Jakub Tížek je mladý, dynamický podnikatel. Začínal v garáži s půjčkou od rodičů, ale ani po roce a půl se stále nedařilo. Žádný úspěch, o peníze postupně přišel. Získal však zkušenosti díky kterým nakonec ještě při studiu zdárně založil 2 soukromé společnosti. A jak sám říká, právě zkušenosti, nikoliv peníze, pro něj byly to podstatné. S ohledem na zájem jeho spolužáků o rady jak s podnikáním bez rizika začít, se rozhodl založit projekt Podnikni to! kde si zakládá na učení praxí skrze reálné projekty samotných účastníků a také je hlavním propagátorem zavedení a rozšíření pre-inkubace pro startupy a mladé firmy. A jak chce změnit zavedený systém? Je to vůbec realizovatelné? I na to se dočkáme odpovědi od Kuby Tížka.
1) Kubo, představ nám tvoje „dítě“, projekt Podnikni to!
Podnikni to! je projekt, který nabízí unikátní podnikatelské kurzy, setkávání, mentoring a další aktivity všem lidem, kteří o podnikání přinejmenším uvažují. Jedná se o tzv. před-inkubační fázi, tedy moment, kdy má člověk nápad, ale neví, co s ním, nebo nápad ještě ani nemá, ale podnikání ho jen zajímá. Naším cílem je umožnit všem těmto lidem si podnikání bezpečně a prakticky vyzkoušet na vlastním reálném projektu aby se sami, na základě vlastní zkušenosti, mohli rozhodnout, zda je podnikání cestou kterou by se nyní nebo v budoucnu chtěli vydat.
S mým společníkem Maximem Dužkem jsme zjistili, že pokud se lidí zeptáte jestli chtějí podnikat, odpoví vám, že ne. Když se jich ale zeptáte jestli by chtěli rozvíjet projekt, který by je bavil a jednou možná i živil, řeknou vám, že ano.
Po desítkách kurzů jsme si tak uvědomili, že dokud budou existovat kurzy, kde se o podnikání učí coby o daních, účetnictví a právu, lidé budou mít z podnikání logicky obavy. Sami pomáháme účastníkům nejprve přetvořit jejich nápady v životaschopné a udržitelné projekty, pro které si nejdříve najdou zapálení, nasbírají kontakty i know-how a zmiňovaná témata pak už tak velkou překážou nejsou.
Tato praktická podpora podnikavosti u lidí s nulovou podnikatelskou zkušeností je pro ČR obrovsky důležitý krok. Denně má každý z nás v hlavě nějakou myšlenku jak by šlo něco vylepšit, udělat lépe, nicméně když nevíme jak tuto myšlenku v projekt přetvořit, a navíc slyšíme, jak je podnikání nebezpečné a byrokraticky náročné, tak se o to ani nepokusíme. Tím přicházíme o obrovský inovační a ekonomický potenciál v ČR.
2) Pre-inkubace v ČR není rozšířená a pro mnohé je to neznámý pojem. Jak vidíš ty pre-inkubaci firem? Jaká je tvoje vize? Jak chceš změnit zavedený systém?
Napříč tomu, že je pre-inkubace poměrně nový pojem, je to vlastně logický krok k aktivnímu rozvoji podnikání v ČR. Je to jednoduché, dnes zde máme výborný a rozvinutý inkubační ekosystém. Ten dokáže pomoci začínajícímu podnikateli, který svoji firmu sice stále ještě buduje, na druhou stranu již ví co chce, vydělává první peníze a inkubátor mu tak pomůže stát se úspěšným start-upem rychleji. To však není začátek podnikatelské cesty. Na začátku máme „ne-podnikatele“, tedy člověka bez zkušeností, který by potřeboval s prvními krůčky pomoci. On nikdy nepodnikal, nemá zkušenosti, okolí ho nepodporuje, ale přesto o tom alespoň uvažuje. A to je úkol pre-inkubace, pomoci takovému „ne-podnikateli“ stát se skrze vlastní reálnou zkušenost začínajícím podnikatelem.
Je to jednoduchý trychtýř, kde Podnikni to! pracuje s tisícovkami „ne-podnikatelů“, dělá z nich stovky začínajících podnikatelů a inkubátory z nich pak udělají desítky úspěšných start-upů. Sami tak pomáháme inkubátorům řešit buď nedostatek zájemců o inkubaci nebo je naopak bráníme aby jim neposílal přihlášku každý kdo má pouhý nápad.
V Podnikni to! máme hned 2 vize. Tou první je dostat do českého školství praktickou podnikavost. Za tímto účelem jsme vznikli a jelikož jej zdárně naplňujeme, určitě v něm budeme pokračovat. Nicméně po nějaké době jsme zjistili, že nezrealizované nápady nenosí v hlavách pouze studenti, ale také maminky na mateřské, senioři, nezaměstnání, zaměstnaní,… zkrátka kdokoliv. Proto jsme si stanovili jako hlavní vizi pomoci v ČR vybudovat pre-inkubační ekosystém, stejně tak, jako dnes máme ten inkubační. Na základě toho jsme začali spolupracovat s krajskými inkubátory i městy a chceme aby časem byly v každém kraji instituce s pre-inkubačními programy, které zajistí, že kdokoliv s myšlenkou bude mít přístup k praktické pomoci s jejím rozvinutím v udržitelný projekt.
Osobně věřím ve zlaté české ručičky a také si myslím, že my Češi jsme silně kreativní a inovativní národ, takoví ti broukové pytlíkové. Jenom to s ohledem na naši historii musíme v sobě zase probudit. Ta podnikavost a tvořivost v našem DNA zkrátka je.
3) Co je pro tebe teď největší výzva?
Jak už jsem naznačil v předešlé odpovědi, tak naše vize postavení pre-inkubační fáze je právě tou největší výzvou, které čelíme. Aby jsme dokázali tuto vizi naplnit, potřebujeme k tomu schopné lidi a partnery.
Je to spousta práce na spousty let, nicméně o to více si ceníme, že i když je to myšlenka poměrně čerstvá, zapojují se do našich aktivit významné české organizace i instituce a s mnoha dalšími již jednáme, například právě i Czech Investem. Pre-inkubace totiž nemá být naším soukromým produktem, to není ani reálné. Má to být společný ekosystém, který je veřejností vnímán a podporován.
4) Jak ty vidíš dnešní mladou generaci, se kterou se setkáváš ? Má podnikavého ducha?
Našim účastníkům rádi říkáme, že dnes je ten nejlepší čas na začátek podnikaní. Historicky ještě nebyla lepší chvíle na to, abyste začali pracovat na vlastním projektu, ověřili si zda dává smysl a postupně ho přetvořili v podnikání, které člověka uživí.
Takže na otázku jestli má mladá generace chuť podnikat můžeme s klidným svědomím odpovědět ano. Tito začínající podnikatelé však potřebují někoho, kdo jim pomůže s prvními kroky, rozbourá jejich bariéry v hlavě a podpoří je v těch nejnáročnějších chvílích, tedy než jejich podnikatelský nápad nabere tempo. A v tom pomáhají právě kurzy Podnikni to!
Moc děkujeme. Držíme palce, ať se daří.