reklamu, tak je to práce hlavně těchto tří úžasných žen.
Kate: Je to jako antické drama – expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofa. S Tomem jako naším Deus Ex Machina. Plus ta katarze po akci je fenomenální.
4) Letošní téma je síla žen. Hodně se o tématu mluví, ale možná málo se v reálu děje. Jak to vnímáte vy? Představte nám „vaše ženy“ a jejich příběhy. Jak jste je získali?
Tom: Jako první se nám podařilo potvrdit teprve jednadvacetiletou Alyssu Carson, která si od mala jde za svým snem stát se astronautkou a stanout na Marsu. A tomu podřizuje vše. Třeba navštívila všechna NASA centra na světě, v 17 letech získala certifikaci ke vstupu do vesmíru v suborbitálním prostoru, od 18 má pilotní licenci, prošla kurzy hloubkového potápění, stala se certifikovanou akvanautkou a má za sebou tréninky stavu beztíže. Nyní studuje astrobiologii na floridském Technologickém institutu a na Summitu budeme mluvit o tom, co obnáší astronautský výcvik, jak se liší SpaceX a NASA a jak velkou oporu má během celé přípravy ve svém otci, který ji vychoval úplně sám. Další zásadní osobností je první žena v čele naší nejstarší a největší univerzity, Milena Králíčková. Zajímavostí je, že od založení univerzity v roce 1348 se v jejím čele vystřídalo 508 mužů. 674 let dlouhý řetěz mužů – rektorů až letos v únoru prolomila lékařka a vysokoškolská pedagožka v jedné osobě. V rámci svého čtyřletého funkčního období si Milena Králíčková jako hlavní cíle vytyčila digitalizaci a elektronizaci, rozvoj výzkumu a moderního vzdělávání, podporu investic a mezinárodního postavení školy. To budeme rozebírat mimo jiné i na Disraptors Summitu.
A pak tu máme Eriku Piirmets, která coby poradkyně pro digitální transformaci pomáhá šířit estonské zkušeností s digitalizací do dalších zemí. Tak aby se i jinde mohli lidé víc soustředit na opravdu důležitou náplň života namísto otravného papírování. Estonsko je totiž bráno jako vzor spolupráce mezi státem a podnikatelským sektorem. Momentální rekord v založení firmy mají nyní 14 minut. S tímto a mnohým dalším pomáhá vládní organizace e-Estonia, kterou Erika reprezentuje.
A nejdelší a nejnáročnější vyjednávání bylo s rodinou Bransonových, kde jsme několik měsíců usilovali o sira Richarda Bransona. Bohužel nabitý kalendář mu nakonec nedovolí se k nám letos připojit. Máme ale to štěstí, že zájem projevila jeho nejstarší dcera Holly Branson, která je zároveň Chief Purpose and Vision Officer Virgin leadership týmu. Jednoduše řečeno udává směr celého konzorcia Virgin firem a je reálnou následnicí na křesle CEO Virginu. Zároveň je autorkou světového knižního bestselleru, předsedkyní neziskové organizace Virgin Unite a také hnacím motorem Virgin Start-up uskupení, které pomáhá zakladatelům startupů s rozjezdem podnikání nejen v Anglii. Mě osobně na ní ještě fascinuje fakt, že je velká milovnice dobrodružství, protože vylezla na Mt. Blanc, uběhla několik maratonů a triatlonů, kite surfovala přes Lamanšský průliv a pracovala v sirotčinci v Nairobi. Mimoto je vystudovaná lékařka, a než ji zlákal otec do Virgin group, několik let pracovala v londýnské nemocnici, .
Kate: Holly je naším posledním velkým tahákem. Teda pokud nepočítáte naši Disraptors smečku, což byste měli, protože jsme opravdu zábavní. Jsme moc rádi za každého návštěvníka, který se rozhodne přijít na event, co tak trochu vyskakuje ze zajetých pravidel místní startupové džungle. Pokud ještě chcete ticket a chcete ho jako správný startupista levněji, tak si slevu vyskákejte ve hře, co jsme s naším IT guru Hugem vytvořili → https://game.disraptors.com/ Doporučujeme i pro kreativní prokrastinaci nebo místo počítání oveček.
5) Jste skvělí. Myslím, že můžeme mluvit za spoustu lidí, co vás znají, a hlavně vidí výsledky vaší práce. Velké díky za to, co děláte! Povězte, kam povedou vaše kroky druhý den po akci :-D.
Kate: Já plánuji změnit komunitu a jít pro změnu za zvířátky do ZOO.
Tom: Nebudu zastírat, na pivo do hospody… 🙂
source: Disraptors summit